ԵԽ պատգամավոր. Ժոզեպ Բորելի հակաադրբեջանական հայտարարությունները չեն արտացոլում ողջ Եվրամիության դիրքորոշումը ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
11 Դեկտեմբերի 2023 13:24
Ժոզեպ Բորելի հակաադրբեջանական հայտարարությունները չեն արտացոլում ողջ Եվրամիության դիրքորոշումը:
Ինչպես հայտնում է Сaliber.Az-ը, այս մասին Անաստասիա Լավրինայի հեղինակային «Գլոբալ քննարկում» հաղորդմանը տված բացառիկ հարցազրույցում ասել է Եվրախորհրդարանի պատգամավոր Մարտոն Դյոնդյոշին։
Նա նշել է, որ շուրջ 30 տարի ուշադիր հետևում է ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ զարգացումներին՝ ձգտելով տարբերել ապատեղեկատվությունը ճշմարտությունից։
«Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության վերականգնման մասին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բանաձևերը վերջապես իրականացվեցին, Ադրբեջանը ազատագրեց իր տարածքները, և այժմ հիմնական հարցն այն է, թե ինչպես կարելի է երկարաժամկետ խաղաղություն հաստատել տարածաշրջանում։ Ի՞նչ դեր կարող է խաղալ ԵՄ-ն այժմ։ ԵՄ-ն պետք է ճանաչի Հարավային Կովկասի նոր իրողությունը»,- ընդգծել է Դյոնդյոշին:

Депутат Европарламента: Антиазербайджанские заявления Жозепа Борреля не отражают позицию всего Евросоюза ВИДЕО
11 Декабря 2023 10:24
Антиазербайджанские заявления Жозепа Борреля не отражают позицию всего Европейского союза.
Как сообщает Caliber.Az, об этом в интервью в авторской передаче «Глобальная дискуссия» с Анастасией Лавриной заявил депутат Европарламента Мартон Дёндёши.
Он отметил, что около 30 лет пристально следит за развитием событий вокруг конфликта в Карабахе, стараясь отличить дезинформацию от правды.
«Резолюции Совета безопасности ООН о восстановлении территориальной целостности Азербайджана наконец выполнены, Азербайджан освободил свои территории, и сейчас главный вопрос заключается в следующем – как установить долгосрочный мир в регионе? Какую роль теперь может сыграть Евросоюз? ЕС должен признать новую реальность на Южном Кавказе», - подчеркнул М. Дёндёши.