«Հայերը առաջվա պես ապրում են հարևանների հանդեպ ատելությամբ»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ իսրայելցի հայտնի գրող, հրապարակախոս, ռազմական փորձագետ Պիտեր Լյուկիմսոնի հետ։
- Ինչպե՞ս եք գնահատում գործերի ներկայիս վիճակը Գազայում: Ամերիկյան հետախուզությունը սկսել է կանխատեսումներ անել Նեթանյահուի հրաժարականի վերաբերյալ։ Որքանո՞վ են իրատեսական նման հայտարարությունները։
- Գործողությունն, անշուշտ, տալիս է իր պտուղները. մեր բանակը կանգնած է Գազայի հատվածի ամենահարավային քաղաքի՝ Ռաֆահի նախաշեմին, որտեղ, ինչպես ենթադրվում է, թաքնվում է ՀԱՄԱՍ-ի վերնախավը՝ իսրայելական բնակավայրերում պատանդ վերցվածների հետ միասին։ Այն բանից հետո, երբ ՀԱՄԱՍ-ը հրադադարի և իր ահաբեկիչների հետ պատանդների փոխանակման ակնհայտ անհնարին պայմաններ դրեց, այսինքն՝ ուղղակի տապալեց գործարքը, հասկանալի է, որ եթե Իսրայելը հրաժարվի Ռաֆահի ներխուժումից, ապա շարժումը կհայտարարի իր հաղթանակի մասին: Եվ սա իսկապես կլինի նրա հաղթանակը, քանի որ այս դեպքում, չնայած նրան, որ իր մարտական ստորաբաժանումների 3/4-ը ոչնչացված ու գերի է վերցված, նա կապահովի իր գոյատևումը և կշարունակի հավակնել հատվածի վերահսկողությանը։ Հատկապես դրան են այժմ Իսրայելին մղում ԱՄՆ-ը, Ֆրանսիան, Կանադան և այլ երկրները: Բայց հասկանալի է նաև, որ Իսրայելի համար այս տարբերակն անընդունելի է, և շատ ափսոս կլինի, եթե նա ենթարկվի այդ ճնշմանն ու գործը ավարտին չհասցնի, այնպես, ինչպես, ի դեպ, արեց Ադրբեջանը՝ հարցը վերջնականապես լուծելով, որոնք մեր շատ ճիշտ քաղաքագետներն իրավացիորեն օրինակ են բերում մեր կառավարությանը։
Ինչ վերաբերում է Նեթանյահուի հրաժարականին, ապա դա, անշուշտ, կանխորոշված է հոկտեմբերի 7-ի իրադարձություններից հետո, բայց հարցը կայանում է նրանում, թե դա կոնկրետ երբ տեղի կունենա. նա կկարողանա արդյո՞ք մինչև վերջ հասցնել պատերազմը ՀԱՄԱՍ-ի հետ, թե՞ մինչ այդ նրան «կտանեն»։ Ես անձամբ լավ ծանոթ եմ Բենիամին Նեթանյահուին, բազմիցս հարցազրույց եմ վերցրել, ինչպես նաև մասնակցել եմ նրա հետ հանդիպումներին՝ պայմանով, որ դրանք ուղղակիորեն չմեջբերվեն, և, հետևաբար, կարծում եմ, որ լավ գիտեմ մեր վարչապետին։ Հիմա նրա համար ծայրահեղ կարևոր է հրաժարական տալ՝ պատմության մեջ մնալով որպես ՀԱՄԱՍ-ի և «Հեզբոլլահի» հետ պատերազմում հաղթող։ Դրա համար էլ նա հստակ հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ի հետ կամ առանց նրանց Իսրայելը պատերազմը կշարունակի մինչև ՀԱՄԱՍ-ի բոլոր առաջնորդների լիկվիդացումը և գերի վերցնելը և Ռաֆահի գրավումը։ Նա արդեն ուղիղ առճակատման մեջ է մտել Վաշինգտոնի հետ և Բայդենին ուժեղ խանգարում է իր նախընտրական քարոզարշավում։ Հետևաբար հասկանալի է, որ Սպիտակ տունը կօգտագործի իր ողջ ազդեցությունը, իր տրամադրության տակ եղած բոլոր լծակները, որպեսզի Նեթանյահուին հեռացնի նրանից առաջ, երբ նա իրականացնի իր ծրագրերը։ Իսրայելի հյուսիսում «Հեզբոլլահի» հետ պատերազմի բռնկումը՝ ընդամենը ժամանակի հարց է, քանի որ բոլոր դիվանագիտական ջանքերն արդեն սպառված են, և Իսրայելը չի կարող հաշտվել նրա հետ, որ երկրի հյուսիսը գտնվում է գնդակոծումների տակ, իսկ տասնյակ բնակավայրերի բնակիչները վերածվել են փախստականների և ապրում են հյուրանոցներում։
