«Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի միջև քաղաքական համագործակցությունը խզման եզրին է»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ ռուսաստանցի քաղաքագետ, Միջազգային եվրասիական շարժման վերլուծական բաժնի ղեկավար Վլադիմիր Կիրեևի հետ։
- Վլադիմիր Կոնստանտինովիչ, ի՞նչ է փոխվել Հարավային Կովկասում Մոսկվայի քաղաքականության մեջ:
- Հարավային Կովկասում Մոսկվայի քաղաքականությունը անցյալ տարի բավականին հավասարակշռված, հետևողական էր և համապատասխանել է՝ այս տարածաշրջանի երկրների հետ դաշնակցային հարաբերությունների շրջանակներում ձեռք բերված պայմանավորվածություններին։ Առաջին հերթին ես կընդգծեի, որ անցած տարին բավականին հագեցած է եղել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև համատեղ նախագծերի իրականացման առումով։ Այսպես, օրինակ, երկու երկրներն էլ մասնակցել են մի շարք նախագծերի, որոնցից ամենաարդիականը Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Իրանի և այնուհետև Հնդկաստանի տարածքով տարանցում նախատեսող «Հյուսիս-Հարավ» տրանսպորտային միջանցքն է։ Տնտեսական մեծ օգուտների հետ մեկտեղ, այն կարող է նախագծին մասնակից երկրներին այդ թվում նաև քաղաքական օգուտ բերել, ինչը սկզբունքորեն կարևոր է աշխարհաքաղաքական գործընթացների գլոբալիզացիայի համատեքստում։
Ես կնշեի նաև՝ Թուրքիայի և Իրանի նման տարածաշրջանային կարևոր դերկատարների հետ Ռուսաստանի համագործակցության աճի գործոնը։
Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի հետ Ռուսաստանի հարաբերություններին, ապա այստեղ նկատվում է միանգամայն հակառակ պատկեր։ Ռուս-հայկական հարաբերությունները նկատելիորեն սառել են Երևանի արևմտամետ քաղաքականության և Մոսկվայի դեմ անհիմն դեմարշների պատճառով։ Որպես դրա հետևանք, Ռուսաստանի Դաշնության և Հայաստանի միջև քաղաքական համագործակցությունը փաստորեն հասցվել է զրոյի և մոտ է խզման կետին, թեև պահպանվում են ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում երկկողմ տնտեսական կապերը։ Միանգամայն ակնհայտ է, որ փաշինյանական Հայաստանը նախապատվություն է տալիս Արևմուտքի երկրների հետ համագործակցության աճին, ինչը նույնպես լիովին բնական է, հաշվի առնելով, որ Նիկոլ Փաշինյանը իշխանության է եկել կոնկրետ ծրագրով, որը նպատակաուղղված է՝ Ռուսաստանից Հայաստանի հեռանալու և դեպի Արևմուտք գնալու վրա։ Ենթադրում եմ, որ Հայաստանի նման քաղաքականությունը ընթացիկ տարում ևս կշարունակվի։
- Այդ փաստը նվազեցնում է արդյո՞ք Մոսկվայի միջնորդությամբ Բաքվի և Երևանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքման հավանականությունը։
- Բանը նրանում է, որ Բաքվի հետ խաղաղ պայմանագրի կնքումը Երեւանում ընկալվում է որպես Հայաստանի միանշանակ կապիտուլիացիյա։ Այդ իսկ պատճառով, ամենայն հավանականությամբ, այդ երկրի ղեկավարությունը հետագայում ևս կշարունակի ձգձգել այս հարցը։ Այո, Հայաստանի իշխանությունները խոսքով հայտարարում են Ադրբեջանի հետ խաղաղության անհրաժեշտության և նույնիսկ պատրաստակամության մասին, բայց իրականում, դա հեռու է Երևանի շահերից։
