Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն պատասխանել է Խոսեպ Բորելին
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ ի պատասխան Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելի կարծիքին։
«Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Ժոզեպ Բորելի անտարբեր վերաբերմունքը Ադրբեջանի տարածքում Հայաստանի զինված ուժերի անօրինական ներկայության խնդրի նկատմամբ, որը եղել է Ադրբեջանին սպառնացող հիմնական աղբյուրը և հանգեցրել է հակաահաբեկչական միջոցառումների իրագործմանը՝ հանդիսանում է մեր երկրի նկատմամբ կանխակալ վերաբերմունքի օրինակ։
Նկատի ունենալով, որ այն երկիրը, որը նա երկար ժամանակ ներկայացնում էր, դարձել էր անջատողականության զոհ, Ջոզեպ Բորելի նման հայտարարությունները՝ ի պաշտպանություն անջատողական միտումների, զարմանք է առաջացնում»,- ասված է ԱԳՆ-ի հայտարարության մեջ։

МИД Азербайджана ответил Жозепу Боррелю
Как сообщает Caliber.Az, об этом заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Азербайджана Айхан Гаджизаде в ответ на мнение, высказанное Верховным представителем Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности, вице-президентом Европейской комиссии Жозепом Боррелем.
«Безразличное отношение вице-президента Европейской комиссии Жозепа Борреля к вопросу незаконного присутствия вооруженных сил Армении на территории Азербайджана, который являлся основным источником угроз для Азербайджана и обусловил проведение антитеррористических мероприятий, является примером предвзятого отношения к нашей стране.
Учитывая, что страна, которую он долгое время представлял, была жертвой сепаратизма, подобные заявления Жозепа Борреля в поддержку сепаратистских тенденций вызывают удивление», - говорится в заявлении МИД.