Հիքմեթ Հաջիև. Հայաստանը դեռ ներողություն չի խնդրել ռազմական օկուպացիայի համար
Ադրբեջանի նախագահի օգնական, նախագահի աշխատակազմի արտաքին քաղաքականության բաժնի ղեկավար Հիքմեթ Հաջիևը նոր գրառում է արել՝ կապված Խոջալիում զանգվածային գերեզմանի հայտնաբերման հետ։
Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով նախագահի օգնականի X-ի էջին:
«Խոջալիում ևս մեկ զանգվածային գերեզման է հայտնաբերվել: Թերևս աստվածային արդարությունն է, որ 1992թ. փետրվարի 26-ին իրականացված Խոջալուի ցեղասպանության հերթական տարելիցին հայտնաբերվել են այս անհայտ և անմեղ քաղաքացիական զոհերի աճյունները: Նրանց ինքնությունը կհաստատվի ԴՆԹ թեստի միջոցով։ Հայկական ռազմական ագրեսիայի հետևանքով մոտ 4000 ադրբեջանցի անհետ կորած է համարվում։ Հայաստանը հրաժարվում է տեղեկատվություն տրամադրել զանգվածային գերեզմանների մասին, որտեղ թաղված են սպանված ադրբեջանցիները։
Պետության յուրաքանչյուր միջազգային ապօրինի գործողություն ենթադրում է միջազգային պատասխանատվություն: Հայաստանի Հանրապետությունը պետական պատասխանատվություն է կրում Խոջալուի ցեղասպանության և Ադրբեջանի դեմ այլ անօրինական գործողությունների համար։ Հայաստանի Հանրապետությունը դեռևս ներողություն չի խնդրել Ադրբեջանի ժողովրդից և պետությունից 30-ամյա ռազմական օկուպացիայի և հատկապես Խոջալուի ցեղասպանության համար»,- գրել է Հիքմեթ Հաջիևը։

Хикмет Гаджиев: Армения до сих пор не извинилась за военную оккупацию
Помощник президента Азербайджана, заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев поделился новой публикацией в связи с обнаружением массового захоронения в Ходжалы.
«В Ходжалы обнаружено еще одно массовое захоронение. Возможно, это божественная справедливость, что в очередную годовщину Ходжалинского геноцида, совершенного 26 февраля 1992 года, найдены останки этих безвестных и невинных гражданских жертв. Их личность будет установлена с помощью анализа ДНК. Около 4 000 азербайджанцев считаются пропавшими без вести в результате военной агрессии Армении. Армения отказывается предоставить информацию о местонахождении массовых захоронений, в которых погребены убитые азербайджанцы.
Каждое международное неправомерное деяние государства влечет за собой международную ответственность в соответствии с международным правом. Республика Армения несет государственную ответственность за Ходжалинский геноцид и другие противоправные действия против Азербайджана. Республика Армения до сих пор не извинилась перед народом и государством Азербайджан за 30-летнюю военную оккупацию и особенно за Ходжалинский геноцид», - написал Х. Гаджиев.