Սոլթանով. Բաքվում COP29-ի անցկացնելուն Երևանի համաձայնությունը լավ նշան է
Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը Ադրբեջանում անցկացնելուն Հայաստանի համաձայնությունը լավ նշան էր։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է՝ Էներգետիկայի փոխնախարար, COP29-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Էլնուր Սոլթանովը՝ Լաչինում COP29-ի շնորհանդեսի արարողության ժամանակ՝ Ադրբեջանում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամների և ռազմական կցորդների մասնակցությամբ։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանում COP29-ի անցկացման որոշումը հնարավոր է դարձել ողջ միջազգային հանրության աջակցությամբ։
«Կլիմայի փոփոխության և կլիմայի ճգնաժամի վերաբերյալ կարևոր գլոբալ բանակցությունները ղեկավարելը որպես COP29-ի հյուրընկալող շատ պատասխանատու խնդիր է: Միջոցններ են անհրաժեշտ կլիմայական գլոբալ ճգնաժամի դեմ պայքարելու համար։ Բայց դրա համար անհրաժեշտ են իրականացման գործիքներ, որոնցից հիմնականը ֆինանսականն է։ Այսինքն՝ մենք պետք է մշակենք գործողությունների հավակնոտ օրակարգ, և մենք սկսել ենք այդ ուղղությամբ աշխատանքները»,- ասել է Է.Սոլթանովը։

Солтанов: Согласие Еревана на проведение COP29 в Баку - хороший знак
Согласие Армении на проведение 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) в Азербайджане было хорошим знаком.
Как сообщает Report, об этом сказал заместитель министра энергетики, главный исполнительный директор COP29 Эльнур Солтанов на церемонии презентации COP29 в Лачине с участием членов аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса и военных атташе.
Он отметил, что решение о проведении COP29 в Азербайджане стало возможным при поддержке всего международного сообщества.
«Возглавить важные мировые переговоры по изменению климата и климатическому кризису в качестве хозяина COP29 - очень ответственная задача. Необходимы меры по борьбе с глобальным климатическим кризисом. Но для этого нам нужны инструменты реализации, основным из которых является финансовый. То есть, мы должны разработать амбициозную повестку действий, и мы начали работу в этом направлении», - сказал Э.Солтанов.