Բայրամով. COP29-ը լրացուցիչ հնարավորություններ կստեղծի Պակիստանի հետ համագործակցության համար
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանը (COP29) հավելյալ հնարավորություններ կստեղծի Ադրբեջանի և Պակիստանի միջև մաքուր էներգիայի և կանաչ անցման ոլորտում համագործակցության համար։
Report-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Պակիստանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Իսհակ Դարի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
ԱԳՆ ղեկավարը նշել է, որ պակիստանցի գործընկերները կարող են օգտվել «Ալյաթ» ազատ տնտեսական գոտու բարենպաստ պայմաններից ու արտոնություններից։
Երկու երկրների միջև ուղիղ չվերթները նաև նպաստում են զբոսաշրջության և մարդկանց միջև շփումների ընդլայնմանը: Անցյալ տարի Ադրբեջան ժամանած պակիստանցի զբոսաշրջիկների թիվը հասել է 55 հազար մարդու։ 2024 թվականի առաջին չորս ամիսներին այս ցուցանիշը կազմել է մոտ 20 հազար»,- ասել է նախարարը։
Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանը (COP 29) կանցկացվի այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում։ Այդ մասին որոշումն ընդունվել է 2023 թվականի դեկտեմբերի 11-ին Դուբայում կայացած COP28 լիագումար նիստում։ Միջոցառման շրջանակներում Ադրբեջանի մայրաքաղաքը կընդունի շուրջ 70-80 հազար օտարերկրյա հյուրերի։

Байрамов: COP29 создаст дополнительные возможности для сотрудничества с Пакистаном
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29) создаст дополнительные возможности для сотрудничества Азербайджана и Пакистана в области чистой энергии и зеленого перехода.
Как сообщает Report, об этом заявил министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов на совместной пресс-конференции с пакистанским коллегой Мохаммадом Исхаком Даром.
Глава МИД отметил, что пакистанские партнеры могут воспользоваться благоприятными условиями и привилегиями, которые предлагает свободная экономическая зона "Алят".
Прямые рейсы между двумя странами также способствуют расширению туризма и контактов между людьми. В настоящее время из Баку выполняются шесть рейсов в неделю в Исламабад, Лахор и Карачи. В прошлом году число пакистанских туристов, прибывших в Азербайджан, достигло 55 тыс. человек. В первые четыре месяца 2024 года эта цифра составила около 20 тыс., — сказал министр.
29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP 29) пройдет в Баку в ноябре этого года. Решение об этом было принято на пленарном заседании COP28, состоявшемся в Дубае 11 декабря 2023 года. В рамках мероприятия столица Азербайджана примет около 70–80 тысяч иностранных гостей.