Ռասիզմը ոչ թե գլուխների մեջ է, այլ գրպաններում է Սամիթ Ալիևի՝ «Անհարմար ճշմարտությունը»
Ես արդեն ասել եմ այն մասին, թե հենց որ այս կամ այն գաղափարախոսությունը դառնում է տնտեսապես աննպատակահարմար՝ դրանից ազատվում են։ Այս թեզը ես իզուր չեմ ընդգծել։ Ռասիզմի մեջ ամենագլխավորը եղել է ոչ թե եվրոպացիների դաժանությունը և ոչ թե մաշկի այս կամ այն գույնը՝ ամենագլխավորը եղել է շաքարավազի, ծխախոտի և բամբակի գինը։ Հենց որ ստրկությունը դարձել է տնտեսապես անշահավետ՝ այն չեղարկվել է։
Այնպես որ՝ այդ գաղափարախոսությունը չէ, որ իր հետևից քաշում է տնտեսությունը՝ տեղի է ունենում ճիշտ ընդհակառակը. աշխատանքի արտադրողականությունը բարձրացնելու համար պահանջվել էր կանանց ուղարկել գործարաններ, հաստոցի մոտ՝ այդպես էլ հայտնվեց ֆեմինիզմը, իսկ երբ օդում վառոդի հոտ էր գալիս, Առաջին համաշխարհային պատերազմի նախօրեին, և բոլորի համար պարզ դարձավ, որ համընդհանուր մոբիլիզացիա կլինի, որի արդյունքում գրեթե բոլոր տղամարդիկ կգնան ռազմաճակատ, և կսկսվի աշխատուժի պակասություն՝ ֆեմինիզմի առաջին ալիքը հասավ իր գագաթնակետին։ Ձեր հանգստի ժամանակ հետաքրքրվեք ոչ միայն սուֆրաժիստուհիների շարժման պատմությամբ, հետաքրքրվեք ամենաակտիվ կին գործիչների կենսագրություններով, թե կոնկրետ ինչով էին նրանք զբաղվում, օրինակ, նախքան Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկսվելը և ինչով էին զբաղվում Առաջին համաշխարհային պատերազմի սկսվելուց հետո։ Բայց ոչ միայն կին գործիչների, այլ նաև սուֆրաժիզմի (կանանց հավասար ընտրական իրավունք տրամադրելու համար պայքար) գործիչների, և մի զարմացեք։ Շատ բան անմիջապես պարզ կդառնա, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ ցանկացած, կրկնում եմ, ցանկացած գաղափարախոսություն միշտ գտնվում է տնտեսությունից կախվածության մեջ։ Բայց եկեք վերադառնանք ռասիզմին:
Ֆրանսիացի ստրկատերերը ամենայն լրջությամբ պնդում էին, որ սևամորթ ստրուկի կարիքները երկու անգամ քիչ են, քան եվրոպացի ամենահամեստ գյուղացու մոտ, և, առանց աչք թարթելու, ասում էին, որ դառնալով ազատ՝ նախկին ստրուկը կարող է իր ապրուստը վաստակել օրական երկու ժամ աշխատանքով։ Այսինքն, նրա համար, որպեսզի նրան ստիպել աշխատել 12 ժամ, նրան պետք է վճարել 6 անգամ ավել, իսկ նման աշխատավարձը, այո, այն էլ ստրուկի համար, ֆրանսիացի ստրկատերերին թույլ չի տա մրցակցել այլ երկրների հետ։ Եղել են նաև համապատասխան տնտեսական հաշվարկներ, ոչ, ոչ թե ռասիզմի եզրին, ոչ մի դեպքում, այլ ամենառասիստականների. սևամորթ ստրուկների անձնական ազատությունը միայն կնպաստի նրանց բնական ծուլությանը, քանի որ նրանց հետաքրքրում է միայն ամենապրիմիտիվ կարիքների բավարարումը, և դրանք բավարարելով՝ նրանք կսկսեն ավելի քիչ աշխատել, իսկ արդյունքում դա կհանգեցնի մշակելի հողատարածքի կրճատմանը, քանի որ սևամորթները նախընտրում են ապրել այսօր և հիմա։ Պայքարել նրանց ծուլության դեմ, խոստանալ արդյունքից կախված կյանքի բարելավում՝ անօգուտ է, նրանց ծուլության դեմ կարելի է պայքարել միայն մտրակով։ Ընդհանրապես, ոչ միայն մարդկանցից ամբողջ հյութ էին քամում, այլ նաև այդ գործին տալիս էին տնտեսական և գաղափարական հիմնավորում։
