25 Հունիսի 2024 15:37
Շուշայում «Երիտասարդությունը հանուն երիտասարդության» (By youth for youth) միջազգային համաժողովի անցկացման նախաձեռնությունը նպաստում է ժողովուրդների միջև խաղաղությանը:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է ISESCO-ի գլխավոր քարտուղար Սալիմ ալ Մալիքը։
Նա շնորհակալություն է հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին, առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևային և ադրբեջանական ժողովրդին այս նախաձեռնության համար։
Մալիքը նշել է, որ երիտասարդությունը կարևոր դեր է խաղում խաղաղության հաստատման գործում. «Նաև երիտասարդները կազմում են ISESCO-ի աշխատակիցների 42%-ը: Մենք ուզում ենք այս թիվը հասցնել 50 %-ի»։
Նա հավելել է, որ այս ֆորումը հույսի փարոս է. «Մենք հավատում ենք, որ այս նախաձեռնությունը կայուն կլինի: ISESCO-ի և Ադրբեջանի միջև համագործակցությունը կամրապնդվի: Մենք նույնպես ցանկանում ենք մասնակցել COP29 գագաթնաժողովին»:

Генсек ИСЕСКО: Молодежный форум в Шуше — шаг к миру между народами
Инициатива, связанная с проведением в Шуше международной конференции «Молодежью для молодежи» (By youth for youth), способствует миру между народами.
Как сообщает Report, об этом сказал генеральный секретарь ИСЕСКО Салим аль Малик.
Он поблагодарил президента Азербайджана Ильхама Алиева, первого вице-президента Мехрибан Алиеву и азербайджанский народ за эту инициативу.
Малик отметил, что молодежь играет важную роль в установлении мира: «Также молодежь составляет 42% работников ИСЕСКО. Мы хотим довести это число до 50%».
Он добавил, что проводимый форум является маяком надежды: «Мы верим, что эта инициатива будет устойчивой. Сотрудничество между ИСЕСКО и Азербайджаном будет укрепляться. Также хотим принять участие в саммите COP29».