Խաղաղասիրության անօգուտ հավաստիացումներ
Ինչպես հայտնում է Ադրբեջանի Պաշտպանության նախարարությունը՝ անցած օրերի ընթացքում պայմանական սահմանի տարբեր ուղղություններով Ադրբեջանի Զինված ուժերի դիրքերը՝ 30 անգամ գնդակոծության են ենթարկվել հայկական զորքերի կողմից։ Առավել ևս, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև պայմանական սահմանի արևելյան Զանգեզուրի ուղղությամբ, նկատվում է հավանական հակառակորդի զորքերի կենտրոնացում։
Չնայած նրան, որ Էնթոնի Բլինքենը և Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը կարծում են, որ Հայաստանի գործողություններն ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ, չգիտես ինչու նրանց հավաստիացումները մեզ մոտ այնքան էլ վստահություն չեն ներշնչում։ Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի պաշտոնյաների խոսքերին, ապա նրանց խոսքերին մենք էլ ավելի քիչ ենք վստահում։ Հավատալ պետք է, առաջին հերթին սեփական աչքերին, տվյալ կոնկրետ դեպքում՝ պայմանական սահմանից հետախուզական և օպերատիվ տեղեկատվությանը։ Հայաստանը, ինչպես մենք բոլորս տեսնում ենք՝ չի դիմում իր օրենսդրության մեջ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային պահանջները հեռացնելուն, չի համաձայնվում իր տարածքում անջատողական սուբյեկտի ներկայացուցչության (ինչ-որ «արցախի» ինչ-որ վտարանդի «կառավարություն») փակմանը, չի դիմում սահմանամերձ գյուղերը ազատելուն։ Նման դասավորությունների դեպքում ինչպիսի՞ վստահության մասին կարող է խոսք գնալ։ Այնպես որ, մենք նրանց ավելի քիչ ենք հավատում, քան նրանց, ովքեր իրենց անվանում են «միջազգային հանրություն», թեև դա, իհարկե, կախված է իրավիճակից։ Երբեմն մենք սկսում ենք ավելի շատ հավատալ նրանց, ովքեր իրենց անվանում են «միջազգային հանրություն», քան Հայաստանին, օրինակ, երբ նա, ինքնահռչակ համայնքը հայտարարում է, որ «Եվրամիությունը և Հայաստանը հիմնվում են նույն արժեքների վրա», կամ ԱՄՆ-ը խոստանում է Հայաստանին հատկացնել ավելի քան 65 մլն դոլարի օգնություն։ Այ հենց դա է, որ մենք մի թիզ անգամ չենք կասկածում, և հատկապես կասկածի բացակայությունն է, որ մեզ ստիպում է ձեռնարկել համապատասխան նախազգուշական միջոցներ:
Այստեղ, իհարկե, հնարավոր են տարբերակներ, բայց ամենաօպտիմալը, կարծում եմ, կլինի կանխարգելիչ հարվածը, որովհետև պայմանական սահմանին զորքերի կենտրոնացումը իրենից ներկայացնում է հիպոթետիկ սպառնալիք Ադրբեջանի անվտանգության համար և հանդիսանում օրինական թիրախ։ Այո, հնարավոր է, ինչ-որ մեկին զարմացնեմ, բայց միջազգային իրավունքում կա այնպիսի մի բան, ինչպես «կանխարգելիչ պատերազմը»։ Թեև այժմ ընդունված «նորալեզուի» համաձայն մենք դա կարող ենք անվանել «խաղաղապահ գործողություն», «պայմանական սահմանի խախտումները ճնշելու միջոցառումներ» կամ «վնասատուների քանակի նվազեցմանը ուղված գյուղատնտեսական աշխատանք»։ Կարծում եմ, որ հակառակորդի կենդանի ուժի և տեխնիկայի կետային ոչնչացումը կհովացնի տաք գլուխներին և այն տաքացնող սարքերը, որոնք նրանց տաքացնում են։ Մինչդեռ «կետային» բառը ամենևին չի նշանակում, որ «զոհերի թիվը կհասցվի հնարավոր նվազագույնի»։ Ոչ։ Որովհետև մենք նույնպես սովորել ենք «նորալեզուն»: Գլխավորը՝ նվազագույն ծախսերով հանդերձ առավելագույն արդյունքին հասնելն է: Ուկրաինայում և Մերձավոր Արևելքում պատերազմի ֆոնին ոչ ոք, կարող է և չնկատել մարտիկի կորուստը, ում պատրաստվում են հատկացնել 65 միլիոն դոլար և 270 միլիոն եվրո։
