Ադրբեջանի և Ուզբեկստանի ԱԳՆ ղեկավարները քննարկել են իրավիճակը Կարակալպակստանում
Հեռախոսազրույց է տեղի ունեցել Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովի և Ուզբեկստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Վլադիմիր Նորովի միջև։
Նախարարները հատուկ նշել են այս տարվա հունիսի 22-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ Ուզբեկստան կատարած պետական այցի բարձր մակարդակով կազմակերպումը և այցի արդյունքները՝ ներառյալ փաստաթղթերի ստորագրումը, որոնք որակապես նոր մակարդակի են բարձրացնում երկու երկրների միջև ռազմավարական գործընկերությունը:
Կողմերը քննարկել են այցի ընթացքում ձեռք բերված պայմանավորվածությունների կատարման ընթացքը, ինչպես նաև այս ուղղությամբ ձեռնարկվելիք հետագա քայլերը։
Ընդ որում՝ ընդգծվել է, որ մի քանի օր առաջ պետությունը իրավական քայլեր է ձեռնարկել Ուզբեկստանի Կարակալպակստանի Հանրապետության տարածքում անկարգություններ առաջացնելու միջոցով երկրում անկայունություն ստեղծելու փորձերի դեմ, ինչի կապակցությամբ Ադրբեջանը իր աջակցությունն է հայտնել եղբայրական պետությանը և Ուզբեկստանի ժողովրդին:

Состоялся телефонный разговор между министром иностранных дел Азербайджанской Республики Джейхуном Байрамовым и врио министра иностранных дел Республики Узбекистан Владимиром Норовым.
Министры особо отметили организацию на высоком уровне государственного визита Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан 22 июня текущего года и итоги визита, в том числе подписание документов, повышающих качество стратегическое партнерство между двумя странами на новый этап.
Стороны обсудили ход реализации достигнутых в ходе визита договоренностей, а также дальнейшие шаги, которые предстоит предпринять в этом направлении.
При этом было подчеркнуто, что несколько дней назад государством были предприняты правовые шаги против попыток создания нестабильности в стране путем вызывания беспорядков на территории Каракалпакской Республики Узбекистана, в связи с чем Азербайджан выразил свою поддержку братскому государству и народу Узбекистана.
Подчеркнута неприемлемость любых случаев против суверенитета и территориальной целостности государств.