Վատիկանում Ադրբեջանի դեսպանատունը պաշտոնական ընդունելություն է կազմակերպել Անկախության օրվա կապակցությամբ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
24 Մայիսի 2024 09:19
Վատիկանում Ադրբեջանի դեսպանատունը պաշտոնական ընդունելություն է կազմակերպել մայիսի 28-ի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, Իտալիայում Ադրբեջանի մշակույթի կենտրոնում տեղի ունեցած արարողության ժամանակ Վատիկանում Ադրբեջանի դեսպան Իլգար Մուխտարովը նշել է, որ 106 տարի առաջ՝ 1918 թվականի մայիսի 28-ին, Ադրբեջանում ընդունվել է Անկախության հռչակագիրը և մահմեդական աշխարհում ստեղծվել է առաջին աշխարհիկ դեմոկրատական հանրապետությունը։
Իլգար Մուխտարովը նշել է, որ 1991 թվականին Ադրբեջանի պետական անկախության վերականգնումից հետո Սուրբ Աթոռի հետ համագործակցությունը քաղաքական, մշակութային և այլ ոլորտներում էլ ավելի է ամրապնդվել։
Դիվանագետը նշել է, որ Հայաստանի կողմից Ադրբեջանի տարածքների 30-ամյա օկուպացիայից հետո այս տարի առաջին անգամ Անկախության օրը նշվում է երկրի ողջ տարածքում՝ տարածքային ամբողջականության վերականգնման պայմաններում։ Նա նշել է, որ Ադրբեջանը միշտ եղել է Հարավային Կովկասում երկարաժամկետ խաղաղության կողմնակից, և այժմ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կա խաղաղության պայմանագիր կնքելու պատմական հնարավորություն։

Посольство Азербайджана в Ватикане организовало официальный прием по случаю Дня независимости
Как сообщает Report, на церемонии в Культурном центре Азербайджана в Италии посол Азербайджана в Ватикане Ильгар Мухтаров отметил, что 106 лет назад - 28 мая 1918 года в Азербайджане была принята Декларация независимости и создана первая в мусульманском мире светская демократическая республика.
И.Мухтаров отметил, что после восстановления государственной независимости Азербайджана в 1991 году сотрудничество со Святым Престолом в политической, культурной и других сферах еще более укрепилось.
Дипломат отметил, что после 30-летней оккупации территорий Азербайджана Арменией в этом году впервые День независимости отмечается на всей территории страны в условиях восстановления территориальной целостности. Он отметил, что Азербайджан всегда был сторонником долгосрочного мира на Южном Кавказе, и сейчас между Арменией и Азербайджаном появился исторический шанс подписать мирный договор.
Секретарь Государственного секретариата Святого Престола по связям с государствами и международными организациями архиепископ Пол Ричард Галлахер в своем выступлении поздравил с Днем независимости Азербайджана и выразил удовлетворение нынешним уровнем двусторонних связей.
На церемонии были представлены видеоролик и фотовыставка, посвященные истории отношений Святого Престола и Азербайджана.