Ֆարհադ Մամեդով. «Բրյուսելյան դավադրությունը» կարող է կասկածի տակ դնել խաղաղության վերականգնման ջանքերը
04 Ապրիլի 2024 13:24
«ԱՄՆ պետքարտուղարի, ԵՄ գերագույն հանձնակատարի և Հայաստանի վարչապետի մասնակցությամբ «Բրյուսելյան դավադրության» նախաշեմին՝ պետքարտուղար Բլինքենի՝ Ադրբեջանի նախագահին զանգահարելը ցույց է տալիս Արևմուտքի ուշացած ըմբռնումը այն մասին, որ տարածաշրջանում գործընթացների հարցով Ադրբեջանի դիրքորոշումն անտեսելը՝ հակաարդյունավետ է»։
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը, այս մասին իր Տելեգրամ ալիքում նշել է՝ քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը։
Նրա կարծիքով, Արևմուտքի արձագանքը ուշացած է և պետքարտուղարի պնդումներն այն մասին, որ «Բրյուսելյան դավադրությունը» ուղղված չէ Ադրբեջանի դեմ, վստահություն չի ներշնչում։
«Հայաստանը չի գնում՝ իր օրենսդրության մեջ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները հեռացնելուն, չի գնում իր տարածքում անջատողական կազմավորման ներկայացուցչությունը փակելուն և սահմանամերձ գյուղերն ազատելուն... Եվ այս պայմաններում աննախադեպ աջակցություն ցուցաբերել մի երկրին, որը 25 տարվա ընթացքում օկուպացիայի տակ է պահել Ադրբեջանի տարածքը, իսկ 2020 թվականից հետո ցուցադրել է իրականության հետ չհաշտվելու ցանկություն, ամեն կերպ խոչընդոտելով Ղարաբաղի Ադրբեջանին վերաինտեգրմանը՝ չի կարող սառնասրտորեն դիտարկվել Բաքվում»,- նշել է քաղաքագետը։
Մամեդովը նշում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հստակ և միանշանակ արտահայտել է Ադրբեջանի դիրքորոշումը՝ ախտորոշելով «Բրյուսելյան դավադրությունը»։
«Նախագահ Իլհամ Ալիևի կարծիքով, ապրիլի 5-ին նախատեսված ԱՄՆ-Եվրամիություն-Հայաստան եռակողմ հանդիպման ոչ թափանցիկ նախապատրաստումը, դրա ոչ ներառական բնույթը և այն, որ նա չհետաձգվեց, չնայած Ադրբեջանի արդարացի նկատողություններին՝ կհանգեցնի ոչ թե խաղաղության և համագործակցության Հարավային Կովկասում, այլ բաժանարար գծերի ի հայտ գալուն և, ի վերջնական հաշվով՝ լարվածության։ Այսպիսով, Արևմուտքը միակողմանի, հայակենտրոն գործողություններով տարածաշրջանը հրում է դեպի անկայունության և բարձր լարվածության անդունդը։
Հասկանալի է, որ ապրիլի 5-ին Հայաստանին հայտարարված օգնության ողջ ծավալի հայտարարությունից հետո՝ Արևմուտքը ձգտելու է ապահովել էլ ավելի լայն ֆիզիկական մուտք Հայաստան։ Դա հնարավոր է անել միայն Հայաստանի և Թուրքիայի միջև սահմանի բացման միջոցով»,- համարում է նա։
Մամեդովի կարծիքով, կարելի է վստահությամոբ ասել, որ նման առաջարկներ արդեն արվում են պաշտոնական Անկարային, ապրիլի 5-ից հետո Անկարայի վրա ճնշումը միայն կավելանա։
«Արևմուտքն արդեն այս հնարքը կատարել է 2009 թվականին Ցյուրիխյան արձանագրությունների լիակատար աջակցությամբ։ Սակայն նախագահ Իլհամ Ալիևի և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Էրդողանի սկզբունքային դիրքորոշումը վերջ դրեց այս գործընթացին։ Արեւմուտքը այժսմ ևս կձգտի տարանջատել այս գործընթացները, որոնք պետք է զուգահեռ անցկացվեն։
Թուրքիայի հետ փակ սահմանները և տարածաշրջանային նախագծերում Հայաստանին անտեսելը՝ միակ պատժամիջոցներն են, որոնք Ադրբեջանը իրականացրել է ագրեսոր երկրի դեմ։ Եվ այդ պատժամիջոցները կշարունակվեն մինչև սահմանված նպատակներին հասնելուն։
Թուրքիայի համար ավելի կարևոր է հաշվի առնել Ադրբեջանի կարծիքը, քան առանց Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի՝ Արևմուտքի ճնշման ներքո համաձայնվել բացել հայ-թուրքական սահմանը։ Թուրքիայի նախագահը բազմիցս ասել է, որ «աշխարհը հինգից ավե՜լ է», և իր ողջ քաղաքական կյանքը նվիրել է այդ պնդումը ապացուցելուն։ 2020 թվականին Ադրբեջանն ու Թուրքիան միասին ապացուցեցին, որ «աշխարհը հինգից ավել է», և չպետք է ենթարկվել արտաքին ճնշման։ Այո և աշխարհը չի հասկանա, երբ նման սերտ դաշնակցությունից հետո, Թուրքիայի ղեկավարությունը հանկարծ որոշի առանց Ադրբեջանի կարծիքը հաշվի առնելու, դիմել նման քայլի...
