17 Ապրիլի 2024 09:58
Այսպիսով, Փարիզը պնդում է, որ դա արվել է «Ադրբեջանի միակողմանի գործողությունների պատճառով, որոնք վնասում են երկու երկրների միջև հարաբերություններին»։
«Հանրապետության նախագահն այսօր ընդունել է մեր դեսպանին այս առիթով։ Նա ափսոսանք է հայտնել Ադրբեջանի գործողությունների համար և ցանկություն հայտնել, որ ադրբեջանական կողմը հստակեցնի իր մտադրությունները։ Ֆրանսիան հիշեցնում է իր աջակցությունը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը՝ միաժամանակ հարգելով միջազգային իրավունքը և երկու երկրների տարածքային ամբողջականությունը։ Այս ստանդարտացումը օգուտ կբերի ինչպես երկրներին, այնպես էլ ողջ տարածաշրջանին»,- ասվում է գերատեսչության հայտարարության մեջ:
Հիշեցնենք, որ 2023 թվականի դեկտեմբերի սկզբին՝ Ադրբեջանի պետական անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված գործունեությունը հանգեցրեց՝ Ադրբեջանում ֆրանսիական հետախուզական ծառայությունների գործակալների լայն ցանցի բացահայտմանը։ Կարճ ժամանակահատվածում բացահայտվեցին տասնյակ ֆրանսիացի լրտեսներ, որոնցից մի քանիսը ժամանակին գործել են Ադրբեջանում, ոմանք էլ շարունակել են գաղտնի աշխատել տարբեր երկրներում և միջազգային հեղինակավոր կազմակերպություններում։

ПОЛИТИКА  16 Апреля 2024 - 23:46
Так, Париж утверждает, что сделано было это в связи с «односторонними действиями Азербайджана, наносящими ущерб отношениям между двумя странами».
«Президент Республики сегодня принял нашего посла по этому поводу. Он выразил сожаление в связи с действиями Азербайджана и выразил пожелание, чтобы азербайджанская сторона разъяснила свои намерения. Франция напоминает о своей поддержке нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией при уважении международного права и территориальной целостности двух стран. Эта стандартизация пойдет на пользу обеим странам и региону в целом», - говорится в заявлении ведомства.
Напомним, что мероприятия, проведенные Службой госбезопасности Азербайджана в начале декабря 2023 года, привели к разоблачению в Азербайджане разветвленной сети агентов французских разведывательных служб. За короткий период были выявлены десятки французских шпионов, некоторые из которых в тот или иной момент действовали в Азербайджане, а некоторые продолжали работать под прикрытием в различных странах и авторитетных международных организациях.