Ռոսկոմնադզորը հարվածել է Caliber.Az-ին Կխփի արդյո՞ք Բաքուն սիմոնյանական «Սպուտնիկ»-ին
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի սկզբից Ռուսաստանում համացանց-գրաքննությունը լիովին ստանձել է իր իրավունքները։ Եթե ավելի վաղ Կրեմլի հսկողությունից դուրս գտնվող լրացվամիջոցները նշում էին, որպես «օտարերկրյա գործակալ», ինչը զգալիորեն սահմանափակում էր լրագրողներին իրենց մասնագիտական պարտավորոթյունները կատարելուն, ապա 2022 թվականի փետրվարի 24-ից սկսվեց իշխանություններին անհնազանդ կայքերի, հեռուստաալիքների և ռադիոկայանների համընդհանուր «անջատումներ»։ Այս թշվառ ճակատագրից, հիշեցնենք, չհաջողվեց խուսափել «Դոժդ» հեռուստաալիքը, «Էխո Մոսկվի» ռադիոկայանը։ Սակայն Ռոսկոմնադզորը կանգ չառավ ձեռք բերվածով և սկսեց ՌԴ տարածքում օտարերկրյա ԶԼՄ-ների համատարած արգելափակումներ, որոնք իբր դիտավորյալ հրապարակել են ռուս զինվորականների գործողությունների կապակցությամբ կեղծ տեղեկություններ և հասարակական կարգի ու հասարակական անվտանգության զանգվածային խախտման կոչեր: Եվ Ադրբեջանի ԶԼՄ-ները նույնպես հայտնվեցին այս «սև ցուցակում»։
2022 թվականի մարտ ամսին Ռուսաստանի Դաշնության իշխանությունները որոշեցին արգելափակել ադրբեջանական Oxu.az, Baku.ws, Haqqin.az և Minval.az ռեսուրսները։ Ադրբեջանի Մամուլի խորհուրդը (ՄԽ) դատապարտել է Մոսկվայի այս քայլը։ Այսպես, ՄԽ-ի կողմից հրապարակված հայտարարությունում նշվում է, որ «Ռուսաստանին չեն բավարարում Ուկրաինայի մասին ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդագրությունները, օբյեկտիվ դիրքորոշումը, որը նա գրավում է ռուս-ուկրաինական պատերազմում»։
«Ռուսաստանը ակնհայտ առհամարում է խոսքի և արտահայտության ազատությանը, պլյուրալիզմը։ Սա արհամարական մոտեցում է սկզբունքների և նորմերի նկատմամբ, միջազգային մասշտաբով ընդունված համամարդկային արժեքների նկատմամբ։ Սա միաժամանակ նաև ռուս հասարակության օբյեկտիվ տեղեկատվություն ստանալու, ճիշտ հետևության, այլընտրանքային կարծիքի հետ ծանոթանալու իրավունքի սահմանափակում է։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների նկատմամբ Ռուսաստանի նման մոտեցումը հանդիսանում է՝ երկու երկրների միջև հարաբերությունների, ռուս և ադրբեջան ժողովուրդների պատմականորեն կազմավորված բարեկամության և համագործակցության ավանդույթների, տեղեկատվության փոխանակման գործընթացի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք»,- ասվում է ՄԽ-ի հայտարարությունում։
Ավաղ, ադրբեջանական կողմի արձագանքը գնդիկի նման մի բան հայտնվեց հետևի թաթերի վրա կանգնած արջի մարմնում։ Ապրիլի 27-ից ՌԴ գլխավոր դատախազության՝ ապրիլի 19-ին Ռոսկոմնադզորին դիմումի հիման վրա Ռուսաստանի տարածքում արգելափակվել է նաեւ Caliber.Az կայքը։ Ֆորմալ կերպով այն նույնիսկ արգելափակված չէ, այլ սահմանափակված է կայքի միայն մեկ էջի մուտքը։ Սակայն Ռոսկոմնադզորում որակյալ ՏՏ մասնագետների և ժամանակակից սարքավորումների բացակայության պատճառով կայքը գրեթե ամբողջությամբ արգելափակվել է Ռուսաստանի Դաշնության տարածքում: Արգելափակման պաշտոնական պատճառը փետրվարի վերջին ուկրաինական ռեսուրսից ստացված տեղեկատվության վերատպումն էր ռուսական բանակի կողմից՝ Կիևի Տրոյեշչինա շրջանի ռմբակոծության մասին։ Պատկերավոր ասած՝ միկրովիրաբույժի բացակայության պատճառով Ռուսաստանում նույնիսկ ոչ հիվանդ մատը բուժելու փոխարեն որոշել են ընդհանուր վիրաբույժ հրավիրել ու կտրել ամբողջ ձեռքը։