Արևմուտքի ճնշումը տարածաշրջանում մեծանում է, և դա շարժման մեջ է դնում տարածաշրջանային ուժերը, որոնք կարձագանքեն նման անպատկառ պահվածքին։ «Բրյուսելյան դավադրությունը» կարող է հարցականի տակ դնել՝ Հարավային Կովկասում խաղաղության և կայունության վերականգնմանն ուղղված բոլոր ջանքերը։ Սակայն կա նաև իրավիճակից ելք, այն է՝ Ադրբեջանի արդարացի պահանջների ու շահերի հաշվառում։ Դրա համար Արևմուտքն ունի բոլոր հնարավորությունները, տեսնենք, Արևմուտքը արդյոք կիրականացնի այդ հնարավորությունները... Ադրբեջանի և Թուրքիայի սկզբունքային դիրքորոշումը կարող է միայն նպաստել նրան, որպեսզի տարածաշրջանում Արևմուտքի նախաձեռնությունները ապակառուցողականից վերափոխարկվեն կառուցողական հունի մեջ»,- ընդգծել է նա։

Фархад Мамедов: «Брюссельский сговор» может поставить под вопрос усилия по восстановлению мира на Южном Кавказе
03 Апреля 2024 20:34
«Звонок госсекретаря Блинкена Президенту Азербайджана в преддверии «Брюссельского сговора» с участием госсекретаря США, верховного Комиссара ЕС и премьер-министра Армении демонстрирует запоздалое понимание Запада о том, что игнорировать позицию Азербайджана по процессам в регионе контрпродуктивно».
Как передает Caliber.Az, об этом в своем телеграм-канале отметил политолог, глава Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов.
По его мнению, реакция Запада запоздалая и утверждения госсекретаря о том, что «Брюссельский сговор» не направлен против Азербайджана не вызывает доверия.
«Армения не идет на удаление территориальных претензий к Азербайджану в своем законодательстве, не идет на закрытие представительства сепаратистского образования у себя на территории, не идет на освобождение приграничных сел… И в этих условиях оказание беспрецедентной поддержки стране, которая держала под оккупацией территории Азербайджана на протяжении 25 лет, а после 2020 года демонстрировала нежелание смириться с реальностью, всячески препятствуя реинтеграции Карабаха в Азербайджан, не может хладнокровно рассматриваться в Баку», - отметил политолог.
Мамедов отмечает, что президент Азербайджан Ильхам Алиев ясно и недвусмысленно высказал позицию Азербайджана, поставив диагноз «Брюссельскому сговору».
«По мнению Президента Ильхама Алиева, непрозрачная подготовка запланированной на 5 апреля трехсторонней встречи США - Европейский Союз - Армения, ее неинклюзивный характер и то, что она не была отложена, несмотря на справедливые замечания Азербайджана, приведет не к миру и сотрудничеству на Южном Кавказе, а возникновению разделительных линий и, в конечном итоге, - напряженности. Таким образом, Запад односторонними, армяноцентричными действиями толкает регион в пучину нестабильности и повышенной напряженности.
Понятно, что после объявления 5 апреля всего объема заявленной помощи Армении, Запад будет стараться обеспечить более широкий физический доступ к Армении. Это возможно сделать только посредством открытия границы между Арменией и Турцией», - считает он.
По мнению Мамедова, можно с уверенностью отметить, что такие предложение уже делаются официальной Анкаре, после 5 апреля давление на Анкару будет только нарастать.
«Запад уже проделывал данный трюк в 2009 году посредством полной поддержки Цюрихских протоколов. Однако принципиальная позиция Президента Ильхама Алиева и Президента Турции Реджепа Эрдогана поставили точку в этом процессе. Запад и сейчас будет стремиться разделить эти процессы, которые должны проходить параллельно.
Закрытые границы с Турцией и игнорирование Армении в региональных проектах – это единственные санкции, которые реализовывал Азербайджан в отношении страны-агрессора. И эти санкции будут продолжены до достижения поставленных целей.
Для Турции важнее учитывать мнение Азербайджана, чем соглашаться под давлением Запада на открытие армяно-турецкой границы без мирного договора Азербайджана и Армении. Президент Турции не раз говорил, что «мир больше пяти!», и всю свою политическую жизнь посвятил доказательству этого утверждения. В 2020 году Азербайджан и Турция вместе доказали, что «мир больше пяти!», и не следует поддаваться давлению извне. Да и мир не поймет, когда после столь близкого союзничества, вдруг руководство Турции решиться без учета мнения Азербайджана пойти на такой шаг…
Давление Запада в регионе увеличивается, и это приводит в движение региональные силы, которые будут реагировать на столько беспардонное поведение. «Брюссельский сговор» может поставить под вопрос все усилия по восстановлению мира и стабильности на Южном Кавказе. Однако есть и выход из ситуации, а именно учет справедливых требований и интересов Азербайджана. Для этого у Запада есть все возможности, посмотрим реализует ли Запад эти возможности… Принципиальная позиция Азербайджана и Турции может только способствовать тому, чтобы инициативы Запада в регионе трансформировались из деструктивного в конструктивное русло», - подчеркнул он.