ԱՄՆ-ը նույնպես հավաստել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի «մահը»
Օրերս հայկական լրատվամիջոցները հայտնել էին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերը իբր այցելել է Երևան և հանդիպել ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանի հետ։ Չնայած ավելի վաղ Ադրբեջանը, որին հաջորդում էր ՌԴ ԱԳՆ-ն, հենց Լավրովի ու Զախարովայի բերանով արձանագրել էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անգործունակության «մահը»։ Ուրեմն ովքե՞ր են եկել Երևան ու նույնիսկ հանդիպել Միրզոյանի հետ։ Այս մասին պարտավորվել է պարզել «Ազատություն» ռադիոկայանը, որը մեկնաբանությունների համար դիմել է Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատանը։
Հայաստանում ԱՄՆ դիվանագիտական առաքելության պատասխանում նշվում է, որ «Էնդրյու Չոֆերը ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի ավագ խորհրդականն է Կովկասում բանակցությունների գծով»։
«Նրա պարտականություններն այս պաշտոնում ներառում են հանդես գալ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ և ղեկավարել ԱՄՆ պատվիրակությունը վրաց-ռուսական հակամարտության միջազգային քննարկումներին»,- ասվում է դեսպանատան պատասխանում։
«Ազատություն» ռադիոկայանը հետաքրքրվել է, թե ինչու է փոխվել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում ամերիկացի համանախագահ Էնդրյու Շոֆերի դիրքորոշումը. դեսպանատան տարածած հայտարարության մեջ նա ներկայացվել է որպես պետքարտուղարի հատուկ խորհրդական՝ բանակցությունների գծով։ Կովկաս, սա նշանակու՞մ է, որ Միացյալ Նահանգները հրաժարվում են մասնակցել Մինսկի խմբին, թե՞ նորը կնշանակվի՝ որպես ԱՄՆ համանախագահ։ Բայց դեսպանատունը մեղմորեն հեռու մնաց պատասխանից. «Միացյալ Նահանգները հավատարիմ են մնում Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի խաղաղ, ժողովրդավարական և բարգավաճ ապագան խթանելուն»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի հարցին, թե արդյոք ԱՄՆ-ը հնարավոր է համարում Մինսկի խմբի հետագա գործունեությունը Ռուսաստանի հետ ստեղծված լարված իրավիճակում, Երևանում ԱՄՆ դեսպանատնից պատասխանել են, որ ողջունում են Հայաստանի և Ադրբեջանի վերջին ջանքերը՝ անմիջական, ուղղակի մակարդակով, ղեկավարների և արտաքին գործերի նախարարների փոխգործակցության մակարդակով։ Դեսպանությունում նաև նշել են, որ երկու կողմերի հանձնառությունն ու ճկունությունը, ինչպես նաև երկկողմանի ուղղակի համագործակցությունը տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու գրավականն են։
Այսպիսով, ԱՄՆ-ը, հետևելով Ադրբեջանին և Ռուսաստանին, փաստացի թաղեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը՝ ընդգծելով, որ կարգավորման գործընթացում Բաքուն և Երևանը կարող էին բավարարվել առանց հավելյալ հավելումների՝ համանախագահների ինստիտուտի տեսքով։
Այս համատեքստում պետք է հիշել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի երեկվա հայտարարությունը, թե Մինսկի խումբը գտնվում է ինքնալուծարման գործընթացում։ Ինքը՝ Մինսկի խումբը, նույնպես հայտարարություններ է արել այս կամ այն պատճառով երեք երկրների համատեղ գործունեության անհնարինության մասին, հատկապես ուկրաինական իրադարձությունների համատեքստում։
Նրա խոսքով, դա հստակ ասել է այդ երկրներից մեկի պաշտոնական ներկայացուցիչը. «Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հայտարարություններում ասվում է նաև, որ տարածաշրջան ուղարկված ներկայացուցիչներն այլևս չունեն համանախագահի կարգավիճակ, այլ ուրիշ կարգավիճակներ։ Սա անհնարին է դարձնում Մինսկի խմբի աշխատանքը այս ձևաչափով»։

И США констатировали «смерть» МГ ОБСЕ
На днях армянские СМИ сообщили о том, что Ереван якобы посетил сопредседатель МГ ОБСЕ от США Эндрю Шофер, который встретился с министром иностранных дел РА Араратом Мирзояном. Хотя ранее Азербайджан, а следом за ним и МИД РФ устами самого Лаврова и Захаровой зафиксировали «смерть» недееспособной МГ ОБСЕ. Так кто же приезжал в Ереван и даже встречался с Мирзояном? Выяснить это взялось Радио Азатутюн, которое обратилось за комментариями в посольство США в Армении.
В ответе дипломатического представительства США в Армении говорится, что «Эндрю Шофер является старшим советником Госдепартамента США по переговорам на Кавказе».
«В его обязанности на этой должности входит выполнение функций американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ и руководство делегацией США на международных дискуссиях по грузино-российскому конфликту», - говорится в ответе посольства.
Радио Азатутюн поинтересовалось, почему изменилась должность американского сопредседателя в Минской группе ОБСЕ Эндрю Шофера: в распространенном посольством заявлении он был представлен как специальный советник госсекретаря по линии переговоров на Кавказе, означает ли это, что США отказываются от участия в Минской группе, или будет назначено новое должностное лицо в качестве сопредседателя от США. Но посольство мягко ушло от ответа: «Соединенные Штаты остаются приверженными содействию мирному, демократическому и процветающему будущему региона Южного Кавказа».
На вопрос Радио Азатутюн, считают ли США возможной дальнейшую деятельность Минской группы в нынешней напряженной ситуации с Россией, в посольстве США в Ереване ответили, что они приветствуют последние усилия Армении и Азербайджана по непосредственному, прямому взаимодействию на уровне лидеров и министров иностранных дел. В посольстве также отметили, что обязательство и гибкость обеих сторон, а также прямое двустороннее сотрудничество являются ключом к достижению прочного мира в регионе.
Таким образом и США вслед за Азербайджаном и Россией фактически похоронили МГ ОБСЕ, подчеркнув, что в процессе нормализации Баку и Ереван вполне могут обойтись и без ненужной надстройки в виде института сопредседателей.
В этом контексте следует напомнить вчерашнее заявление журналистам помощника президента Азербайджана - заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмета Гаджиева о том, что Минская группа находится в процессе самоликвидации. Сама Минская группа также делала заявления о невозможности совместной деятельности трех стран по тем или иным причинам, особенно в контексте событий в Украине.
По его словам, об этом четко заявил официальный представитель одной из этих стран: «В заявлениях стран-сопредседателей Минской группы также говорится, что направленные в регион представители имеют уже не статус сопредседателей, а другие статусы. Это делает невозможной работу Минской группы в таком формате».