25 Ապրիլի 2024 12:50
2024 թվականի պատրաստության պլանի համաձայն՝ ադրբեջանական բանակում շարունակվում են զորավարժությունները՝ զորամասերի մարտական պատրաստվածության բարձր մակարդակը պահպանելու նպատակով։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ-ից, «Տագնապ» ազդանշանով զորամասերի ստորաբաժանումները լքել են իրենց մշտական տեղակայման վայրը և կենտրոնացել նոր շրջաններում։
ՊՆ ղեկավարությունը հետևել է համազորային ուսումնական կենտրոններում անցկացվող հրամանատարաշտաբային զորավարժությունների ընթացքին։
Հասնելով դաշտում տեղակայված հրամանատարական կետ՝ գեներալ-գնդապետ Զաքիր Հասանովը լսել է հրամանատարների և շտաբի սպաների զեկուցումները:
Նշվել է, որ զորավարժությունների ընթացքում հիմնական շեշտը դրվել է հրամանատարական կազմի օպերատիվ որոշումներ կայացնելու հմտությունների հետագա կատարելագործմանը, շտաբների փոխգործակցության զարգացմանը, ինչպես նաև դժվարին պայմաններում մարտը կառավարելու նրանց կարողությանը:
Պաշտպանության նախարարը դրական է գնահատել զորավարժությունների ընթացքը և պաշտոնատար անձանց տվել համապատասխան ցուցումներ՝ մարտական պատրաստության աշխատանքներն ավելի լավ իրականացնելու համար՝ հաշվի առնելով մարտական ժամանակակից մեթոդները։

ПОЛИТИКА  25 Апреля 2024 - 10:36
В соответствии с планом подготовки на 2024 год, в азербайджанской армии продолжаются учения с целью поддержания высокого уровня боевой подготовки воинских частей.
Как сообщили Caliber.Az в Минобороны, по сигналу «Тревога» подразделения воинских частей покинули пункт постоянной дислокации и сконцентрировались в районе сосредоточения.
Руководящий состав Министерства обороны понаблюдал за ходом командно-штабных учений, проводимых в общевойсковых учебных центрах.
Прибыв на командный пункт управления, развернутый в полевых условиях, генерал-полковник З.Гасанов заслушал доклады командиров и штабных офицеров о решениях, принятых в ходе проведения операций на карте.
Было отмечено, что в ходе учений основное внимание уделяется дальнейшему совершенствованию навыков оперативного принятия решений командным составом, развитию деятельности взаимодействия штабов, а также их способности по управлению боем в сложных условиях.
Генерал-полковник З.Гасанов положительно оценил ход учений и дал соответствующие поручения должностным лицам по более качественному проведению мероприятий по боевой подготовке с учетом современных методов ведения боя.