Այստեղ տեղին է ասել։ Ամենայն վստահությամբ հայտարարում ենք, որ Ռոսկոմնադզորի սույն քայլը ակնհայտ կանխակալ և անօրինական է, քանզի խմբագրությանը չեն տեղեկացրել այն մասին, որ կայքը շրջափակվել է։ Առավել ևս, մենք համոզված ենք, որ կայքի արգելափակման մասին սկզբունքային որոշումը ընդունվել է նախօրոք։
Իհարկե, չնայած Ռոսկոմնադզորի անօրինական գործողությանը՝ Caliber.Az-ի խմբագրությունը չի պատրաստվում խախտել լրագրողական էթիկան, ինչպես նաև, ի հաճույս մոսկովյան գրաքննության, փոխել ներխմբագրական հիմքերը և ստեղծագործական կոլեկտիվի տրամադրությունը։ Ուկրաինայի դեմ ռուսական ագրեսիան արդարացնել մենք նպատակադրված չենք։ Միևնույն ժամանակ մենք մանր վրեժ էլ չենք լուծի, կայքը կշարունակի հրապարակել՝ հարցազրույցներ ռուսաստանցի փորձագետների, քաղաքագետների հետ, ինչպես նաև Ուկրաինայի տարածքում մարտական գործողությունների ընթացքի մասին ռուսական կողմի պաշտոնական տեսությունը։
Արդյունքում ի՞նչ ունենք։ Մինչև այս հարցին պատասխանելը, կցանկանայի հիշեցնել ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովայի վերջերս արած հայտարարությունը, ով սպառնացել է, որ Մոսկվան «հայելային միջոցներ կձեռնարկի ի պատասխան Մեծ Բրիտանիայի կողմից ներմուծվող՝ ռուսական ԶԼՄ-ների գործունեության սահմանափակումների»։ Ռուսաստանի ԱԳՆ ներկայացուցիչը քննադատել է իր մամուլի ասուլիսների մուտքը արգելափակած YouTube վիդեհոսթինգի գործողությունները։ Զախարովան այդ գործողությունները անվանել է «կոնտենտի հասանելիության կազմավորված նորմերի բարբարոսական խախտում», ինչպես նաև ընդգծել է, որ դա «վկայում է ամերիկական ՏՏ ընկերությունների անսկզբունքայնության մասին»։
Ադրբեջանի դեպքում ի՞նչ կարող են նկատառվել, որպես «հայելային միջոցներ»։ Մեր երկրում, ինչպես հայտնի է, ռուսական կայքերը չեն արգելափակում։ Դրանք չեն արգելափակել ոչ 44-օրյա Հայրենական պատերազմից առաջ, ոչ նրա ժամանակ, չնայած նրանցից շատերում կանխակալությունը և հայամետ դիրքորոշումը որքան ուզես կային։ Ինչ միայն չարժեն մարտական գործողությունների գոտուց տխրահռչակ և բոլորովին էլ ոչ անկախ ռուս լրագրողների հաղորդումները, ինչպես նաև ռուսական դաշնային ալիքներով հակաադրբեջանական անհավանական զզվելի թոք-շոուները: Ադրբեջանական հանրությանը այդ ամենը, իհարկե, դուր չէր գալիս, մենք վրդովվում էինք, զայրանում էինք, բայց, կրկնում եմ, ռուսական կայքերի արգելափակման, կամ մալուխային հեռուստատեսության հեռարձակման զամբյուղից ռուսական հեռուստաալիքների հեռացման մասին խոսք չի եղել։ Բայց ամեն ինչ չափ ու սահման ունի։ Այդ թվում նաև համբերությունը։ Եվ այստեղ, որքան հնարավոր է տեղին է՝ Մարիա Զախարովայի «հայելային միջոցների» մասին սպառնալիքը։ Բաքվում «Ռոսիա սեգոդնյա» Միջազգային տեղեկատրվական գործակալության (ՄՏԳ) մաս կազմող «Սպուտնիկ-Ազերբայջան» գործակալությունը բավականին լավ է տեղավորվել իր համար, որի գլխավոր խմբագիրը տխրահռչակ Մարգարիտա Սիմոնյանն է։ Մենք բոլորս հիշում ենք, թե ինչպես 44-օրյա պատերազմի ժամանակ «Ռոսիա սեգոդնյա» ՄՏԳ-ն հակամարտությունը լուսաբանելիս ակնհայտորեն հայանպաստ դիրք գրավեց: Բացարձակապես ակնհայտ է, որ Մոսկվան «Սպուտնիկ»-ը դիտարկում է որպես soft-power (փափուկ ուժ), ռեսուրս, որով հույս ունի ազդել ընդունող երկրի վրա։ Եվ հետևաբար, պատահական չէ, որ այս կայքի խմբագրական քաղաքականությունը հակառակ է գնում Բաքվի պաշտոնական դիրքորոշմանը: Վերջերս Սիմոնյանը, իրավասու