Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքում պահանջել են Հայաստանից չտրվել ֆրանսիական սադրանքներին
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը հայտարարություն է տարածել՝ Ֆրանսիայի կողմից Հայաստանին մահաբեր զենք վաճառելու հետ կապված։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, հայտարարության մեջ ասվում է.
«Ֆրանսիան քայլեր է ձեռնարկում Հարավային Կովկասի տարածաշրջան ներթափանցելու ուղղությամբ՝ այնտեղ իրավիճակը սրելու համար։ 2024 թվականի հունիսի 18-ին պայմանագիր է ստորագրվել՝ Ֆրանսիայից Հայաստան CAESAR ինքնագնաց հրետանային համակարգերի և դրանց արկերի մատակարարման մասին։
Նույն օրը մի խումբ ֆրանսիացի քաղաքական գործիչներ դիմել են Ֆրանսիայի նախագահին՝ Հայաստան զորքեր մտցնելու խնդրանքով։ Այն, որ սա կազմակերպված արշավ է, կասկածից վեր է։ Ակնհայտ է, որ Ֆրանսիան փորձում է սադրանք իրականացնել տարածաշրջանում և, չարաշահելով ստեղծված իրավիճակը, զորքեր մտցնել այնտեղ։
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը խստորեն դատապարտում է Ֆրանսիայի վտանգավոր խաղերն ու անընդունելի սադրանքները։
Հայաստանի ղեկավարության գործողությունները, որոնք մի կողմից խոսում են խաղաղության, մյուս կողմից՝ հարձակողական զենքերի գնման մասին, հակասական են։ Այս առումով համայնքը պահանջում է, որպեսզի Հայաստանը չտրվի ֆրանսիական սադրանքներին, վերջ դնի իր կողմից իրականացվող լայնածավալ ռազմականացման ծրագրին և գնա Ադրբեջանի հետ խաղաղության ճանապարհով»։

В Общине Западного Азербайджана потребовали от Армении не поддаваться на провокации Франции
Община Западного Азербайджана распространила заявление в связи с продажей Францией летального вооружения Армении.
«Франция предпринимает шаги по проникновению в регион Южного Кавказа для того, чтобы обострить там ситуацию. 18 июня 2024 года подписан договор о поставках из Франции в Армению самоходных артиллерийских установок CAESAR и снарядов к ним.
В тот же день группа французских политиков обратилась к президенту Франции с призывом направить войска в Армению. Тот факт, что это организованная кампания, ни у кого не вызывает сомнения. Очевидно, что Франция пытается совершить провокацию в регионе и, злоупотребив возникшей ситуацией, направить туда войска.
Община Западного Азербайджана крайне резко осуждает опасные игры и неприемлемые провокации Франции.
Противоречивы действия руководства Армении, которое, с одной стороны, говорит о мире, а с другой – закупает наступательное вооружение. В связи с этим община требует от Армении не поддаваться провокациям Франции, положить конец реализуемой ею масштабной программе милитаризации и встать на путь мира с Азербайджаном».