Վերջին սադրանքները հակասում են Երևանի խաղաղ հռետորաբանությանը Բայրամովը՝ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղարին
Մարտի 2-ին Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա Շմիդի հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ-ի միջև համագործակցության օրակարգը, տարածաշրջանում առկա իրավիճակն ու Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։ Քննարկվել են Ադրբեջանի և ԵԱՀԿ-ի միջև մի շարք հնարավոր նախագծեր, ինչպես նաև համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ՝ կապված Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանի Ադրբեջանում անցկացման հետ:
Խոսելով կարգավորման գործընթացի մասին՝ Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից տարբեր հարթակներում հնչեցվող հակաադրբեջանական բնույթի հայտարարությունները և վերջին սադրանքները հակասում են խաղաղ հռետորաբանությանը, որով հանդես է գալիս պաշտոնական Երևանը։
Հանդիպմանը մտքերի փոխանակություն է տեղի ունեցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ։
13:16
Հայաստանը պետք է զերծ մնա սադրիչ արտահայտություններից ու հայտարարություններից, որպեսզի էլ ավելի մեծ վնաս չհասցնի խաղաղության հաստատման և հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը գրել է սոցցանցի իր միկրոբլոգում:
Նախարարը նշել է, որ Անթալիայում դիվանագիտական ֆորումի շրջանակներում հանդիպել է՝ ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Հելգա-Մարիա Շմիդի հետ, ում հետ քննարկել են տարածաշրջանային և միջազգային գործընթացները։

Последние провокации противоречат мирной риторике Еревана Байрамов – генсеку ОБСЕ
2 марта министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках дипломатического форума в Анталье встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой Шмид.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, в ходе встречи была обсуждена повестка сотрудничества Азербайджана и ОБСЕ, текущая ситуация в регионе, процесс нормализации между Азербайджаном и Арменией. Был рассмотрен ряд возможных проектов между Азербайджаном и ОБСЕ, а также перспективные направления сотрудничества в связи с проведением в Азербайджане 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Говоря о процессе нормализации, Джейхун Байрамов подчеркнул, что заявления антиазербайджанского характера, озвучиваемые Арменией на различных платформах, ее последние провокации противоречат мирной риторике, с которой выступает официальный Ереван.
11:14
Армения должна воздерживаться от провокационных выражений и заявлений, чтобы не нанести еще больший ущерб процессу установления мира и нормализации отношений.
Как сообщает Caliber.Az, об этом министр иностранных дел Джейхун Байрамов написал в своем аккаунте в соцсети Х.
Министр отметил, что в рамках дипломатического форума в Анталье он встретился с генеральным секретарем ОБСЕ Хельгой-Марией Шмид, с которой обсудил региональные и международные процессы.