Տարածաշրջան  18 Ապրիլի 2024 - 14:17
Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են, որ Ադրբեջանի մոտ լինելը սահմանամերձ հայկական գյուղերին չանհանգստացնի սահմանամերձ գյուղերի բնակիչներին, Տավուշի մարզի Կիրանց (Թովուզգալա-Խմբ.) գյուղի բնակիչների հետ հանդիպմանն ասել է՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական լրատվամիջոցներին հղումով, վարչապետի սոցիալական ցանցերում հրապարակվել է՝ Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին նվիրված հանդիպումից մի հատված։
«Մեր նպատակն ու գաղափարն այն է, որ դուք ոչ թե տագնապով ասեք՝ «Ադրբեջանը 50 մետր հեռավորության վրա է», այլ ասեք՝ «լավ է, որ Ադրբեջանը 50 մետր հեռավորության վրա է, մենք այնտեղ առևտրով կզբաղվենք, տնտեսություն կկառուցենք»։ Հնարավոր է նաև անցակետ կառուցվի, որով մեքենաներ կանցնեն, և դրա համար վճարի Հայաստանի Հանրապետությունը»,- ասել է Փաշինյանը։
Միաժամանակ նա, սպասելով տեղի բնակիչների կողմից անվտանգության երաշխիքների մասին հարցին, ասել է, որ «հարյուր տոկոս չի երաշխավորում», բայց «գիտի, որ քայլ առ քայլ հասնելու ենք 90 և ավելի տոկոսի»։

РЕГИОН  18 Апреля 2024 - 11:45
Власти Армении хотят, чтобы близость Азербайджана к приграничным армянским селам не тревожила жителей приграничных сел, заявил армянский премьер Никол Пашинян на встрече с жителями села Киранц Тавушской (Товузгала – Ред.) области.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, фрагмент со встречи, посвященной процессу делимитации и демаркации границы с Азербайджаном, выложен в соцсетях премьера.
«Наша цель, задумка состоят в том, чтобы вы говорили: «В 50 метрах – Азербайджан» не с тревогой, а говорили: «Как хорошо, что в 50 метрах - Азербайджан, мы будем заниматься там торговлей, строить хозяйство». Может быть построен и пропускной пункт, через который будут проезжать автомобили и платить за это Республике Армения», - заявил Пашинян.
При этом он, предвидя вопрос от местных жителей о гарантиях безопасности, сказал, что «на сто процентов не гарантирует», но «знает, что шаг за шагом, дойдем до 90 и более процентов».