Բայրամով. Հայաստանը շարունակում է ինտենսիվ կերպով զինվել
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին մասնակցության շրջանակներում հանդիպել է Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հատուկ ներկայացուցիչ Խավիեր Կոլոմինային։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպմանը քննարկվել են անվտանգության, այդ թվում՝ էներգետիկայի, պաշտպանության, կարևոր ենթակառուցվածքային օբյեկտների պաշտպանության, ռազմական կրթության, ինչպես նաև տարածաշրջանային և միջազգային անվտանգության հարցեր։ Գոհունակությամբ նշվել է, որ «Գործընկերություն հանուն խաղաղության» ծրագրի շրջանակներում Ադրբեջանը և ՆԱՏՕ-ն 30 տարի է շարունակում են հաջողությամբ համագործակցել:
Խոսելով Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայի Կողմերի 29-րդ նստաշրջանում (COP29) մեր երկրի նախագահության մասին՝ Ջեյհուն Բայրամովն ասել է, որ սա գլոբալ մարտահրավերների դեմ պայքարում պաշտոնական Բաքվի գործունեության ևս մեկ վառ օրինակ է։
Անդրադառնալով հետկոնֆլիկտային շրջանում տարածաշրջանում տիրող իրավիճակին՝ Ջեյհուն Բայրամովն ընդգծել է, որ Ադրբեջանում ականային վտանգը շարունակում է պահպանվել, որը սպառնալիք է նաև խաղաղ բնակչության համար: Նախարարը հայտարարել է, որ Հայաստանը շարունակում է ինտենսիվ կերպով զինվել:

Байрамов: Армения продолжает интенсивно наращивать вооружение
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках участия в саммите НАТО встретился со специальным представителем генерального секретаря НАТО по Кавказу и Центральной Азии Хавьером Коломиной.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, на встрече были обсуждены вопросы безопасности, в том числе энергетической, вопросы обороны, охраны критически важных инфраструктурных объектов, военного образования, а также региональная и международная безопасность. С удовлетворением было отмечено успешное продолжение 30-летнего сотрудничества Азербайджана и НАТО в рамках программы «Партнерство во имя мира».
Говоря о председательстве нашей страны на 29-й сессии Конференции сторон Рамочной конвенции ООН по изменению климата (COP29), Джейхун Байрамов заявил, что это является очередным ярким примером деятельности официального Баку в борьбе с глобальными вызовами.
Затронув текущую ситуацию в регионе в постконфликтный период, Джейхун Байрамов подчеркнул сохранение в Азербайджане минной угрозы, которая представляет опасность и для гражданских лиц, а также отметил, что Армения продолжает интенсивно наращивать вооружение.
Министр заявил, что Азербайджан как инициатор основных элементов мирного процесса с Арменией, заинтересован в установлении мира и стабильности в регионе. По его словам, несмотря на значительный прогресс по проекту мирного соглашения, в Конституции Армении все еще имеют место претензии на территориальную целостность и суверенитет Азербайджана.