— Ֆրանսիան ավելացնում է զենքի մատակարարումները Երևանին՝ ըստ էության, չթաքցնելով՝ Հարավային Կովկասում մեծ էսկալացիա հրահրելու իր մտադրությունը։ Ինչու՞ է, Ձեր կարծիքով, դա հարկավոր Փարիզին:
—Պետք է հասկանալ, որ Ֆրանսիայի կեղծավոր դիրքորոշումը ինչպես Ադրբեջանի, այնպես էլ Իսրայելի նկատմամբ կապված է միանգամայն պրագմատիկ պատճառների հետ։ Հայաստանի դիրքորոշումը այնտեղ պաշտպանում է շատ ուժեղ հայկական լոբբին, իսկ արաբների դիրքորոշմանը՝ արաբական հսկայական համայնքը, որն այսօր, եթե չեմ սխալվում, կազմում է երկրի բնակչության ավելի քան 20%-ը։ Երկուսն էլ հսկայական ընտրական ուժ են, որոնց հետ ֆրանսիացի քաղաքական գործիչները, հատկապես ձախ-լիբերալ ճամբարի ներկայացուցիչները չեն կարող հաշվի չնստել։ Այնպես որ, ինչպես ասում են, ոչ մի անձնական բան։
Իհարկե, և՛ Ֆրանսիայի նախագահը, և՛ նրա համախոհները կտրականապես մերժում են հակասեմականության բոլոր մեղադրանքները. մենք, իբր, դեմ չենք հրեաներին, այլ դեմ ենք Իսրայելին, իսկ դա նույնը չէ (չնայած, անշուշտ, Ֆրանսիայում հակասեմիտական տրամադրությունները հիմա շատ ուժեղ են, և քաղաքական գործիչները դա հաշվի են առնում, այո և իրենք էլ հաճախ հանդիսանում են հակասեմիտական)։ Իսկ երբ խոսք է գնում Ադրբեջանի մասին, նրանք, միտումնավոր շփոթելով խաղաքարտերը, մի կողմ են նետում իսլամաֆոբիայի մեղադրանքները. իբր, մենք ի՞նչ իսլամաֆոբներ ենք, եթե արաբների կողմն ենք։ Մենք պարզապես կողմ ենք «հայ ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությանը», «Ադրբեջանի ագրեսիայի» դեմ։ Հասկանալի է, որ այս խոսքերի հետևում թաքնված է միակողմանի, բացահայտ հակաադրբեջանական դիրքորոշում և նույնքան Հայաստանին բացահայտ օգնելու ցանկություն Ադրբեջանի հետ ռազմական նոր բախման մեջ։
— Ինչպե՞ս եք գնահատում հայկական նոր զինատեսակները: Արդյո՚Ք Երևանը Ի ՎԻՃԱԿԻ Է Ֆրանսիայի, Հնդկաստանի և այլ երկրների օգնությամբ անցկացնի լիարժեք վերազինում և նոր պատերազմի համար բանակ ձևավորել։
— Չեմ կարծում, որ բախումը շուտով կսկսվի, համենայնդեպս մինչև այս տարվա վերջ: Ձեր հարցին կա նաև դրա պատասխանը. Հայաստանին անհրաժեշտ է ժամանակ, որպեսզի վերազինվի և նախապատրաստվի նոր պատերազմի, հատկապես հաշվի առնելով Ադրբեջանի բացահայտ առավելությունը թե՛ բնակչության, թե՛ ռեսուրսների առումով։ Ամեն դեպքում, իմ կարծիքով, այն կլինի շատ արյունալի, բայց միանգամայն ապարդյուն սպանդանոց, քանի որ Հայաստանի պարտությունը, նույնիսկ արեւմտյան զենքով, կանխորոշված է։ Առավել ևս, որ Ադրբեջանը ունի ոչ թե վատ, այլ ավելի լավ զենք՝ այդ թվում նաև (բայց ոչ միայն) իսրայելականը։
