«Ադրբեջանը և Պակիստանը պետք է ավելի խոր կապեր զարգացնել իրենց ժողովուրդների միջև»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ պակիստանցի քաղաքագետ, Զիյաուդինի համալսարանի (Ziauddin University) Մարդու իրավունքների հարցերի կենտրոնի տնօրեն Սաիդ Շահի հետ։
—Դուք ինչպե՞ս եք գնահատում ադրբեջանա-պակիստանյան հարաբերությունների ընթացիկ մակարդակը։
—Մեր երկրների միջև հարաբերությունների մակարդակը իրոք բարձր է, պատմականորեն այդպես է կազմավորվել։ Բայց, ինչպես և ցանկացած հարաբերությունների դեպքում, հարկավոր է աշխատել առավել հաջող համագործակցության համար։ Ես վստահ եմ, որ մեր հարաբերությունները հետագայում ևս կզարգանան։
Պակիստանը միշտ ամեն ինչում աջակցել է Ադրբեջանին, սկսած 90-ական թվականներին անկախության և արդարության համար ադրբեջանական ժողովրդի պայքարում, և վերջացրած տարածքային ամբողջականության համար 44 օրյա պատերազմում։
Վերջերս կայացել են Ադրբեջանի, Թուրքիայի և Պակիստանի համատեղ զորավարժություններ, ինչը խորհրդանշում են բարեկամական հարաբերություններ և միևնույն ժամանակ ազդանշան են հանդիսանում ագրեսիվ Իրանի համար։
—Ձեր կարծիքով, ուրիշ ո՞ր ոլորտներում արժե նաև զարգացնել պոտենցիալ համագործակցությունը։
—Վերջին 30 տարիների ընթացքում մեր երկրները կենտրոնացվել են առավելապես պաշտպանության ոլորտում համագործակցության վրա։ Դա բացատրվում է հիմնականում ղարաբաղյան հակամարտությամբ, քանզի այդ հարցը առաջնահերթային էր։ Սակայն այժմ, երբ Ղարաբաղի հետ իրավիճակը գործնականորեն լուծված է, մենք կարող ենք անցնել մշակութային, կրոնական և սոցիալական կապերին նվիրված գլխին։ Կարելի է քննարկել տնտեսական պայմանագիրը, որը վերջնական հաշվով կարող է բերել ազատ առևտրի։
Եվս մեկ ոլորտը, որի վրա արժե կենտրոնանալ՝ կրթությունն է. ուսանողների և դասախոսների փոխանակումը, երկու երկրների համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ համատեղ գիտաժողովներ։
Իմ կարծիքով, մեզ հարկավոր է առավել խորը կապեր զարգացնել մեր ժողովուրդների միջև՝ Կենտրոնական Ասիա թափանցող ընդհանուր էթնիկական գոտին մեզ կապում է մշակույթային, կրոնական և մյուս հարաբերություններում։ Վիզային սահմանափակումները պետք է երկու կողմերից վերացվեն, որպեսզի բիզնեսի և համագործակցության համար դյուրացնել երկրների միջև այցերը։
—Դուք վերևը նշեցիք ղարաբաղյան հակամարտությունը։ Պակիստանի հանրությունը ի՞նչ գիտի հայ-ադրբեջանական հակամարտության վերաբերյալ։
—Ցավոք, Պակիստանի հանրության զգալի մասը կտրված է այդ հակամարտության իրողություններից։ Ես անձամբ լավ գիտեմ նրա պատմությունը և այդ թեմայով մի շարք հետազոտություններ եմ կատարել՝ սկսած վաղ ժամանակներից, երբ Ղարաբաղը դեռ խանություն էր։
—Պակիստանը ինչպիսի՞ օգնություն կարող է ցուցաբերել օկուպացիայից ազատագրված Ղարաբաղի մարզում ենթակառուցվածքի վերականգնման գործում։
—Պակիստանը պատրաստ է օգնություն ցուցաբերել Ղարաբաղի վերականգմանը, քանզի մենք՝ շինարարության բնագավառում, մասնավորապես բնակարանաշինարարության մեջ հարուստ փորձ ունենք։ Բացի դրանից, Չինաստանի հետ «Մեկ գոտի-մեկ ճանապարհ» (OBOR) առավել մասշտաբային նախաձեռնության մասը հանդիսացող՝ պակիստանա-չինական տնտեսական միջանցքի (CPEC) կազմակերպման փորձը օգտակար կլինի ենթակառուցվածքային նախագծերի իրագործման մեջ։
Վերջի ժամանակներում Պակիստանը զարգացնում է իր զբոսաշրջային ինդուստրիան, այս փորձը նույնպես կարող է օգտակար լինել, որպեսզի Ղարաբաղը դարձնել հանրաճանաչ տուրիսական ուղղություններից մեկը, հատկապես Շուշան, որը պատմական մեծ նշանակություն և արժեք ունի։