Անշուշտ, Ռուսաստանը ջանքեր կգործադնի, որպեսզի մոտեցնի Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղ պայմանագրի կնքման պահը, բայց չեմ կարծում, որ դա տեսանելի ապագայում կբերի այդ նպատակին հասնելուն՝ առաջին հերթին Երևանի դիրքորոշման պատճառով։ Մյուս կողմից, չարժե հաշվի չառնել, որ Ռուսաստանի ազդեցությունը Հայաստանի վրա զգալիորեն նվազել է Երևանի բացահայտ արևմտամետ քաղաքականության պատճառով։
- Ռուսաստանը պատրա՞ստ է հրաժարվել Հայաստանից։
- Ռուսաստանը չափազանց շահագրգռված է, որպեսզի մի ամբողջ շարք պատճառներով Հայաստանը մնա իր շահերի ուղեծրում՝ հանուն ՆԱՏՕ-ի մուտքը Կովկաս չթողնելուն, այս տարածաշրջանում առաջատարությունը պահպանելուն, Թուրքիայի և Իրանի հետ հարաբերությունների ամրապնդմանը, Վրաստանի հետ հարաբերությունների զարգացմանը, և վերջապես բուն Հայաստամնում իր ռազմական ներկայությունը պահապանելուն։ Նիկոլ Փաշինյանի իշխանությանը գալուց հետ Հայաստանը փաստորեն հրաժարվեց Ռուսաստանի անվտանգության հովանոցից, ուստի մնում է ակնկալել, որ գործող իշխանությանը կփոխարինեն համարժեք ուժեր, որոնք ի վիճակի են նորմալ հարաբերություններ կառուցել ոչ միայն Մոսկվայի, այլ նաև տարածաշրջանի բոլոր հարևան պետությունների հետ։
- Անվտանգության հովանոց ասելով Դուք նկատի ունե՞ք և ՀԱՊԿ-ն։
- Հայաստանը գործնականորեն դադարեցրել է իր անդամակցությունը ՀԱՊԿ-ին, թեև պաշտոնապես չի հայտարարում ռազմական դաշինքից դուրս գալու մասին։ Երեւանը հրաժարվել է կազմակերպությունում նախագահելուց, անտեսում է ՀԱՊԿ-ի իրավական և քաղաքական օրակարգը։ Կարծում եմ, որ Հայաստանը մտավախություն ունի, որ Ադրբեջանի հետ իրավիճակը կարող է բարդանալ և այդ ժամանակ ստիպված կլինի դիմել ՀԱՊԿ-ի օգնությանը, և այս կապակցությամբ չի շտապում լքել կազմակերպությունը։ Բայց սա, դարձյալ, ժամանակի հարց է։
- Մոտավորապես ինչպիսի՞ ժամկետներում դա կարող է տեղի ունենալ։
- Կարծում եմ, որ այս կամ հաջորդ տարի Հայաստանը կհայտարարի ՀԱՊԿ-ից դուրս գալու մասին և արդեն պաշտոնապես կսկսի դեպի ՆԱՏՕ-ի կառույցներ վերակողմնորոշվելը։
- Դուք Երեւանում ռեւանշիստական ուժերի ակտիվացման ֆոնին հնարավոր համարում ե՞ք հայ-ադրբեջանական նոր պատերազմը։
- Հայաստանը մոտ ժամանակներում ռիսկ չի անի պատերազմ սկսել Ադրբեջանի հետ, դրա համար նա չունի ոչ անհրաժեշտ ռեզերվներ՝ ռազմական և տնտեսական, ոչ էլ քաղաքական կամք։ Բայց ինչ-որ սադրանքներ, այդ թվում նաև արտաքին ուժերի աջակցությամբ՝ ես չէի բացառի։
- Նկատի ունեք Ֆրանսիայի՞ն։
- Այդ թվում նաև Ֆրանսիան, ինչպես և ԱՄՆ-ը, ձգտում է Հայաստանի միջոցով խցկվել այս ռազմավարական կարևոր տարածաշրջան, հետևաբար նա դա կանի սադրանքների միջոցով՝ խթանելով հայկական ռևանշիզմը: Նման մարտավարություն Փարիզին անհրաժեշտ է նաև Մոսկվաին տարածաշրջանից դուրս մղելու և Ադրբեջանի, Իրանի, Ռուսաստանի և Թուրքիայի մասնակցությամբ տրանսպորտային միջանցքները վերահսկելու համար: Ուստի, ամենայն հավանականությամբ, Ֆրանսիան բոլոր ջանքերը կգործադրի, որպեսզի միջնաժամկետ հեռանկարում մտնի այս տարածաշրջան։

«Политическое сотрудничество между РФ и Арменией на грани разрыва»
Интервью Caliber.Az с российским политологом, руководителем аналитического отдела Международного евразийского движения Владимиром Киреевым.
- Владимир Константинович, что изменилось в политике Москвы на Южном Кавказе?