մարմիններում իր «տանիքի» առաջարկով, «Սպուտնիկ-Ազերբայջան» է ուղարկել Վիտալի Ալեքսեևիչ Դենիսովին, ով մինչև վերջերս ղեկավարում էր «Սպուտնիկ»-ը անջատողական Հարավային Օսիայում (Վրաստանի Ցխինվալիի մարզ) և ով, համաձայն մի շարք աղբյուրների տեղեկատվության, ունի սպայական կոչում և սերտորեն կապված է Ռուսաստանի Դաշնության Պնախարարության ԳՀՎ-ի (ГРУ) հետ: Դենիսովի Բաքվում հայտնվելուց հետո, զգալով հնարավոր փակման վտանգը՝ «Սպուտնիկ-Ազերբայջանը» սկսեց քիչ անշնորհք աշխատել, բայց այս ամենը ընդամենը ժամանակավոր է և աչքին թոզ փչելու համար՝ Կենտրոնից հրաման ստանալու դեպքում այդ ռեսուրսը անհապաղ կսկսի իր ապակառուցողական գործունեությունը, ինչի համար էլ, սկզբունքայնորեն, այն ստեղծվել է և հանուն ինչի առատաձեռնորեն ֆինանսավորվում է Ռուսաստանի պետբյուջեյից։ Սա տեղեկատվական դիվերսիայի մի տեսակ ննջող բջիջ է։
Մեր երկրում կան արդյո՞ք ծանրակշիռ հիմնավորումներ, որպեսզի իր տարածքում ըստ Զախարովայի, որպես հայելային միջոցներ՝ արգելափակել այդ և մյուս ռուսական լրատվամիջոցները։ Դատելով ըստ ՌԴ իշխանությունների տրամաբանության, որոնք չհիմնավորված արգելափակում են անցանկալի լրատվամիջոցները, կան։ Չնայած մեզ համար անկեղծ ասած,անհասկանալի է, այդ ինչից հանկարծ Caliber.Az-ը անցանկալի դարձավ Մոսկվայի համար։
Նախ և առաջ, ռուս-ուկրաինական պատերազմի ամենասկզբից մենք հավատարիմ ենք եղել տեղեկատվական չեզոքության քաղաքականությանը՝ հրապարակելով, ինչպես ուկրաինական բանակի կորուստների մասին ՌԴ Պնախարարության տվյալները, այնպես էլ համապատասխանաբար ռուսական զորքերի կորուստների մասին Ուկրաինայի զինված ուժերի տվյալները։
Երկրորդը, մեր կայքում հրապարակվել են մեծ քանակությամբ այդ թվում նաև ռուսաստանցի քաղաքագետները։ Ինչ միայն արժեն եվրասիականության գաղափարախոս Դուգինի և ինտելեկտուալ տարավարքորդ Վասերմանի հետ հարցազրույցները։ Համոզված ենք, որ Ադրբեջանում ոչ բոլորին է դուր եկել այդ հարցազրույցներում «ԽՍՀՄ 2.0» նախագծի մասին երազող հարցվողների քարոզչական կարգախոսների մեջբերումները։ Բայց սա ժուռնալիստիկա է, նա այդպիսին է, մեզ կարող է ինչ-որ բան դուր չգալ, մենք կարող ենք չկիսել ռուսաստանցի քաղաքագետների դիրքորոշումը, բայց դա նրանց դիրքորոշումն է և մենք, լրագրողներս, ընդամենը արձանագրում ենք այն։
Երրորդը, Ռոսկոմնադզորի գործողությունները, որը վարչական ռեսուրսների ուժով արգելափակել է Ռուսաստանի հանրության մոտքը Caliber.Az և ադրբեջանական մյուս լրատվամիջոցները, բացարձակապես չի տեղավորվում ո՛չ ռուս-ադրբեջանական երկկողմ հարաբերությունների տրամաբանության, առավել ևս ընթացիկ տարվա փետրվարին ստորագրված Դաշնակցական փոխգործունեության մասի հռչակագրի տրամաբանության մեջ։
Ռուսաստանում սիրում են ասել, որ սեպը սեպով են դուրս հանում։ Միգուցե Ադրբեջանի համապատասխան կառույցները պետք է ավելի ուշադիր նայեն այս արտահայտությանը, ինչպես նաև օրինակ վերցնեն Մարիա Զախարովայից և հայելային միջոցներ ձեռնարկեն «Սպուտնիկ-Ազերբայջան»-ի հետ կապված։

Роскомнадзор ударил по Caliber.Az
