Ադրբեջանը պաշտոնապես դարձավ COP29-ի հյուրընկալողը
Ադրբեջանում տեղի կունենա ՄԱԿ-ի «Կլիմայի փոփոխության մասին» շրջանակային կոնվենցիայի կողմ երկրների 29-րդ համաժողովը՝ COP29-ը:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Դուբայում (ԱՄԷ) կայացած COP28-ի եզրափակիչ նստաշրջանի լիագումար նիստում ասել է COP28-ի նախագահ Սուլթան Ալ-Ջաբերը։
Նա կոչ է արել շարունակել ակտիվ գործողությունները կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ուղղությամբ: «Բանակցությունների համար ժամանակ չի մնացել, եկել է գործելու ժամանակը»,- ասել է սուլթան Ալ Ջաբերը։ «Անհրաժեշտ է Հիմնադրամի շրջանակներում իրական գործողություններ ձեռնարկել՝ փոխհատուցելու կորուստները և վնասները»։
«Աշխարհը մեզ հետևում է, մենք պետք է գործենք։ Եթե կարողանամ օգնել, իմ դուռը բաց է։ Այժմ մենք պետք է գործենք ավելի արագ և խելացի», - հավելել է COP28 նախագահը:
Այնուհետև նիստի մասնակիցներին ցուցադրվել է Ադրբեջանի հարուստ պատմության, մշակույթի և բնության մասին պատմող տեսահոլովակ:

11 Декабря 2023 18:52
Азербайджан примет у себя 29-я сессию Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата - COP29.
Как сообщает Report, об этом заявил президент COP28 Султан Аль-Джабер на пленарном заседании заключительной сессии СОР28, который проходил в Дубае (ОАЭ).
Он призвал продолжить активные действия для борьбы с изменением климата. «Времени на переговоры не осталось; пришло время действовать», - сказал Султан Аль-Джабер. «Требуется приступить к реальным действиям в рамках Фонда для возмещения потерь и ущерба».
«Мир смотрит на нас, мы должны действовать. Если я могу помочь, мои двери открыты. Сейчас мы должны действовать быстрее и умнее. И добиться плана по удержанию потепления в рамках 1,5 градуса Цельсия», - добавил президент COP28.
Далее для участников сессии был продемонстрирован ролик о богатой истории, культуре и природе Азербайджана.