ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ը դիտորդներ կուղարկի Միլլի Մեջլիսի ընտրություններին
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական հաստատությունների և մարդու իրավունքների գրասենյակը (ԺՀՄԻԳ) դիտորդական առաքելություն կուղարկի Ադրբեջանի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին հետևելու, որոնք կանցկացվեն սեպտեմբերի 1-ին:
ԺՀՄԻԳ-ը հաստատել է Report-ին, որ իրենք ավելի վաղ պաշտոնական հրավեր են ստացել Ադրբեջանից՝ որպես դիտորդ մասնակցելու ընտրություններին։
«Մենք հրավեր ենք ստացել դիտորդական առաքելություն իրականացնելու Ադրբեջանի 2024 թվականի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում։ Ծրագրում ենք դիտորդական առաքելություն ուղարկել ընտրությունների ընթացքին հետևելու համար, և դիտորդների թիվը, հավանաբար, հավասար կլինի փետրվարին Ադրբեջանում կայացած նախագահական ընտրություններին հետևած դիտորդների թվին: Սակայն, դեռ վաղ է խոսել ստույգ մանրամասների մասին»,- նշել են Բյուրոյում:
Հունիսի 28-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հրամանագիր է ստորագրել 6-րդ գումարման Միլլի Մեջլիսը ցրելու և արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ նշանակելու մասին։ Երկրի ղեկավարի հրամանագրի համաձայն՝ ընտրությունները կանցկացվեն 2024 թվականի սեպտեմբերի 1-ին։

Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ направит миссию наблюдателей на внеочередные парламентские выборы, которые пройдут 1 сентября в Азербайджане.
В БДИПЧ подтвердили Report, что ранее получили официальное приглашение от Азербайджана принять участие в качестве наблюдателей на выборах.
«Мы получили приглашение наблюдать за досрочными парламентскими выборами 2024 года в Азербайджане. Планируем направить миссию по наблюдению за выборами, и количество наблюдателей, вероятно, будет аналогично миссии БДИПЧ, направленной на президентские выборы в Азербайджане в феврале. Однако пока рано говорить о точных деталях», - сообщили в Бюро.
28 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев подписал распоряжение о роспуске Милли Меджлиса VI созыва и назначении внеочередных парламентских выборов. Согласно распоряжению главы государства, выборы пройдут 1 сентября 2024 года.