С началом российско-украинской войны интернет-цензура в России полностью вступила в свои права. Если ранее неподконтрольные Кремлю СМИ указывали в качестве «иностранного агента», что значительно ограничивало возможности журналистам исполнять свои профессиональные обязанности, то с 24 февраля 2022 года началось тотальное «отключение» нелояльных властям сайтов, телеканалов и радиостанций. Этой печальной участи, напомним, не удалось избежать телеканалу «Дождь», радиостанции «Эхо Москвы». Однако Роскомнадзор не остановился на достигнутом и приступил к повальной блокировке на территории РФ тех зарубежных СМИ, которые якобы публиковали заведомо ложные сведения в отношении действий российских военнослужащих и призывы к массовым нарушениям общественного порядка и общественной безопасности. И СМИ Азербайджана оказались в этом «черном списке».
В марте 2022 года власти РФ решили заблокировать азербайджанские ресурсы Oxu.az, Baku.ws, Haqqin.az, Minval.az и Зеркало.az. Совет прессы (СП) Азербайджана осудил данный шаг Москвы. Так, в распространенном заявлении СП отмечалось, что «Россию не удовлетворяют сообщения азербайджанских СМИ об Украине, объективная позиция, которую они занимают в российско-украинской войне».
«Россия явно пренебрегает свободой слова и выражения, плюрализмом. Это пренебрежительный подход к принципам и нормам, к общечеловеческим ценностям, принятым в международном масштабе. Это одновременно и ограничение права российского общества на получение объективной информации, на правильный вывод, знакомство с альтернативным мнением.
Такой подход России к азербайджанским СМИ является неуважением к отношениям между двумя странами, исторически сложившимся традициям дружбы и сотрудничества российского и азербайджанского народов, процессу обмена информацией», - говорилось в заявлении СП.
Увы, реакция азербайджанской стороны оказалась дробинкой в теле вставшего на задние лапы медведя. С 27 апреля в связи с принятым 19 апреля обращением Генеральной прокуратуры РФ к Роскомнадзору на территории России заблокирован и сайт Caliber.Az. Формально даже не заблокирован, а ограничен доступ лишь к одной странице сайта. Однако в силу отсутствия у Роскомнадзора квалифицированных IT-специалистов и современного оборудования, сайт оказался практически полностью заблокирован на территории РФ. Формальной причиной блокировки послужила перепечатка еще в конце февраля информации с украинского ресурса о бомбардировке российской армией киевского района Троещина. Образно говоря, в силу отсутствия микрохирурга вместо лечения даже не больного пальца в России приняли решение пригласить общего хирурга и ампутировать всю руку.
Что тут можно сказать? Со всей уверенностью заявляем, что этот шаг Роскомнадзора был явно предвзятым и противозаконным, поскольку редакцию не уведомили о том, что наш ресурс был заблокирован. Более того, мы уверены, что принципиальное решение о блокировке сайта было принято заранее.
Конечно, несмотря на неправомерные действия Роскомнадзора, редакция Caliber.Az не собирается нарушать журналистскую этику, а также менять в угоду московской цензуре внутриредакционные устои и настроения творческого коллектива. Оправдывать российскую агрессию против Украины мы не намерены. В то же время и мелко мстить мы не будем - на сайте продолжат публиковаться интервью с российскими экспертами, политологами, а также официальная сводка российской стороны о ходе боевых действий на территории Украины.
