Վաշինգտոնում քննարկվել են COP29-ին Ադրբեջանի նախապատրաստական ​​աշխատանքները ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Վաշինգտոնում՝ «Կլիմայի փոփոխությունը և COP29-ում Ադրբեջանի նախագահությունը» թեմայով միջոցառում է անցկացվել։
Report-ը տեղեկացնում է, որ Միջազգային ուսանողական կենտրոնում հիբրիդային ձևաչափով անցկացված միջոցառմանը մասնակցել է ԱՄՆ-ում Ադրբեջանի դեսպան Խազար Իբրահիմը։
Դիվանագետը մանրամասն տեղեկատվություն է ներկայացրել՝ Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի (COP29) Կողմերի համաժողովի 29-րդ նստաշրջանում Ադրբեջանի նախագահության մասին:
Ընդգծելով, որ մեր երկիրը շրջակա միջավայրի պաշտպանությանն ուղղված գործունեությունը սկսել է COP 29-ում նախագահելու որոշումը կայացնելուց շատ առաջ, դեսպանը նշել է, որ Ադրբեջանը մեծ ներուժ ունի էներգիայի վերականգնվող աղբյուրների, այդ թվում՝ քամու և արևային էներգիայի առումով։ Խ.Իբրահիմը նշել է այս ուղղությամբ համագործակցության շարունակականության կարևորությունը:
Նա նաև ասել է, որ COP29-ում Ադրբեջանի նախագահության գլխավոր առաջնահերթություններից մեկը կլիմայական ֆինանսավորումն է։
Դիվանագետը պատմել է՝ տարիներ առաջ և այժմ Բաքվի օլիմպիական մարզադաշտի մոտ, որտեղ անցկացվելու է COP29-ը՝ դիտարկվող իրավիճակի, ինչպես նաև «Սև քաղաքի» շրջանի «Սպիտակ քաղաքի» վերածելու հայեցակարգի մասին։

В Вашингтоне обсудили подготовку Азербайджана к COP29 ФОТО
В Вашингтоне состоялось мероприятие на тему «Изменение климата и председательство Азербайджана на COP29».
Как сообщает Report, в мероприятии, которое прошло в гибридном формате в Международном студенческом центре, принял участие и выступил посол Азербайджана в США Хазар Ибрагим.
Дипломат представил подробную информацию о председательстве Азербайджана на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН об изменении климата (COP29).
Подчеркнув, что наша страна начала деятельность по защите экологии задолго до принятия решения о председательстве на COP 29, посол отметил, что Азербайджан имеет большой потенциал в плане возобновляемых источников энергии, включая энергию ветра и солнца. Х.Ибрагим отметил важность продолжения сотрудничества в этом направлении.
Он также сообщил, что одним из главных приоритетов председательства Азербайджана на COP29 является климатическое финансирование.
Дипломат рассказало о ситуации, которая наблюдалась годами ранее и сейчас около Бакинского Олимпийского стадиона, где будет проходить COP29, а также о концепции по трансформации района «Черный город» в «Белый город».
Затем были представлены видеоролики об Азербайджане и председательстве нашей страны на COP29, дипломат ответил на вопросы участников.