23 Ապրիլի 2024 17:15
Ապրիլի 22-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը աշխատանքային այց է կատարել Ռուսաստան։ Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը պատասխանել է՝ այցի արդյունքների գնահատման հետ կապված «APA»-ի հարցին։
- Կայացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի աշխատանքային այցը Ռուսաստանի Դաշնություն։ Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում այցի արդյունքները։
- Ադրբեջանական կողմը շատ դրական է գնահատում այս այցի արդյունքները։ Նշեմ, որ այցը անցկացվել է՝ Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների ոգով։ Այցի շրջանակներում պետությունների ղեկավարները քննարկել են երկկողմ օրակարգին առնչվող հարցեր։ Դա վերաբերում է Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև քաղաքական, տնտեսական և առևտրային կապերին, փոխադարձ ներդրումներին, հումանիտար և այլ հարցերին։ Որպես դրական պահ ընդգծվել է հատկապես ապրանքաշրջանառության աճը։ Գոհունակությամբ նշվել է, որ ադրբեջանա-ռուսական հարաբերությունների գրեթե բոլոր ոլորտներում նկատվում է դրական դինամիկա։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Հյուսիս-Հարավ միջազգային տրանսպորտային միջանցքը, և պետությունների ղեկավարները կառավարության ներկայացուցիչներին հանձնարարել են՝ անհրաժեշտ քայլեր ձեռնարկել այս ծրագրի իրականացման ուղղությամբ։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ կա Ադրբեջանը և Ռուսաստանը կապող երկաթուղային գիծ, սակայն 15 միլիոն տոննա բեռների ակնկալվող ծավալի փոխադրումը իրականացնելու համար՝ առկա ենթակառուցվածքը պետք է համապատասխան ձևով ընդլայնվի։
Երկու երկրների ղեկավարները քննարկել են նաև՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցությունները։ Նախագահ Իլհամ Ալիևը բարձր է գնահատել այս ոլորտում Ռուսաստանի դերն ու ջանքերը։
Հատուկ իրադարձություն է դարձել Բայկալ-Ամուր մայրուղու (ԲԱՄ) 50-ամյակի կապակցությամբ՝ նախագահ Իլհամ Ալիևի և նախագահ Վլադիմիր Պուտինի համատեղ հանդիպումը՝ երկաթուղային բնագավառի վետերանների ու աշխատակիցների հետ։
Բարեկամական մթնոլորտում անցկացված հանդիպմանը հատուկ նշվել է՝ ադրբեջանական ժողովրդի համազգային առաջնորդ Հեյդար Ալիևի դերն այս վիթխարի նախագծի իրականացման գործում և նրա հսկայական ներդրումը՝ ԽՍՀՄ-ի ղեկավարությունում աշխատանքի ժամանակահատվածում։ Նշվել է, որ Հեյդար Ալիևի ջանքերն ու վճռական կամքը կարևոր դեր են խաղացել՝ ներկա ժամանակ Ռուսաստանի և գլոբալ տնտեսության համար կարևոր նշանակություն ունեցող ԲԱՄ-ի կառուցման գործընթացում ծագած տեխնոլոգիական և բնական դժվարությունների հաղթահարման գործում։ Մեծ առաջնորդի հետ աշխատած վետերանները կիսվել են նրա մասին իրենց ջերմ հիշողություններով:
Ընդհանուր առմամբ, նախագահ Իլհամ Ալիևի այցը Ռուսաստան դարձել է հերթական դրական ներդրում՝ մեր երկրների միջև ռազմավարական գործընկերության և դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման գործում։

23 Апреля 2024 14:54
22 апреля Президент Азербайджана Ильхам Алиев совершил рабочий визит в Россию. Помощник Президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмет Гаджиев ответил на вопрос АПА в связи с оценкой итогов визита.
- Состоялся рабочий визит Президента Азербайджана Ильхама Алиева в Российскую Федерацию. Как вы оцениваете результаты визита?
- Азербайджанская сторона весьма положительно оценивает итоги этого визита. Отмечу, что визит прошел в духе стратегического партнерства и союзнических отношений между Азербайджаном и Россией. В рамках визита главы государств обсудили вопросы, касающиеся двусторонней повестки. Это касается политических, экономических и торговых связей между Азербайджаном и Россией, взаимных инвестиций, гуманитарных и других вопросов. Увеличение товарооборота было особо подчеркнуто как положительный момент. С удовлетворением было отмечено, что практически по каждому направлению азербайджано-российских отношений наблюдается положительная динамика.
В ходе встречи был обсужден международный транспортный коридор «Север-Юг», и главы государств дали поручения представителям правительств предпринять необходимые шаги по реализации данного проекта. Президент Ильхам Алиев отметил, что существует железнодорожная линия, соединяющая Азербайджан и Россию, но для перевозки ожидаемого объема грузов в 15 миллионов тонн существующая инфраструктура должна быть соответствующим образом расширена.
Также лидеры обеих стран обсудили переговоры по мирному договору между Азербайджаном и Арменией. Президент Ильхам Алиев отметил высокую оценку роли и усилий России в этой сфере.
Особым событием стала совместная встреча Президента Ильхама Алиева и Президента Владимира Путина с ветеранами и работниками железнодорожной отрасли по случаю 50-летия Байкало-Амурской магистрали.
На встрече, прошедшей в дружеской обстановке, была особо отмечена роль общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева в реализации этого грандиозного проекта и его огромный вклад в период работы в руководстве СССР. Было отмечено, что усилия и решительная воля Гейдара Алиева сыграли важную роль в преодолении технологических и природных трудностей, возникших в процессе строительства БАМа, который в настоящее время имеет важное значение для российской и глобальной экономики. Ветераны, работавшие вместе с великим лидером, поделились своими теплыми воспоминаниями о нем.
В целом, визит Президента Ильхама Алиева в Россию стал очередным положительным вкладом в развитие стратегического партнерства и союзнических отношений между нашими странами.