Что мы имеем в итоге? Прежде чем ответить на этот вопрос, хотелось бы напомнить о недавнем заявлении официального представителя МИД РФ Марии Захаровой, которая пригрозила, что Москва «примет зеркальные меры в ответ на вводимые Великобританией ограничения на деятельность российских СМИ». Представитель МИД России раскритиковала действия видеохостинга YouTube, закрывшего доступ к ее пресс-конференции. Захарова назвала эти действия «варварским нарушением сложившихся норм доступа к контенту», а также подчеркнула, что это «свидетельствует о беспринципности американских IT-компаний».
Что в случае с Азербайджаном могут подразумевать «зеркальные меры»? В нашей стране, как известно, не блокируют российские сайты. Их не блокировали ни до, ни во время 44-дневной Отечественной войны, хотя предвзятости и проармянской позиции во многих из них было хоть отбавляй. Чего только стоят репортажи печально известных и отнюдь не независимых российских журналистов из зоны боевых действий, а также омерзительные до невозможности антиазербайджанские ток-шоу на российских федеральных каналах. Азербайджанской общественности это, конечно, не нравилось, мы возмущались, негодовали, но, повторюсь, речь о блокировке российских сайтов или удалении из сетки вещания кабельного телевидения российских телеканалов не стояла. Но всему есть предел. В том числе терпению. И здесь как нельзя кстати - угроза Марии Захаровой о «зеркальных мерах». В Баку вполне себе неплохо устроилось агентство «Спутник-Азербайджан», входящее в состав МИА «Россия сегодня», главным редактором которого является небезызвестная Маргарита Симоньян. Все мы помним, как во время 44-дневной войны МИА «Россия сегодня» занимало явно проармянскую позицию в освещении конфликта. Совершенно очевидно, что Москва рассматривает «Спутник» в качестве soft-power, ресурса, с помощью которого она рассчитывает влиять на страну пребывания. И потому не случайно, что редакционная политика этого сайта шла вразрез с официальной позицией Баку. Недавно Симоньян по рекомендации своей «крыши» в компетентных органах командировала в «Спутник-Азербайджан» Виталия Алексеевича Денисова, который до недавнего времени возглавлял «Спутник» в сепаратистской Южной Осетии (Цхинвальский регион Грузии) и который, согласно информации ряда источников, имеет офицерское звание и тесно связан с ГРУ Минобороны РФ. После появления в Баку Денисова, чувствуя опасность возможного закрытия, «Спутник-Азербайджан» стал работать менее топорно, но это всего лишь временно и в качестве пускания пыли в глаза - в случае поступления приказа из Центра, этот ресурс незамедлительно приступит к своей деструктивной деятельности, для чего, в принципе, он и был создан и ради чего щедро финансируется из российского госбюджета. Это своего рода спящая ячейка информационных диверсантов.
Есть ли у нашей страны веские основания заблокировать на своей территории этот и прочие российские СМИ в качестве зеркальных мер по Захаровой? Судя по логике властей РФ, которые необоснованно блокируют неугодные СМИ, есть. Хотя, нам искренне непонятно, с чего вдруг Caliber.Az стал неугодным Москве.
Во-первых, с самого начала российско-украинской войны мы придерживались политики информационного нейтралитета, публикуя как данные Минобороны РФ о потерях в рядах украинской армии, так и данные ВСУ о потерях, соответственно, в рядах российских войск.
Во-вторых, на нашем сайте публиковались в большом количестве в том числе и российские политологи. Чего только стоят интервью с идеологом евразийства Дугиным и интеллектуальным чудаком Вассерманом. Уверены, не всем в Азербайджане понравились приведенные в этих интервью пропагандистские лозунги респондентов, которые мечтают о проекте «СССР 2.0». Но это журналистика, какая она есть, - нам может что-то не нравиться, мы можем не разделять позицию российских политологов, но это их позиция и мы, журналисты, лишь ее фиксируем.
В-третьих, действия Роскомнадзора, который силой административного ресурса заблокировал российской общественности доступ к Caliber.Az и другим азербайджанским СМИ, абсолютно не укладываются в логику ни двусторонних российско-азербайджанских отношений, ни тем более в логику подписанной в феврале текущего года Декларации о союзническом взаимодействии.
В России любят говорить, что клин клином вышибают. Может быть, следует соответствующим структурам Азербайджана более внимательно приглядеться к этому выражению, а также взять пример с Марии Захаровой и принять зеркальные меры по отношению к «Спутнику-Азербайджан»?