Լավագույնը, ինչը կարող է անել Հայաստանը՝ դա իրոք Ադրբեջանի հետ խաղաղ պայմանագիր կնքելն է, առանց որի, աշխարհագրական և այլ գործոնների հաշվառմամբ, նրա տնտեսական զարգացումն ուղղակի անհնար է։ Այլ բան է, թե արդյոք Երևանում կգտնվե՞ն դա հասկացող առաջնորդներ, և եթե գտնվեն, հայ ժողովուրդը կընդունի արդյո՞ք նրանց դիրքորոշումը։ Իմ տեսած տեսանյութերից, ցավոք, հետևում է, որ հայերը որպես ժողովուրդ առաջվա պես ապրում են միայն ատելությամբ իրենց հարևանների նկատմամբ և պատրաստ չեն կառուցողական երկխոսության։
— Մոտավորապես այդպես, ինչպես մի շարք արևմտյան երկրներ չեն ընդունում Իսրայելի դիրքորոշումը, այնպես էլ Եվրոպան չի ընդունում այն փաստը, որ Ադրբեջանը ազատագրել է իր հողերը, վերականգնել է իր տարածքային ամբողջականությունը։ Ոչ ոք չի հիշում այն մասին, թե որքան խաղաղ ադրբեջանցի է զոհվել Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ հայկական ագրեսիայի արդյունքում, քանիսն են վտարվել իրենց հողերից և զոհվել Ղարաբաղում ցեղասպանության հետևանքով։ Եվրոպացիների հիշողությունը կարճ է, շատերը չգիտես ինչու միայն կարեկցում են հայկական առասպելներին։ Ո՞վ է, Ձեր կարծիքով, հանդիսանում Արևմուտքում հակաադրբեջանական քարոզչության պատվիրատուն։
— 1990 թվականին, հիշում եմ, այն ժամանակ գործող «Էլմ» թերթի էջերում տպագրեցի մի ծավալուն հոդված՝ «Ղարաբաղը և Պաղեստինը. զուգահեռներ անցկացնելու փորձը»։ Դրա գլուխներից մեկը նվիրված էր նրան, որ ղարաբաղյան և պաղեստինյան հակամարտությունների նմանությունը, ի թիվս այլ բաների, կայանում է նաև նրանում, որ Իսրայելն ու Ադրբեջանը մշտապես պարտվում են տեղեկատվական պատերազմում։ Ցավոք սրտի, այն ամենը, ինչ ասվել է այդ հոդվածում, արդիական է մնում նաև մինչ օրս։ Բայց պատմության հեգնանքը կայանում է նրանում, որ այդ տարիների ընթացքում մեզ մոտ հայտնվեցին ընդհանուր թշնամիներ: Եվ դուք իրավացի եք նրանում, որ երկու երկրների և ժողովուրդների նկատմամբ նրանք գործում են նույն մեթոդներով. բացահայտ խեղաթյուրում և այլասերում կամ պարզապես անտեսում են ինչպես պատմական, այնպես էլ կարծես թե վերջերս բոլորի աչքի առաջ տեղի ունեցած փաստերը, զբաղված են Իսրայելի և Ադրբեջանի կանխամտածված դիվայնացմամբ։ և այլն։
Եվ մեր պատմական ճակատագրերի ևս մեկ տարօրինակ զուգադիպություն. մեր դեմ միասնական ճակատով հաճախ են հանդես գալիս այնպիսի ուժեր, որոնք կարծես թե բոլորովին տարբեր են բնավորությամբ և շահերով։ Թե ինչու է դա այդպես տեղի ունենում, կարելի է երկար խոսել, և սա, ավելի շուտ, մեկ այլ, ընդ որում ոչ փոքր հոդվածի թեմա է, քան հարցազրույցի: Բայց կարծում եմ, անպայման, պետք է մտածել ոչ թե այն հարցի մասին, թե ով է այս լոբբիի պատվիրատուն ու ոգեշնչողը, այլ մտածել, թե ինչպես չեզոքացնել այդ լոբբին։ Պատվիրատուներով կարելի է և հարկավոր է զբաղվել արդեն դրանից հետո։

«Армяне по-прежнему живут ненавистью к соседям»
Интервью Caliber.Az с известным израильским писателем, публицистом, военным экспертом Петром Люкимсоном.