Ֆրանսիայի պերերի պալատի անդամ և Մարտինիկի պատվիրակ պարոն Դյուպենը 1844 թվականին իր հուշերում գրել է հետևյալը. «Եթե սևամորթները ստիպված լինեին աճեցնել միայն սննդամթերք և միայն իրենք իրենց համար՝ նրանք պարզապես կվերադառնային բարբարոսությանը, իսկ սննդամթերքի արտադրությունը, որն այսօր հանդիսանում է մեր գաղութների հարստությունը՝ լքված կլիներ»: Բոլորին ամե՞ն ինչ պարզ է: Ընդհանրապես, ստրկությունը որպես առաջընթացի շարժիչ է և բարբարոսության և ընդհանրապես դեգրադացիայի դեմ լավագույն պատվաստանյութ։ Նույնիսկ տպագրվել է մի հրաշալի գրքույկ, որում, ի տարբերություն մեր երեսապաշտ ժամանակների, ամեն ինչ ասված է ուղիղ և առանց քաղաքական կոռեկտության։ Գրքույքը կոչվում է «Ստրկության սկզբունքները շաքարավազի, սուրճի և այլ գաղութներում», և դրանում ստրուկների աշխատելու չկամությունը բացատրվում է ավելորդ քրտինքով, որը, մեջբերում եմ. «թուլացնելով և չորացնելով նրանց մկանային մանրաթելերը, բթացնում է հոգու այն կարողությունը, որը տանում է դեպի մտորումներին, հաշվարկներին, պլաններ կազմելուն և դաստիրակությանը»։ Կարծում եմ, որ, օրինակ, «BLM» կազմակերպությունը, դե, այդ նույնը, «Black Lives Matter»-ը, պետք է լարված ուշադրություն դարձնի Ֆրանսիայի ոչ վաղ անցյալին և, համագործակցելով համապատասխան իրավապաշտպան կազմակերպությունների հետ, անպայման ինչ-որ վատ բան անի Ֆրանսիայի համար, օրինակ՝ լուրջ գումարի համար դատական այց ստեղծելով։ Բարոյական և ոչ միայն՝ վնասների համար: Որովհետև հարվածել հարկավոր է գրպանին, դա շատ ցավոտ է, և եկեք արդեն իրերն անվանենք իրենց անուններով, բարոյական բնույթի պահանջները ոչ մեկին չեն անհանգստացնում, բոլոր պահանջները պետք է կրեն բացառապես նյութական բնույթ:
Այսպես, ոմանք իրենց ռասիստական եզրակացություններում էլ ավելի հեռու են գնացել։ Օրինակ, 1843 թվականին ստեղծվել էր գաղութներում ստրկության հետ կապված հարցերով կառավարական հանձնաժողով՝ այսպես կոչված «Դե Բրոլիե հանձնաժողովը»։ Այս հանձնաժողովը խորհուրդ է տվել ամեն ինչ թողնել այնպես, ինչպես եղել է, իսկ արդյունքային զեկույցում գրվել էր հետևյալը. «Իր ազատ կամքին թողված աֆրիկացին քարշ է տալիս իր ողորմելի գույությունը երկրի վրա, որտեղ նա հանդիսանում է հազիվ թե ամենակատարյալ կենդանի»։ Ընդհանրապես, հանձնաժողովը արտահայտություններում չի ամաչել և եկել է այն եզրակացության, որ ստրկությունը բացառապես ստրուկների օգտին է։ Ավելորդ է խոսել այն մասին, որ հանձնաժողովի տասնվեց անդամներից տասնմեկը իրենք էին ստրկատերեր և պլանտացիաների սեփականատերեր Գվադելուպայում, բոլոր առումներով գեղեցիկ վայրում, որը մինչև հիմա հանդիսանում է Ֆրանսիայի գաղութը, թեև, այն ամոթխածորեն անվանում են «արտերկրյա դեպարտամենտ»: Թե Գվադելուպան որքանով կարևոր էր և կարևոր է մնում Ֆրանսիայի համար, կարելի է բնութագրել նրա պատմության մեկ դրվագով. 1759 թվականին Գվադելուպան զավթում է Մեծ Բրիտանիան, բայց չորս տարի անց՝ 1763 թվականին Գվադալուպայից դուրս է բերում իր ծովային հետևակը։ Ընդհանուր առմամբ, նույն տարվա Փարիզի խաղաղ պայմանագրի համաձայն, Ֆրանսիան հրաժարվել է ժամանակակից Կանադայի տարածքում գտնվող բոլոր կալվածքներից՝ ի պատասխան Գվադելուպայի, որպես ֆրանսիական կալվածք ճանաչելուն: Գվադելուպան մինչև այժմ հանդիսանում է այսպես կոչված «Ֆրանսիայի արտերկրյա դեպարտամենտը», և կա կարծիք, որ մարդկանց պետք է օգնել գաղութատիրական ճնշումների դեմ իրենց պայքարում։ Առարկություններ չկա՞ն: Դե ահա ես էլ եմ այդպես մտածում:

Расизм не в головах, а в карманах «Неудобная правда» Самита Алиева
Я уже говорил о том, что, как только та или иная идеология становится экономически нецелесообразной, от нее избавляются. Этот тезис я подчеркивал не зря. Самым главным в расизме была не жестокость европейцев и не тот или иной цвет кожи, самым главным была цена на сахар, табак и хлопок. Как только рабство стало экономически невыгодным, его и отменили.