«Азербайджану и Пакистану нужно развивать более глубокие связи между народами»
Интервью Caliber.Az c пакистанским политологом, директором Центра по правам человека Университета Зияуддина (Ziauddin University) Саидом Шахом.
- Как вы оцениваете текущий уровень азербайджано-пакистанских отношений?
- Уровень отношений между нашими странами действительно высокий, так исторически сложилось. Но, как и над любыми отношениями, нужно работать для более успешного сотрудничества. Я уверен, что наши отношения будут развиваться и дальше.
Пакистан всегда поддерживал Азербайджан во всем, начиная с 90-х годов в борьбе азербайджанского народа за независимость и справедливость, и заканчивая 44-дневной войной за территориальную целостность.
Недавно состоялись совместные военные учения Азербайджана, Турции и Пакистана, что символизирует дружеские отношения и в то же время является сигналом для агрессивного Ирана.
- В каких еще сферах, на ваш взгляд, стоит развивать потенциальное сотрудничество?
- В последние 30 лет наши страны сосредоточились преимущественно на сотрудничестве в области обороны. Объясняется это в основном Карабахским конфликтом, так как этот вопрос был приоритетным. Но теперь, когда ситуация с Карабахом практически решена, мы можем перейти к главе, посвященной культурным, религиозным и социальным связям. Можно рассмотреть экономический договор, который, в конечном счете, может привести к свободной торговле.
Еще одна сфера, на которой стоит сосредоточиться, это образование: обмен преподавателями и студентами, проведение совместных конференций по вопросам, представляющим интерес для обеих стран.
Я думаю, что нам нужно развивать более глубокие связи между народами - общий этнический пояс, пронизывающий Центральную Азию, связывает нас в культурном, религиозном и других отношениях. Визовые ограничения должны быть сняты с обеих сторон, чтобы облегчить поездки между странами для развития и процветания бизнеса и сотрудничества.
- Вы отметили выше Карабахский конфликт. Что знает пакистанское общество об армяно-азербайджанском конфликте?
- К сожалению, большая часть пакистанского общества оторвана от реалий этого конфликта. Лично я хорошо знаю его историю и провел ряд исследований на эту тему, начиная с ранних времен, когда Карабах был еще ханством.
- Какую помощь может оказать Пакистан в деле восстановления инфраструктуры освобожденного от оккупации Карабахского региона?
- Пакистан готов оказать помощь в восстановлении Карабаха, поскольку у нас имеется богатый опыт в строительной отрасли, в частности, в жилищном строительстве. Кроме того, опыт организации китайско-пакистанского экономического коридора (CPEC), который является частью более масштабной инициативы «Один пояс - один путь» (OBOR) с Китаем, будет полезен в реализации инфраструктурных проектов.
В последнее время Пакистан развивает свою туристическую индустрию, и этот опыт может оказаться полезным для того, чтобы сделать Карабах одним из популярных туристических направлений, особенно в Шушу, которая имеет большое историческое значение и ценность.