Բայրամովն ու Շտայները քննարկել են COP29-ը
Մարտի 15-ին Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը հանդիպել է ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ադմինիստրատոր Ախիմ Շտայների հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը Ջեյհուն Բայրամովը, խոսելով ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի և Ադրբեջանի միջև երկարաժամկետ համագործակցության դրական արդյունքների մասին, նշել է գոյություն ունեցող գործընկերության շարունակման կարևորությունը։ Նա հյուրին տեղեկացրել է նաև ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանի (COP29) նախապատրաստական աշխատանքների մասին։
Խոսելով հետկոնֆլիկտային շրջանում Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված խաղաղարար նախաձեռնությունների մասին՝ Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ Հայաստանի կողմից ադրբեջանական տարածքների զանգվածաբար ականապատումը, ինչպես նաև այդ երկրի՝ ականապատ դաշտերի քարտեզները տրամադրելուց հրաժարվելը սպառնում են մեր քաղաքացիների կյանքին և առողջությանը, խոչընդոտում են վերականգնողական աշխատանքներին։ Նա ընդգծել է ականազերծման հարցում միջազգային ջանքերի մոբիլիզացման անհրաժեշտությունը:

Байрамов и Штайнер обсудили COP29
15 марта министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов встретился с администратором Программы развития ООН Ахимом Штайнером.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече Джейхун Байрамов, говоря о положительных результатах долгосрочного сотрудничества между Программой развития ООН и Азербайджаном, отметил важность продолжения существующего партнерства. Он также проинформировал гостя о подготовке к 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).
Говоря о мирных инициативах Азербайджана, предпринимаемых в постконфликтный период, Джейхун Байрамов сообщил, что масштабное минирование наших территорий Арменией, а также отказ этой страны предоставить карты заминированных площадей угрожают жизни и здоровью наших граждан, препятствуют восстановительным работам. Он подчеркнул необходимость мобилизовать международные усилия в деле разминирования.
Ахим Штайнер отметил достижения Азербайджана и заявил, что Программа развития ООН придает большое значение борьбе с минной угрозой, обсуждению инициатив в этом направлении. Он пожелал Азербайджану успехов в председательстве в COP29.