Արման Շուրաևը՝ Caliber.Az-կայքում
- Կարծում եմ, որ Ֆրանսիայի Սենատի կողմից սադրիչ բանաձեւի ընդունումը հանդիսանում է հայկական ազդեցիկ լոբբիի ջանքերի արդյունքը, որի ցուցմունքով են ղեկավարվում ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները։ Այնուամենայնիվ վստահ եմ, որ Եվրամիության երկրները կմերժեն Ֆրանսիայի Սենատի անհիմն պահանջները, քանի որ նրանցից շատերի մոտ հաստատվել են գործարար և գործընկերային հարաբերություններ Ադրբեջանի հետ։ Սենատի բանաձեւը նույնիսկ նվազագույն աջակցություն չի ստանա եվրոպական այլ պետությունների կողմից:
- Կոնկրետ ինչի՞ է փորձում հասնել մակրոնական Ֆրանսիան։
- Իմ կարծիքով, Ֆրանսիայի միակ նպատակը՝ Ադրբեջանի դեօկուպացված տարածքները որպես օկուպացիա և «Հայաստանի տարածքային ամբողջականության» վրա հարձակում ներկայացնելն է, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը։ Ոչ ՄԱԿ-ը, ոչ էլ այլ միջազգային կազմակերպություններ Ղարաբաղը որպես Հայաստանի մաս չեն ճանաչել։ Ընդհակառակը, Ղարաբաղը՝ Հայաստանի կողմից օկուպացիայի բոլոր տարիներին պահապանել է, որպես Ադրբեջանի ժամանակավոր օկուպացված տարածքի իր կարգավիճակը։ Իսկ Փարիզը ամեն կերպ ապարդյուն փորձում է այս ամենը միջազգային հանրությանը ներկայացնել ճիշտ հակառակը։
- Ֆրանսիան կկարողանա արդյո՞ք Հայաստանի միջոցով խցկվել Կովկաս։
- Չեմ կարծում, որ ֆրանսիական կողմի նման փորձերը հաջողությամբ կպսակվեն։
- Դուք Հայաստանին ֆրանսիական սպառազինության մատակարարման հետ կապված՝ հնարավոր եք համարում արդյո՞ք Բաքվի եւ Երեւանի միջեւ նոր բախումներ։
-Հայաստանին ֆրանսիական սպառազինության մատակարարումները զուտ սադրանք է։ Իրականում ֆրանսիացիները հայերին մատուցում են արջի ծառայություն, քանի որ վերջին տարիների իրադարձությունները հստակ ցույց են տվել՝ տարածաշրջանում ադրբեջանական բանակի համընդհանուր առավելությունը և Ադրբեջանի պետության տարածքային և այլ շահերը ամուր պաշտպանելու Բաքվի կարողությունը։ Ես հնարավոր եմ համարում, որ Բաքվի և Երևանի միջև Ֆրանսիայի կողմից հրահրված բախումների դեպքում Ադրբեջանը կարող է երկու երկրների միջև ստեղծել ինչ-որ բուֆերային (50-100 կմ) գոտի։
- Ղազախական հասարակությունը ինչպե՞ս է ընկալել Ֆրանսիայում Խուրշուդբանու Նաթավանի հուշարձանի նկատմամբ վանդալիզմի ակտը։
- Իհարկե, վանդալիզմի այս հրեշավոր արարքը վրդովմունք առաջացրեց ղազախական հասարակության մեջ։ Վանդալիզմի ցանկացած դրսեւորում արժանի է համընդհանուր դատապարտման՝ անկախ այն վայրից, որտեղ այն տեղի է ունենում։ Կրկնակի վրդովեցուցիչ է, որ Ֆրանսիան իրեն դիրքավորում է որպես իբր ժողովրդավարական պետություն:
- Վերջին շրջանում Փարիզը սկսել է ակտիվ քաղաքականություն վարել նաև Կենտրոնական Ասիայում։ Փարիզին որքանո՞վ է հաջողվել ամրապնդել իր դիրքերը այդ տարածաշրջանում։
- Չեմ կարծում, որ Ֆրանսիան ինչ-որ լուրջ դիրքեր ունի Կենտրոնական Ասիայում։ Համենայնդեպս, ես չէի ասի, որ Ֆրանսիան ինչ-որ հեռանկարներ ունի, օրինակ, Ղազախստանի հետ կապված։ Եթե միայն ատոմային էներգետիկայի ոլորտում հետաքրքրությունը։ Հետևաբար, վաղաժամ է խոսել Կենտրոնական Ասիայի հետ կապված Փարիզի ինչ-որ մեծ ծրագրերի մասին։

«Французы оказывают медвежью услугу армянам»
- Думаю, что принятие Сенатом Франции провокационной резолюции является результатом усилий влиятельного армянского лобби, на поводу у которого идут французские политики. Тем не менее уверен, что страны Европейского Союза отвергнут необоснованные требования Сената Франции, поскольку у многих из них с Азербайджаном сложились деловые и партнерские отношения. Резолюция Сената не получит даже минимальной поддержки у остальных европейских государств.
- Чего именно добивается макроновская Франции?
- На мой взгляд, единственная цель Франции - это представить деокуппированные территории Азербайджана как оккупацию и покушение на «территориальную целостность Армении», что не соответствует действительности. Ни ООН, ни другие международные организации не признали Карабах частью Армении. Напротив, Карабах все годы оккупации Арменией удерживал за собой статус как временно оккупированной территории Азербайджана. А Париж тщетно старается любыми методами представить все это международному сообществу с точностью до наоборот.
- Сможет ли Франция протиснуться на Кавказ через Армению?
- Не думаю, что такие попытки французской стороны увенчаются успехом.
- Допускаете ли вы новые боестолкновения между Баку и Ереваном в связи с поставками французских вооружений в Армению?
- Поставки французских вооружений в Армению - это чистейшей воды провокация. На самом деле французы оказывают медвежью услугу армянам, так как события последних лет четко показали тотальное преимущество азербайджанской армии в регионе и способность Баку жестко отстаивать территориальные и другие интересы азербайджанского государства. Я допускаю, что в случае спровоцированных Францией столкновений между Баку и Ереваном Азербайджан может создать некую буферную зону (50- 100 км) между двумя странами.
- Как восприняла казахстанская общественность акт вандализма в отношении памятника Хуршудбану Натаван во Франции?
- Разумеется, этот чудовищный акт вандализма вызвал возмущение в казахстанском обществе. Любое проявление вандализма достойно всеобщего осуждения вне зависимости от места, где оно происходит. Вдвойне возмутительно, что Франция позиционирует себя как якобы демократическое государство.
- В последнее время Париж стал проводить активную политику и в Центральной Азии. Насколько удалось укрепить свои позиции Парижу в этом регионе?
- Я не думаю, что Франция имеет какие-то серьезные позиции в Центральной Азии. По крайней мере, я бы не сказал, что у Франции есть какие-то виды, к примеру, на Казахстан. Разве что есть интерес к сфере атомной энергетики. Поэтому, говорить о каких-то больших планах Парижа в отношении Центральной Азии преждевременно.