- Политика Москвы на Южном Кавказе в минувшем году была достаточно взвешенной, последовательной, и соответствовала достигнутым договоренностям в рамках союзнических отношений со странами этого региона. Прежде всего я бы подчеркнул, что ушедший год был достаточно насыщенный в плане реализации совместных проектов России и Азербайджана. Так, например, обе страны участвовали в ряде проектов, среди которых наиболее актуален транспортный коридор «Север-Юг», предусматривающий транзит через Россию, Азербайджан, Иран и далее в Индию. Наряду с большой экономической выгодой, он может принести в том числе и политическую выгоду для стран-участниц проекта, что принципиально важно в условиях глобализации геополитических процессов.
Также я бы отметил фактор роста сотрудничества России с такими важными акторами региональной политики как Турция и Иран.
Что же касается отношений России с Арменией, то здесь наблюдается совершенно противоположная картина. Российско-армянские отношения заметно охладились из-за прозападной политики Еревана и необоснованных демаршей в адрес Москвы. Как следствие этого, политическое сотрудничество между РФ и Арменией фактически сведено к нулю и близко к точке разрыва, хотя сохраняются двусторонние экономические связи в рамках ЕАЭС. Совершенно очевидно, что пашиняновская Армения отдает предпочтение росту сотрудничества со странами Запада, что также вполне естественно, учитывая, что Никол Пашинян пришел к власти с конкретной программой, нацеленной на отход Армении от России и уход на Запад. Полагаю, что такая политика Армении продолжится и в текущем году.
- Снижает ли этот факт вероятность заключения мирного соглашения между Баку и Ереваном под модераторством Москвы?
- Дело в том, что заключение мирного соглашения с Баку воспринимается в Ереване как однозначная капитуляция Армении. Поэтому, скорее всего, руководство этой страны будет и дальше затягивать этот вопрос. Да, на словах армянские власти заявляют о необходимости и даже готовности к миру с Азербайджаном, но в реальности, это далеко не в интересах Еревана.
Безусловно, Россия приложит усилия, чтобы приблизить момент заключения мирного соглашения между Азербайджаном и Арменией, но я не думаю, что это приведет к достижению данной цели в обозримом будущем, прежде всего из-за позиции Еревана. С другой стороны, не стоит сбрасывать со счетов, что влияние России на Армению существенно снизилось в силу откровенно прозападной политики Еревана.
- Россия готова отказаться от Армении?
- Россия крайне заинтересована, чтобы Армения осталась в орбите ее интересов по целому ряду причин: ради недопущения НАТО на Кавказ, сохранения лидерства в этом регионе, укрепления отношений с Турцией и Ираном, развития отношений с Грузией, и наконец, сохранения в самой Армении своего военного присутствия. С приходом к власти Никола Пашиняна Армения фактически отказалась от зонтика безопасности России, поэтому остается ждать, что на смену действующей власти придут адекватные силы, способные выстраивать нормальные отношения не только с Москвой, но и со всеми соседствующими государствами региона.
- Под зонтиком безопасности вы имеете в виду и ОДКБ?
- Армения практически приостановила свое членство в ОДКБ, хотя формально она не заявляет о выходе из военного блока. Ереван отказался от председательства в организации, игнорирует юридическую и политическую повестку ОДКБ. Думаю, Армения опасается, что ситуация с Азербайджаном может осложниться и тогда ей придется обращаться за помощью к ОДКБ, и в этой связи не торопится покидать организацию. Но это, опять-таки, вопрос времени.
- Примерно в какие сроки это может произойти?
- Думаю, в этом или следующему году Армения заявит о выходе из ОДКБ и уже официально начнет переориентацию в структуры НАТО.
- Вы допускаете новую армяно-азербайджанскую войну на фоне активизации реваншистских сил в Ереване?
- Армения в ближайшее время не рискнет начать войну с Азербайджаном, для этого у нее нет ни нужных резервов – военных и экономических, ни политической воли. Но какие-то провокации, в том числе при поддержке внешних сил, я бы не исключил.
- Имеете в виду Францию?
- В том числе. Франция, как и США, стремится притиснуться в этот стратегически важный регион посредством Армении, поэтому она будет это делать и через провокации, подпитывая армянский реваншизм. Такая тактика необходима Парижу еще и для выдавливания Москвы из региона и контроля над транспортными коридорами, в которых задействованы Азербайджан, Иран, Россия, Турция. Поэтому, скорее всего, Франция приложит все усилия, чтобы войти в этот регион в среднесрочной перспективе.