19 Ապրիլի 2024 09:56
Ադրբեջանը քննարկել է՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովի (CICA) հետ գործընկերության հնարավորությունները՝ COP29-ի շրջանակներում:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ տնտեսութձան նախարարությանը հղումով, քննարկումները տեղի են ունեցել՝ տնտեսության նախարարի առաջին տեղակալ Էլնուր Ալիևի և CICA-ի գլխավոր քարտուղար Կայրաթ Սարըբայի հանդիպման ժամանակ։
Հանդիպմանը գոհունակություն է հայտնվել՝ CICA-ի նախագահությունը Ադրբեջանին փոխանցելու կապակցությամբ։
Կողմերը քննարկել են՝ Ասիայում փոխգործակցության և վստահության միջոցների ամրապնդման համաժողովում Ադրբեջանի նախագահության առաջնահերթությունները, այդ թվում՝ կազմակերպության Գործարար խորհրդում նախագահությունը, Գործարար խորհրդի յոթերորդ լիագումար նիստի և իններորդ գործարար համաժողովի նախապատրաստական աշխատանքները, որոնք նախատեսվում է անցկացնել Բիշքեկում՝ 2024 թվականի չորրորդ եռամսյակում: ,ինչպես նաև տարածաշրջանային տնտեսական համագործակցության հարցեր։

ПОЛИТИКА  18 Апреля 2024 - 19:14
Азербайджан обсудил возможности партнерства с Совещанием по взаимодействию и мерам доверия в Азии (СВМДА) в рамках COP29.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на Министерство экономики, обсуждения прошли на встрече первого заместителя министра экономики Эльнура Алиева с генеральным секретарем СВМДА Кайратом Сарыбаем.
На встрече было выражено удовлетворение в связи с переходом председательства в СВМДА к Азербайджану.
Стороны обсудили приоритеты председательства Азербайджана в СВМДА, в том числе председательство в Деловом совете организации, подготовку к седьмому пленарному заседанию Делового совета и девятому Деловому форуму, которые планируется провести в Бишкеке в четвертом квартале 2024 года, а также вопросы регионального экономического сотрудничества.