Ոշդարություն դարձրեք, որ Ադրբեջանի Զինված ուժերի դիրքերի գնդակոծումները ու պայմանական սահմանին զորքերի կուտակումները տեղի է ունեցել այդ նույն ժամանակում, երբ Բրյուսելում անցկացվում էր ԵՄ-ԱՄՆ-Հայաստան ձևաչափով հանդիպումը։ Ինքնին հանդիպումը, մեր կարծիքով, որը կիսում է նաև պաշտոնական Անկարան, վտանգի հերթական աղբյուր է ստեղծում Հարավային Կովկասի համար։ Եվ այն, որ այն չհետաձգվեց, չնայած Ադրբեջանի արդարացի նկատողություններին, ինչ որ մի բան, այո ասում է։ Ավելի ճիշտ՝ շատ բան է ասում։ Արևմուտքը ակտիվորեն միացել է բաժանարար գծեր ստեղծելու քաղաքականությանը և վերջնական հաշվով միայն սրում է լարվածությունը Հարավային Կովկասում։ Սա նույնիսկ «երկակի ստանդարտներ» չէ, սա կոչվում է «մենք կողմնորոշվել ենք, թե ում կողմում ենք լինելու»։ Գումարած, Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելի հայտարարությունը, որը նա արել է Բրյուսելում Փաշինյան-ֆոն դեր Լեյեն-Բլինքեն եռակողմ հանդիպումից անմիջապես առաջ, որ «կայուն Հայաստանը նշանակում է կայուն Հարավային Կովկաս», կասկածի համար առհասարակ տեղ չի թողնում։ Եվ չպետք է մոռանալ այն մասին, որ կանխատեսվում է՝ Հայաստանի արտաքին պարտքի շտապ դուրսգրման կամ դրա վերակառուցման տարբերակների քննարկում։ Մի խոսքով, խոզուկին սկսում են լավ կերակրել։
Մենք հիանալի հիշում ենք Արեւմուտքի դիրքորոշումը։ Մենք չենք պատրաստվում մոռանալ աննախադեպ աջակցության ցուցաբերումը Հայաստանին, որը 25 տարի օկուպացված է պահել Ադրբեջանի տարածքը, իսկ 2020 թվականից հետո ցույց տվեց իրականության հետ հաշտվելու չկամություն՝ ամեն կերպ խոչընդոտելով Ղարաբաղի վերաինտեգրումը Ադրբեջանին։ Մենք ոչինչ չենք պատրաստվում մոռանալ և համաձայն ենք միաժամանակ մի քանի տախտակի վրա շախմատ խաղալուն։ Թե ինչ է կանգնած Հարավային Կովկասում Արևմուտքի ակտիվացման, Հայաստանին նրա գրեթե անվերապահ աջակցության և Ադրբեջանի վրա ճնշում գործադրելու փորձերի հետևում, հասկանալի է։ Առևտրային ուղի և ֆինանսական շահեր։ Զանգեզուրի միջանցքը բերելու է՝ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից, հնարավոր է, Ռուսաստանի մասնակցությամբ (սա արդեն ինչպես պայմանավորվենք, բանը բաժնետոմսերի քանակի մեջ է, հիմա խոսքը հենց դրա մասին է), Սև ծովը Կասպից ծովի հետ կապող երթուղու նկատմամբ փաստացի վերահսկողության: Իսկ սա Եվրոպան Կենտրոնական Ասիայի և Չինաստանի հետ կապող առանցքային երթուղիներից մեկն է։ Եվ հատկապես այդ իսկ պատճառով է անհրաժեշտ արտատարածաշրջանային դերակատարներին, հատկապես ԵՄ-ին հեռու պահել այս գործընթացից, այս երթուղին ընդհանրապես չպետք է վերահսկվի ԵՄ-ի կողմից։

Бесполезные уверения в миролюбии
Как сообщает Министерство обороны Азербайджана, в течение прошедших суток позиции Вооруженных сил Азербайджана 30 раз подверглись обстрелам со стороны армянских войск на различных направлениях условной границы. Более того, в районе условной границы между Азербайджаном и Арменией, в направлении восточного Зангезура, наблюдается концентрация войск наиболее вероятного противника.
