Ադրբեջանում սպասվում է կենսաթոշակների ինդեքսավորում և բարձրացում
Նա նշել է, որ վերջին ամիսների վիճակագրությունը ցույց է տալիս, որ Ադրբեջանում անվանական միջին ամսական աշխատավարձը 2023 թվականի վերջին ամիսներին աճել է մոտ 11-11,2 տոկոսով։
«Իսկ դա նշանակում է, որ հաջորդ ամսվանից աշխատանքային կենսաթոշակները ինդեքսավորվելու են միջինը 11 տոկոսով։ Սա կտարածվի աշխատանքային կենսաթոշակ ստացող մեր բոլոր քաղաքացիների վրա, միաժամանակ ներառելու է նրանց աշխատանքային կենսաթոշակի ամբողջ չափը, քանի որ աշխատանքային կենսաթոշակներն արդեն ամբողջությամբ ինդեքսավորվել են։ Նախկինում մեր մոտ 100 հազար քաղաքացիների կենսաթոշակները չեն ինդեքսավորվել, սակայն նոր կանոնների համաձայն՝ աշխատանքային կենսաթոշակ ստացող Ադրբեջանի բոլոր քաղաքացիների, այդ թվում՝ զինվորականների կենսաթոշակները ինդեքսավորվելու և բարձրացվելու են։ Արդեն 2024 թվականի հունվարից կլինի բարձրացում, որը հնարավորություն կտա միջինը 11 տոկոսով արձանագրել աշխատանքային կենսաթոշակ ստացող Ադրբեջանի քաղաքացիների կենսաթոշակների բարձրացում»,- հավելել է Վ.Բայրամովը։

В Азербайджане ожидаются индексация и повышение пенсий
Он отметил, что статистика последних месяцев показывает, что номинальная среднемесячная заработная плата в Азербайджане за последние месяцы 2023 года выросла примерно на 11-11,2 процента.
«А это говорит о том, что со следующего месяца трудовые пенсии будут проиндексированы в среднем на 11 процентов. Это охватит всех наших граждан, получающих трудовую пенсию, и в то же время охватит всю сумму их трудовой пенсии, потому что трудовые пенсии уже индексируются полностью. Раньше пенсии около 100 тысяч наших граждан не индексировались, но по новым правилам пенсии всех граждан Азербайджана, получающих трудовые пенсии, в том числе военнослужащих, будут проиндексированы и повышены. Уже с января 2024 года произойдет повышение, которое позволит зафиксировать увеличение пенсий граждан Азербайджана, получающих трудовую пенсию, в среднем на 11 процентов», - добавил В.Байрамов.
Отметим, что в соответствии с принятыми 5 ноября 2022 года Милли Меджлисом изменениями в закон «О трудовых пенсиях» был обеспечен переход к единому, равноправному подходу ко всем видам пенсий при их индексации и повышении. Так, все виды трудовых пенсий повышаются путем индексации в начале каждого года.