Հայաստանը կրակ է բացել 61 օր անդորրից հետո Ադրբեջանի ԶՈՒ-երը դիմել են պատասխան միջոցների
Հունիսի 12-ին՝ ժամը 10:05-ից մինչև 17:50-ը, Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումները մի քանի անգամ գնդակոծել են՝ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության Շահբուզի շրջանի Հավուշ, Օրդուբադի շրջանի Նյուրգութ, Շարուրի շրջանի Գյունեյ Գըշլագ բնակավայրերի ուղղությամբ տեղակայված ադրբեջանական բանակի դիրքերը։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ՊՆ մամուլի ծառայությունից, ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների կողմից պատասխան միջոցների են ձեռնարկել նշված ուղղություններով։
Հիշեցնենք, որ վերջին անգամ Հայաստանի զինված ուժերը ադրբեջանական բանակի դիրքերը գնդակոծել են ապրիլի 13-ին։ Այնուհետև Թովուզի շրջանի ուղղությամբ կրակի են ենթարկվել մեր բանակի դիրքերը։ Այսպիսով, 61 օր հանգստությունից հետո հայերը որոշեցին սրել իրավիճակը։ Այս ամենը տեղի է ունենում Հայաստանի վարչապետի ապակառուցողական հայտարարությունների ֆոնին, ով, փաստորեն, երեկ հայտարարել է՝ Հայաստանի Սահմանադրության այն կետերը վերանայելուց հրաժարվելու մասին, որոնք ոտնձգություն են Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության դեմ։

Армения открыла огонь спустя 61 день затишья ВС Азербайджана приняли ответные меры
12 июня с 10:05 до 17:50 подразделения ВС Армении несколько раз обстреляли из стрелкового оружия позиции азербайджанской армии в направлении населенных пунктов Хавуш Шарурского района, Нюргют Ордубадского района, Гюней Гышлак Шахбузского района Нахчыванской Автономной Республики.
Как сообщили Caliber.Az в пресс-службе Минобороны, на указанных направлениях частями азербайджанской армии были приняты ответные меры.
Напомним, что последний раз ВС Армении обстреливали позиции азербайджанской армии 13 апреля. Тогда позиции нашей армии подверглись обстрелу в направлении Товузского района. Таким образом, спустя 61 день затишья, армяне решили обострить ситуацию. Всё это происходит на фоне деструктивных заявлений премьер-министра Армении, который вчера, по сути, заявил об отказе пересмотра пунктов Конституции Армении, посягающих на территориальную целостность Азербайджана.