Несмотря на то, что Энтони Блинкен и Урсула фон дер Лейен полагают, что действия Армении не направлены против Азербайджана, почему-то их уверения не вызывают у нас особого доверия. Что же касается слов официальных лиц Армении, то их словам мы доверяем еще меньше. Верить нужно, прежде всего, своим глазам, в данном конкретном случае — разведывательной и оперативной информации с условной границы. Армения, как все мы видим, не идет на удаление территориальных претензий к Азербайджану в своем законодательстве, не соглашается на закрытие представительства сепаратистского образования у себя на территории (какое-то там «правительство» какого-то там «арцаха» в изгнании), не идет на освобождение приграничных сел. О каком доверии вообще при таких раскладах может идти речь? Так что им мы верим еще меньше, чем тем, кто называет себя «международным сообществом», хотя это, конечно, зависит от ситуации. Иногда мы начинаем верить тем, кто называет себя «международным сообществом» больше, чем верим Армении, например, когда оно, самопровозглашенное сообщество, заявляет, что «Европейский союз и Армения основываются на одних и тех же ценностях», или США обещают выделить Армении более 65 миллионов долларов помощи. Вот как раз-таки в этом мы ни на йоту не сомневаемся, и именно отсутствие сомнений заставляет нас принять соответствующие меры предосторожности.
Тут, конечно, возможны варианты, но самым оптимальным, думаю, будет упреждающий удар, потому что концентрация войск на условной границе представляет собой гипотетическую угрозу безопасности Азербайджана и является легитимной целью. Да, может быть, я кого-то и удивлю, но в международном праве есть такая штука, как «превентивная война». Хотя в соответствии с принятым сейчас «новоязом» мы можем назвать это «миротворческой операцией», «мерами по пресечению нарушения условной границы» или «сельскохозяйственными работами, направленными на уменьшение поголовья вредителей». Думаю, что точечное уничтожение живой силы и техники противника охладит горячие головы и те обогревательные приборы, которые их подогревают. Причем слово «точечное» совершенно не означает, что «количество жертв будет сведено к возможному минимуму». Нет. Потому что мы тоже научились «новоязу». Главное — это достижение максимального результата при минимальных затратах. На фоне войны на Украине и на Ближнем Востоке никто, может, и не заметит потери бойца, которому собираются выделить 65 миллионов долларов и 270 млн. евро.
Обратите внимание, что обстрелы позиций Вооруженных сил Азербайджана и стягивание войск к условной границе имели место в то самое время, когда в Брюсселе проходила встреча в формате ЕС-США-Армения. Сама встреча, по нашему убеждению, которое разделяет и официальная Анкара, создает очередной источник опасности для Южного Кавказа. И то, что она не была отложена, несмотря на справедливые замечания Азербайджана, кое о чем да говорит. Точнее, она говорит очень о многом. Запад активно подключился к политике по созданию разделительных линий и в конечном итоге только усугубляет напряженность на Южном Кавказе. Это даже не «двойные стандарты», это то, что называется «мы определились, на чьей стороне мы будем». Плюс заявление верховного представителя Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля, которое он сделал непосредственно перед трехсторонней встречей Пашинян-фон дер Ляйен-Блинкен в Брюсселе, что «стабильная Армения означает стабильный Южный Кавказ», не оставляет места для сомнений вообще. И не стоит забывать о том, что предполагается обсуждение вариантов по экстренному списанию внешнего долга Армении или его реструктуризации. В общем, кабанчика начинают откармливать.
Мы прекрасно помним позицию Запада. Мы не собираемся забывать оказание беспрецедентной поддержки Армении, которая держала под оккупацией территории Азербайджана на протяжении 25 лет, а после 2020 года демонстрировала нежелание смириться с реальностью, всячески препятствуя реинтеграции Карабаха в Азербайджан. Забывать мы ничего не собираемся и согласны поиграть в шахматы на нескольких досках одновременно. Что стоит за активизацией Запада на Южном Кавказе, его практически безоговорочной поддержкой Армении и попытками оказать давление на Азербайджан, понятно. Торговый путь и финансовые интересы. Зангезурский коридор повлечет за собой получение Азербайджаном и Турцией, возможно, при участии России (это уже как договоримся, дело в количестве акций, сейчас разговор идет именно об этом), фактического контроля над маршрутом, соединяющим Черное море с Каспийским. А это один из ключевых маршрутов, которые соединяют Европу с Центральной Азией и Китаем. И именно поэтому необходимо держать нерегиональных игроков, а в особенности ЕС, подальше от этого процесса, этот маршрут не должен контролироваться ЕС вообще.