21 Հունիսի 2024 12:28
Արևմտյան Ադրբեջան համայնքը, որը միավորում է Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիներին, հունիսի 20-ին՝ Փախստականների համաշխարհային օրը, համերաշխություն է հայտնում ամբողջ աշխարհում տեղահանված մարդկանց և համաշխարհային հանրությանը կոչ է անում ավելի մեծ ուշադրություն դարձնել փախստականների խնդրին։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Արևմտյան Ադրբեջանի Համայնքի հայտարարության մեջ։
«Տեղահանվածների խնդրի կայուն լուծումը կայանում է տեղահանվածների իրենց տներ անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի համար պայմանների ստեղծման մեջ: Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը մտադիր է երկխոսության միջոցով հասնել իր անդամներին հայրենի հողեր վերադարձնելու նպատակին։ Համայնքը հարգում է միջազգային իրավունքի նորմերը և սկզբունքները, ներառյալ պետությունների տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը, ինչպես նաև խաղաղության, հաշտության և համակեցության արժեքները:
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը միշտ պատրաստ է վերադարձի հարցով ուղիղ երկխոսության Հայաստանի կառավարության հետ։ Չնայած համայնքի կողմից երկխոսություն հաստատելու մշտական փորձերին, Հայաստանը դեռևս չի արձագանքում նրա կոչերին։ Երկխոսությունից Հայաստանի խուսափումը չի նպաստում արդար և կայուն կարգավորման ճանապարհին առաջընթացի հասնելուն:
Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքը կոչ է անում Հայաստանի կառավարությանը հարգել մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային պարտավորությունները և պայմաններ ստեղծել Հայաստանից վտարված ադրբեջանցիների վերադարձի համար»,- ասված է հայտարարության մեջ։

Община Западного Азербайджана обратилась к Армении
Община Западного Азербайджана, объединяющая в своих рядах изгнанных из Армении азербайджанцев, 20 июня – во Всемирный день беженцев выражает солидарность с перемещенными лицами всего мира и призывает мировую общественность уделять больше внимания вопросу беженцев.
«Устойчивое решение проблемы перемещенных лиц заключается в создании условий для безопасного и достойного возвращения изгнанных людей к родным очагам. Община Западного Азербайджана намерена добиться цели возвращения своих членов на родные земли путем диалога. Община уважает нормы и принципы международного права, в том числе территориальную целостность и суверенитет государств, а также такие ценности, как мир, примирение и сосуществование.
Община Западного Азербайджана всегда готова к прямому диалогу с правительством Армении по вопросу возвращения. Несмотря на постоянные попытки общины наладить диалог, Армения все еще не ответила на ее призывы. Уклонение Армении от диалога не способствует подвижкам на пути к справедливому и устойчивому урегулированию.
Община Западного Азербайджана призывает правительство Армении уважать международные обязательства, связанные с правами человека, и создать условия для возвращения изгнанных из Армении азербайджанцев», - отмечается в заявлении.