24 Հունիսի 2024 11:14
Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Ֆարիզ Ռզաևը մասնակցել է՝ ԵԱՀԿ Մալթայի նախագահության կլիմայի փոփոխության բարձր մակարդակի համաժողովին։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ արտաքին գործերի նախարարությանը հղումով, համաժողովում քննարկվել են՝ կլիմայի փոփոխության ազդեցությունը ԵԱՀԿ տարածաշրջանի անվտանգության վրա, ներկա իրավիճակը և կլիմայի փոփոխության դեմ համատեղ պայքարի հնարավորությունները։ Ելույթ ունենալով համաժողովում փոխնախարար Ֆարիզ Ռզաևն ասել է, որ Ադրբեջանը նույնպես ենթարկվել է կլիմայի փոփոխության ազդեցությանը: Նշվել է, որ Ադրբեջանը սատարում է 2021 թվականին Ստոկհոլմում ընդունված ԵԱՀԿ Նախարարների խորհրդի որոշումը՝ ամրապնդելու համագործակցությունը կլիմայի փոփոխության հետևանքով առաջացած մարտահրավերների դեմ պայքարում, մեր երկիրը ակտիվորեն մասնակցրում է ԵԱՀԿ մի շարք տարածաշրջանային նախագծերին:
Հայտարարվել է, որ երկար տարիների ռազմական օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի տարածքները կվերածվեն կանաչ էներգետիկ գոտիների, որտեղ կկիրառվեն «խելացի գյուղ» և «խելացի քաղաք» հայեցակարգերը։ Դա կնպաստի կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարի ջանքերին:
Նշելով, որ 2024 թվականն Ադրբեջանում հայտարարվել է «Հանուն կանաչ աշխարհի համերաշխության տարի», փոխնախարարն ասել է, որ այս տարվա նոյեմբերին մեր երկիրը կհյուրընկալի նաև ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի համաժողովի ։ (COP29) 29-րդ նստաշրջանը

Азербайджан был представлен на Конференции высокого уровня ОБСЕ по изменению климата
Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Фариз Рзаев принял участие в Конференции Мальтийского председательства ОБСЕ высокого уровня по изменению климата.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на МИД, на конференции было обсуждено влияние изменения климата на безопасность в регионе ОБСЕ, текущая ситуация и возможности совместной борьбы с изменением климата. Выступая на конференции, замминистра Фариз Рзаев заявил, что Азербайджан также подвергся воздействию изменения климата. Было отмечено, что Азербайджан поддерживает принятое в Стокгольме в 2021 году решение Совета министров ОБСЕ об укреплении сотрудничества в борьбе с вызовами, вызванными изменением климата, наша страна активно участвует в нескольких региональных проектах ОБСЕ.
Было заявлено, что территории Азербайджана, освобожденные от многолетней военной оккупации, будут преобразованы в зоны зеленой энергетики, где будут применяться концепции «умной деревни» и «умного города». Это будет способствовать усилиям по борьбе с изменением климата.
Отметив, что 2024 год объявлен в Азербайджане «Годом солидарности во имя зеленого мира», замминистра сообщил, что в ноябре этого года в нашей стране также пройдет 29-я сессия Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29).