Так что — это не идеология тащит за собой экономику, происходит ровно наоборот: для увеличения производительности труда потребовалось отправить женщин на заводы, к станку — так и появился феминизм, а когда в воздухе запахло порохом, ну, накануне Первой мировой войны, и всем стало ясно, что будет тотальная мобилизация, в результате которой почти все мужчины уйдут на фронт и наступит нехватка рабочей силы — первая волна феминизма достигла своего пика. Поинтересуйтесь на досуге не просто историей движения суфражисток, поинтересуйтесь биографиями наиболее активных деятельниц, чем именно они занимались, например, до того, как началась Первая мировая война, и тем, чем они занялись после того, как Первая мировая началась. Но не только деятельниц, но и деятелей суфражизма, и не удивляйтесь. Сразу многое станет понятным, хотя бы потому, что любая, повторяю, любая идеология всегда находится в зависимости от экономики. Но давайте вернемся к расизму.
Французские плантаторы на полном серьезе утверждали, что потребности чернокожего раба вдвое меньше, чем у самого скромного европейского крестьянина, и, не моргнув глазом, говорили, что, став свободным, бывший раб мог бы добыть себе пропитание двумя часами работы в сутки. То есть для того, чтобы заставить его работать 12 часов, ему нужно будет платить в 6 раз больше, а такая зарплата, да еще и невольнику, не позволит французским плантаторам конкурировать с другими странами. Были и соответствующие экономические выкладки, нет, не на грани расизма, ни в коем случае, а самые что ни на есть расистские: личная свобода чернокожих рабов будет только способствовать их природной лени, потому что их интересует удовлетворение только наиболее примитивных потребностей, и, удовлетворив их, они станут работать меньше, а в итоге это приведет к сокращению обрабатываемой площади земель, потому что чернокожие предпочитают жить одним днем. Бороться с их ленью, обещая улучшение жизни в зависимости от выработки — бесполезно, бороться с их ленью можно только кнутом. В общем, не только выжимали из людей все соки, но и подводили под это дело экономически-идеологическую базу.
Барон Дюпен, член палаты пэров Франции и делегат Мартиники, в 1844-м году пишет в своих мемуарах следующее: «Если бы чернокожие были вынуждены выращивать только продукты питания и только для себя самих, они просто вернулись бы к варварству, а производство продуктов, которые сегодня являются богатством наших колоний, было бы заброшено». Всем всё ясно? В общем, рабство как двигатель прогресса и наилучшая прививка от варварства и вообще деградации. Была даже выпущена замечательная брошюра, в которой, в отличие от нашего лицемерного времени, все говорилось прямо и без политкорректности. Называлась брошюра «Принципы рабства в сахарных, кофейных и других колониях», и в ней нежелание рабов работать объяснялось чрезмерной потливостью, которая, цитирую: «разрыхляя и иссушая их мышечные волокна, притупляет ту способность души, которая ведет к размышлению, к расчету, к составлению планов и к воспитанию». Думаю, что, например, организация BLM, ну, та самая, Black Lives Matter, должна обратить пристальное внимание на недавнее прошлое Франции и, скооперировавшись с соответствующими правозащитными организациями, обязательно сделать Франции нехорошо, например, вчинив иск на серьезную сумму денег. За моральный и не только ущерб. Потому что бить нужно по карману, это очень болезненно, и давайте уж называть вещи своими именами, претензии морального характера никого не волнуют, все претензии должны носить исключительно материальный характер.
Так вот, кое-кто в своих расистских умозаключениях заходил еще дальше. Например, в 1843 году была создана правительственная комиссия по вопросам, касавшимся рабства в колониях, так называемая «комиссия де Брольи». Эта комиссия рекомендовала оставить всё как есть, а в итоговом отчете было написано следующее: «Африканец, предоставленный своей свободной воле, влачит жалкое существование на земле, где он едва ли является самым совершенным животным». В общем, комиссия в выражениях не стеснялась и пришла к выводу, что рабство шло рабам исключительно на благо. Излишне говорить о том, что одиннадцать из шестнадцати членов комиссии сами являлись рабовладельцами и хозяевами плантаций в Гваделупе, месте прекрасном во всех отношениях, которое до сих пор является колонией Франции, правда, ее стыдливо называют «заморским департаментом». Насколько Гваделупа была и остается важной для Франции, можно охарактеризовать одним эпизодом из ее истории: в 1759-м году Гваделупу захватывает Великобритания, но через четыре года, в 1763-м, выводит из Гваделупы свой корпус морской пехоты. В общем, в соответствии с Парижским мирным договором от того же года Франция отказывалась от всех владений на территории современной Канады в ответ на признание Гваделупы французским владением. Гваделупа до сих пор является так называемым «заморским департаментом Франции» и есть мнение, что людям нужно помочь в их борьбе против колониального гнета. Возражений нет? Ну вот и я так думаю.