— Как вы оцениваете нынешнее положение дел в Газе? Американская разведка начала давать прогнозы об отставке Нетаньяху. Насколько реалистичны такие заявления?
— Операция, безусловно, приносит свои плоды: наша армия стоит в преддверии Рафаха, самого южного города сектора Газа, в котором, как предполагается, и скрывается верхушка ХАМАС вместе с взятыми в израильских населенных пунктах заложниками. После того как ХАМАС выставил заведомо невыполнимые условия для очередной сделки по перемирию и обмену заложников на своих террористов, то есть попросту сорвал сделку, понятно, что если Израиль откажется от штурма Рафаха, то движение объявит о своей победе. И это и в самом деле будет его победа, так как в этом случае, несмотря на то что 3/4 его боевых подразделений уничтожены и взяты в плен, он обеспечит свое выживание и продолжит претендовать на контроль над сектором. Именно к этому сейчас подталкивают Израиль США, Франция, Канада и другие страны. Но также понятно, что для Израиля этот вариант неприемлем и будет очень жаль, если он поддастся этому давлению и не доведет дело до конца, так, как, кстати, это сделал Азербайджан, расставил все точки над i, что многие наши правые политологи справедливо ставят в пример нашему правительству.
Что касается отставки Нетаньяху, то она, безусловно, после событий 7 октября предрешена, но вопрос заключается в том, когда именно она произойдет: сумеет ли он довести войну с ХАМАС до конца или его «уйдут» до этого. Я лично хорошо знаком с Биньямином Нетаньяху, неоднократно брал у него интервью, а также участвовал во встречах с ним с условием, что по их итогам не будет его прямого цитирования, и потому, думаю, хорошо знаю нашего премьера. Сейчас для него крайне важно уйти в отставку, оставшись в истории как победитель в войне с ХАМАС и «Хезболлой». Поэтому он ясно заявил, что с США или без них Израиль продолжит войну вплоть до ликвидации и захвата в плен всех лидеров ХАМАС и взятия Рафаха. Он уже пошел на прямую конфронтацию с Вашингтоном и сильно мешает президенту Байдену в его предвыборной кампании. Поэтому понятно, что Белый дом задействует все свое влияние, все имеющиеся у него рычаги, чтобы сместить Нетаньяху до того, как он реализует свои планы. Начало войны на севере Израиля с «Хезболлой» — это лишь вопрос времени, так как все дипломатические усилия уже исчерпаны, и Израиль не может мириться с тем, что север страны находится под обстрелами, а жители десятков населенных пунктов превратились в беженцев и живут в отелях.
— Франция наращивает поставки вооружения Еревану, по сути, не скрывая своего намерения спровоцировать крупную эскалацию на Южном Кавказе. Зачем, на ваш взгляд, это нужно Парижу?
