17 Ապրիլի 2024 17:57
Ապրիլի 17-ին Ադրբեջանի պաշտպանական արդյունաբերության նախարար Վուգար Մուստաֆաևն ընդունել է մեր երկրում Պակիստանի դեսպան Բիլալ Հայեին։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են պաշտպանական արդյունաբերության նախարարությունից, հանդիպմանը Վուգար Մուստաֆաևը նշել է, որ Պակիստանն առաջին պետություններից մեկն է, որը աջակցել է Ադրբեջանի անկախությանը։ Նա ընդգծել է, որ երկու երկրների հարաբերությունների հիմքը դրվել է մեծ առաջնորդ Հեյդար Ալիևի կողմից, և այսօր նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից այս քաղաքականության հաջող շարունակման շնորհիվ երկկողմ հարաբերությունները բարձրացել են ռազմավարական դաշինքի մակարդակի։
Բիլալ Հայեն հայտարարել է, որ Ադրբեջանը և Պակիստանը ամուր բարեկամական կապեր են հաստատել, որոնք զարգանում են վերընթաց ուղեծրով։
Հանդիպման ընթացքում ընդգծվել է պաշտպանական արդյունաբերության, ինչպես նաև քաղաքական, առևտրատնտեսական, պաշտպանության, անվտանգության, մշակույթի, կրթության և այլ ոլորտներում համագործակցության հետագա զարգացման անհրաժեշտությունը։

Азербайджан и Пакистан обсудили оборонное сотрудничество
17 апреля министр оборонной промышленности Азербайджана Вугар Мустафаев принял посла Пакистана в нашей стране Билала Хайе.
Как сообщили Caliber.Az в Миноборонпроме, на встрече Вугар Мустафаев отметил, что Пакистан является одним из первых государств, поддержавших независимость Азербайджана. Он подчеркнул, что фундамент отношений между нашими странами был заложен великим лидером Гейдаром Алиевым, и сегодня, благодаря успешному продолжению этой политики президентом Ильхамом Алиевым, двусторонние связи поднялись до уровня стратегического союзничества.
Билал Хайе заявил, что Азербайджан и Пакистан наладили прочные дружеские связи, которые развиваются по восходящей.
В ходе встречи была подчеркнута необходимость дальнейшего развития сотрудничества в оборонной промышленности, а также в политической, торгово-экономической сферах, в областях обороны, безопасности, культуры, образования и других.