COP29-ում՝ Կլիմայի ֆինանսավորման նոր քանաքական նպատակի շուրջ համաձայնության վերաբերյալ բանակցություններ կանցկացվեն Նախագահի հայտարարությունը
19 Հունիսի 2024 12:51
COP29-ում, որը կկազմակերպվի Բաքվում, 2025 թվականից հետո՝ ժամանակաշրջանի կլիմայի ֆինանսավորման նոր քանակական նպատակի շուրջ համաձայնության վերաբերյալ բանակցություններ կանցկացվեն:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասված է նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Նիզամի Գյանջևիի միջազգային կենտրոնի կողմից կազմակերպված «Ճանապարհ դեպի COP29. Կայուն և հուսալի ապագա» թեմայով բարձր մակարդակի 29-րդ հանդիպման մասնակիցներին ուղղված ուղերձում։
«Կլիմայի փոփոխության հետ կապված զարգացող երկրների աճող ֆինանսական կարիքները բավարարելու համար նոր հավաքական քանակական նպատակի շուրջ համաձայնությունը բոլորիս առջև կանգնած մեծ խնդիր է, ներդրում մեր ընդհանուր ապագայում, մեր հավաքական պատասխանատվությունը ներկա և ապագա սերունդների առջև: Ադրբեջանը կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ թափանցիկության և ներառականության պայմաններում այդ բանակցություններն առաջ տանելու համար՝ արագացնելով նախկինում ստանձնած պարտավորությունների և խոստումների իրականացումը»,- ասված է պետության ղեկավարի ուղերձում։

На COP29 пройдут переговоры по согласованию новой коллективной цели по климатическому финансированию Заявление президента
19 Июня 2024 11:13
На COP29, которая будет организована в Баку, пройдут переговоры по согласованию новой коллективной количественной цели по климатическому финансированию на период после 2025 года.
Как сообщает Report, об этом говорится в обращении президента Ильхама Алиева участникам 29-го заседания высокого уровня на тему «Дорога к COP29: Устойчивое и прочное будущее», организованного Международным центром Низами Гянджеви.
«Согласование новой коллективной количественной цели с целью удовлетворения растущих финансовых потребностей развивающихся стран, связанных с изменением климата, является главной задачей, стоящей перед всеми нами, инвестицией в наше общее будущее, нашей коллективной ответственностью перед нынешним и будущими поколениями. Азербайджан примет все необходимые меры для продвижения этих переговоров в условиях прозрачности и инклюзивности, ускорения выполнения взятых ранее обязательств и обещаний», - говорится в обращении главы государства.