— Следует понять, что лицемерная позиция Франции как по отношению к Азербайджану, так и по отношению к Израилю связана со вполне прагматическими причинами. Позицию Армении там поддерживает очень сильное армянское лобби, а позицию арабов — огромная арабская община, составляющая сегодня, если я не ошибаюсь, свыше 20% населения страны. И те, и другие — огромная электоральная сила, с которой французские политики, особенно представители леволиберального лагеря, не могут не считаться. Так что, как говорится, ничего личного.
Разумеется, и президент Франции, и его соратники категорически отметают все обвинения в антисемитизме: мы, дескать, не против евреев, а против Израиля, а это не одно и то же (хотя, безусловно, во Франции сейчас очень сильны антисемитские настроения, и политики это учитывают, да и сами нередко являются антисемитами). Когда же заходит речь об Азербайджане, они, намеренно путая карты, отметают обвинения в исламофобии: дескать, какие же мы исламофобы, если на стороне арабов? Мы просто за «защиту прав армянского народа», против «агрессии Азербайджана». Понятно, что за этими словами скрывается односторонняя, откровенно антиазербайджанская позиция и столь же откровенное желание помочь Армении одержать победу в новом военном столкновении с Азербайджаном.
— Как вы оцениваете новое армянское оружие? Способен ли Ереван с помощью Франции, Индии и других стран провести полноценное перевооружение и формирование армии для новой войны?
— Я не думаю, что столкновение начнется в ближайшее время, во всяком случае, до конца этого года. В вашем вопросе есть и ответ на него: Армении необходимо время, чтобы перевооружиться и подготовиться к новой войне, особенно с учетом явного преимущества Азербайджана и в численности населения, и в ресурсах. В любом случае, на мой взгляд, это будет очень кровопролитная, но совершенно напрасная бойня, так как поражение Армении даже с западным оружием предрешено. Тем более, что у Азербайджана есть оружие не хуже, а то и лучше — в том числе (но не только) и израильское.
Лучшее, что может сделать Армения — это действительно заключить мирный договор с Азербайджаном, без которого, с учетом географии и других факторов, ее экономическое развитие просто невозможно. Другое дело, найдутся ли в Ереване лидеры, которые это понимают, и, если найдутся, примет ли их позицию армянский народ. Из тех видеороликов, которые мне довелось видеть, увы, следует, что армяне как народ по-прежнему живут только ненавистью к соседям и не готовы к конструктивному диалогу.
— Примерно также, как ряд западных стран не принимает позицию Израиля, в Европе не принимают тот факт, что Азербайджан освобождал свои же земли, восстанавливал свою территориальную целостность. Никто не вспоминает о том, сколько мирных азербайджанцев погибло в результате армянской агрессии в Первой Карабахской войне, сколько были изгнаны со своих земель, погибли в результате геноцида в Карабахе. Память европейцев коротка, многие почему-то сопереживают только армянским мифам. Кто, на ваш взгляд, является заказчиком антиазербайджанской пропаганды на Западе?
— В 1990 году я, помнится, на страницах существовавшей тогда газеты «Элм» опубликовал большую статью «Карабах и Палестина: опыт проведения параллелей». Одна из ее главок была посвящена тому, что схожесть между карабахским и палестинским конфликтами, среди прочего, заключается и в том, что Израиль и Азербайджан постоянно проигрывают информационную войну. К сожалению, всё, что было сказано в той статье, остается актуальным и по сей день. Но ирония истории заключается в том, что за эти годы у нас появились общие враги. И вы правы в том, что в отношении обеих стран и народов они действуют теми же методами: откровенно искажают и извращают или просто игнорируют как исторические, так и вроде бы недавние, случившиеся у всех на глазах факты, занимаются сознательной демонизацией Израиля и Азербайджана и т. д.
И еще одно странное совпадение наших исторических судеб: против нас нередко выступают единым фронтом силы, которые вроде бы совершенно различны по своему характеру и интересам. Почему так происходит, можно говорить долго, и это, скорее, тема для еще одной, причем не маленькой статьи, чем для интервью. Но думать, безусловно, надо не над вопросом, кто является заказчиком и вдхновителем этого лобби, а как данное лобби нейтрализовать. Заказчиками можно и нужно будет заняться уже после этого.