02 Հունիսի 2022 10:03
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ դա արտացոլված է «Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաքի՝ Շուշա քաղաքի մասին» օրենքում, որը նախօրեին հաստատվել է նախագահ Իլհամ Ալիևի կողմից։
Օրենքի համաձայն՝ բացառությամբ Ադրբեջանի Հանրապետության օրենքներով և համապատասխան գործադիր մարմնի կողմից սահմանված դեպքերի, «Շուշա» բառի օգտագործումը թույլատրվում է հետևյալ դեպքերում միայն համապատասխան գործադիր մարմնի կողմից որոշված մարմնի համաձայնությամբ.
- իրավաբանական անձանց, այդ թվում՝ ԶԼՄ-ների անուններում,
- պարգևների և մրցանակների անուններում,
- տեղական, ազգային կամ միջազգային միջոցառումների, ներառյալ՝ սպորտային և այլ մրցումների, համերգների, փառատոնների, ցուցահանդեսների, կոնֆերանսների, սեմինարների անուններում,
- առևտրային և գովազդային նպատակներով,
- ապրանքային նշաններում և աշխարհագրական ցուցանշաններում,
Այս դեպքերի կապակցությամբ Շուշայի պետական արգելոցը բացառիկ իրավունք ունի օգտագործելու իր անվանումը և պաշտոնական անվանումը՝ «Շուշա»։

Определен порядок использования названия города Шуша
Как сообщает АПА, это нашло отражение в законе «О культурной столице Азербайджана – городе Шуша», утвержденном сегодня Президентом Ильхамом Алиевым.
Согласно закону, за исключением случаев, установленных законами Азербайджанской Республики и органом (учреждением), определенным соответствующим органом исполнительной власти, употребление слова «Шуша» (словосочетание «Шуша») допускается в следующих случаях только органом, определенным соответствующим органом исполнительной власти с согласия учреждения):
- в названиях юридических лиц, в том числе средств массовой информации;
- в названиях наград и премий;
- в названиях местных, национальных или международных мероприятий, в том числе спортивных и иных соревнований, концертов, фестивалей, выставок, конференций, семинаров;
- в коммерческих и рекламных целях;
- в товарных знаках и географических указателях.
В связи с этими случаями Шушинский государственный заповедник имеет исключительное право использовать свое название и официальное название «Шуша».