Սոցիում  27 Մարտի 2024 - 19:37
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի տարեկան նիստերը ամենակարևոր հարթակն են՝ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի հրատապ խնդիրների քննարկման և դրա համար լուծումներ գտնելու համար:
Այս մասին Caliber.Az-ի հետ զրույցում հայտարարել է՝ Մեծ Բրիտանիայից վերականգնվող էներգետիկայի փորձագետ Նիկ Մեդիչը։
Նրա խոսքով, առանց այս նիստերի անցկացման, ոչ մի առաջընթաց չէր լինի կլիմայի փոփոխության հետևանքների դեմ պայքարում:
Համաշխարհային հանրությունը կարող է օգտագործել այս հարթակը՝ կատարված աշխատանքի արդյունքները գնահատելու, նոր նպատակներ բացահայտելու և դրանց հասնելու համար անհրաժեշտ միջոցների շուրջ բանակցելու համար:
«Այն փաստը, որ մենք մինչ օրս անցկացրել ենք 28 նման միջոցառում՝ տարեկան մեկ, ցույց է տալիս, թե որքան լուրջ է միջազգային հանրությունը վերաբերվում դրանց»,- նշել է նա։
Խոսելով առաջիկա COP29-ից ակնկալիքների մասին՝ Մեդիչը հիշեցրել է, որ հստակ օրակարգը, որը կքննարկվի նստաշրջանի ընթացքում, դեռևս հայտնի չէ, քանի որ սովորաբար հայտարարվում է դրանից չորս ամիս առաջ։
«Կարծում եմ՝ COP29-ը հնարավորություն կլինի ամրապնդելու Փարիզի համաձայնագրի դրույթները՝ արագացնելու էներգետիկ [կանաչ] անցումը ողջ աշխարհում՝ միաժամանակ ապահովելով բնապահպանական և սոցիալ-տնտեսական կայունությունը», - եզրափակել է նա:

Ник Медич: СОР29 - возможность ускорить зеленый переход во всем мире
Ежегодные сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по климату – важнейшая площадка для обсуждения насущных вопросов борьбы с климатическими изменениями и поиска решений для этого.
Об этом Report заявил эксперт из Великобритании по возобновляемой энергетике Ник Медич.
По его словам, без проведения этих сессий никакого прогресса в борьбе с последствиями изменения климата не удалось бы достигнуть.
Мировое сообщество может на этой платформе оценить результаты проделанной работы, определить новые цели, а также вести переговоры о мерах, которые необходимо предпринять для их достижения.
«Тот факт, что на сегодняшний день мы провели 28 таких мероприятий, по одному в год, говорит о том, насколько серьезно международное сообщество относится к ним», – отметил он.
Говоря об ожиданиях от предстоящего COP29, Медич напомнил, что точная повестка, которая будет обсуждаться в рамках сессии пока неизвестно, поскольку она, как правило, оглашается за четыре месяца до нее.
«Я думаю, что СОР29 даст возможность укрепить пункты Парижского соглашения с целью ускорения энергетического [зеленого] перехода во всем мире, обеспечивая при этом экологическую и социально-экономическую устойчивость», – подытожил он.