23 Ապրիլի 2024 09:12
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և ԲԱՄ-ի վետերան շինարարների հետ համատեղ հանդիպմանը։
«Հեյդար Ալիևը հսկայական դեր է խաղացել ԲԱՄ-ի պատմության մեջ։ Նա վերահսկում էր շինարարությունը և արեց հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի այս ամենաբարդ նախագիծն իրագործվի: Այս գործում նրան օգնեցին հսկայական գիտելիքները և մարդկանց նկատմամբ հարգալից վերաբերմունքը: Նա ինքն էր մեկնում ԲԱՄ-ի օբյեկտներ, զրուցում շինարարների և բնակիչների հետ»,- ասել է Պուտինը։
Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի խոսքով, այսօր Բայկալ-Ամուր երկաթուղային մայրուղին որոշում է լոգիստիկան ողջ 21-րդ դարի համար։
«Ներկա փուլում շրջադարձը դեպի արևելք հնարավոր դարձավ հենց ԲԱՄ-ի շնորհիվ... Խոնարհվում ենք բոլոր նրանց առջև, ովքեր աշխատել են դժվարին ժամանակներում, դուք հավատարիմ մնացիք ձեր գործին և ապահովեցիք ԲԱՄ-ի հուսալի գործունեությունը»,- նշել է նա։
Ռուսաստանի ղեկավարը նաև ընդգծել է Հյուսիս-Հարավ տրանսպորտային միջանցքի կարևոր դերը Ռուսաստանի և Ադրբեջանի միջև երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում. «Հյուսիս-Հարավը պետք է դառնա լայն միջազգային համագործակցության օրինակ»:

22 Апреля 2024 21:13
Как передает Report, об этом президент России Владимир Путин заявил на совместной встрече с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым с ветеранами-строителями БАМ.
«Гейдар Алиев сыграл огромную роль в истории БАМ-а. Он курировал строительство и сделал все возможное, чтобы этот сложнейший проект состоялся. В этом ему помог колоссальный объем знаний и уважительное отношение к людям. Он сам ездил по объектам БАМ, общался со строителями и жителями», - сказал Путин.
По словам президента РФ, сегодня Байкало-Амурская магистраль определяет логистику на весь 21 век.
«Разворот на Восток на текущем этапе стал возможен именно благодаря БАМ…Низкий поклон всем, кто работал в непростые времена, вы остались верны своему делу и обеспечили надежную работу БАМ», - отметил он.
Российский лидер также подчеркнул важную роль Транспортного коридора Север-Юг в развитии двусторонних отношений между Россией и Азербайджаном: «Север-Юг должен стать примером широкой международной кооперации».