17 Մայիսի 2024 13:09
Անցյալ տարվա հունվարին Իրանում Ադրբեջանի դեսպանատան վրա տեղի ունեցած ահաբեկչությունից հետո իրանական կողմի հետ քննարկվող հիմնական հարցերից մեկը մեր դեսպանատան անվտանգության լիարժեք երաշխիք տրամադրելն էր։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ պատասխանելով դեսպանատան աշխատանքը վերսկսելու հնարավորության մասին տեղական լրատվամիջոցների հարցին։
«Երկու երկրների պաշտոնյաների և համապատասխան գերատեսչությունների միջև վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում տեղի ունեցած բանակցությունների շրջանակում իրանական կողմին են փոխանցվել պաշտոնական Բաքվի ակնկալիքները, աշխատանքներ են տարվել մեր դեսպանատունը նոր վայր տեղափոխելու ուղղությամբ, որն ավելի անվտանգ է և համապատասխանում է աշխատանքի համար անհրաժեշտ բոլոր պահանջներին: Արդեն որոշվել է դեսպանատան նոր վայրը։ Ներկայումս շենքում նախապատրաստական աշխատանքներ են ընթանում։ Աշխատանքների ավարտից հետո նախատեսվում է վերսկսել դեսպանատան գործունեությունը»,- ասել է Հաջիզադեն:

После террористической атаки на посольство Азербайджана в Иране в январе прошлого года, одним из основных вопросов в переговорах с иранской стороной был вопрос о предоставлении полной гарантии безопасности нашего посольства.
Как передает Caliber.Az, об этом сообщил глава пресс-службы МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, отвечая на вопрос местных СМИ о возможности возобновления работы посольства.
«В рамках переговоров между официальными лицами и соответствующими ведомствами двух стран, состоявшихся за последние несколько месяцев, ожидания официального Баку были доведены до сведения иранской стороны, была проведена работа по переводу нашего посольства в новое место, более безопасное и отвечающее всем требованиям, необходимым для работы. В результате уже определено новое место расположения посольства. В настоящее время в здании ведутся подготовительные работы. После завершения всех работ планируется возобновить деятельность посольства на новом месте», - рассказал А.Гаджизаде.