04 Հունիսի 2022 08:50
Հայ բլոգեր Վարդան Ղուկասյանը կիսվել է Լաչինից տեսանյութով, որը շրջանառվում է սոցիալական ցանցերում։ Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ այդ կադրերում պատկերված են հայերի թալանված տները։
Ղուկասյանի խոսքով՝ այդ տները թալանել են հայ կողոպտիչները։
«Երբ տեսա այս կադրերը, շոկ ապրեցի։ Բերձորում (Լաչին - Խմբ.) հայերի տները թալանել են հենց հայերը։ Թեև, թալանը մեղմ է ասած: Թալան կոչվում է այն, երբ տներից տանում են կենցաղային տեխնիկան, ոսկին, փողը։ Բայց ես չգիտեմ, թե ինչ բառ օգտագործել, երբ տներից պատուհաններ, դռներ, սալիկ, ունիտազ են տանում։ Ոչ մի լեզվում դրան հարմար բառ չես գտնի: Եվ ամենագլխավորն այն է, որ դա արել են ոչ թե թուրքերը (ադրբեջանցիները - Խմբ.), այլ իրենք՝ հայերը։ Հենց լսել են, որ Բերձորը հանձնում են, շտապել են դատարկել տները։ Նրանք նույնիսկ գլխի չեն ընկել, որ այս տներում դեռ հայեր են ապրում»,- հայտարարել է բլոգերը։
Նա ընդգծել է, որ իր տեսածը ևս մեկ անգամ հաստատում է, որ հայերի մեջ կան «շատ տականքներ, որոնց թիվը շարունակում է աճել»։
«Հետագայում նրանք կխոսեն հայրենասիրության, իսկական հայկականության մասին։ Նման մարդիկ 30 տարի ղեկավարել են երկիրը՝ իբր պաշտպանել են ազատագրված հողերը։ Նրանք թալանել և երկրի երեսից ջնջել են Աղդամն ու այլ քաղաքներ։ Ակամա ուզում եմ ասել՝ ահա սա է հայի իրական դեմքը: Ընդ որում՝ կարող են լինել այնպիսիները, ովքեր կասեն, թե դա արել են ոչ թե հայերը, այլ թուրքերը (ադրբեջանցիները - Խմբ.): Դիմում եմ ոստիկանությանը՝ մեղավորներին գտնելու պահանջով, ինչպես նաև Հայաստանի ոստիկանության պետ Վան Ղազարյանին, որպեսզի նա անձամբ վերահսկի դա»,- հայտարարել է Ղուկասյանը։

Армянский блогер Вартан Гукасян поделился видеокадрами из Лачина, распространенными в соцсетях. Как передает Caliber.Az, на этих кадрах изображены ограбленные дома армян.
По словам Гукасяна, эти дома были ограблены со стороны армянских мародеров.
«Когда я увидел эти кадры, то испытал шок. Дома армян в Бердзоре (Лачине – ред.) ограбили сами же армяне. Хотя ограбление - это мягко сказано. Это когда из домов выносят электротехнику, золото и деньги, то это называют ограбление. Но я не знаю какое слово подыскать тому, что из домов вынесли окна, двери, кафель и унитазы. Ни в одном из языков нельзя найти определение этому. И самое главное, что это сделали не турки (азербайджанцы – ред.), а сами армяне! Как только они услышали, что Бердзор сдают, то они ринулись опустошать дома. Им даже было невдомек, что в этих домах все еще проживают армяне», - заявил блогер.
Он подчеркнул, что увиденное еще раз подтверждает, что среди армян находится «множество подонков, число которых продолжает увеличиваться».
«В будущем они будут говорить о патриотизме и настоящем армянстве. Подобные управляли страной 30 лет, якобы защищали освобожденные земли. Они ограбили и снесли с лица земли Агдам и другие города. Поневоле хочется сказать – вот оно настоящее лицо армянина!!! При этом могут найтись и те, кто скажет, что это сделали не армяне, а турки (азербайджанцы – ред.). Я обращаюсь к полиции с требованием найти виновников, а также к начальнику полиции Армении Ване Казаряну, чтобы он лично проконтролировал это», - заявил Гукасян.