Հայերը 10 անգամ գնդակոծել են ադրբեջանական բանակի դիրքերը Պաշտպանության նախարարության հայտարարությունը
08 Օգոստոսի 2022 10:06
Անցած օրվա ընթացքում ադրբեջանական դիրքերը 10 անգամ գնդակոծվել են հայկական զինված կազմավորումների կողմից։
Հայկական ստորաբաժանումները հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին գտնվող Բասարքեչարի, Գարաքիլիսայի և Գյորուսի շրջանների տարածքից  6 անգամ գնդակոծության են ենթարկել Քալբաջարի և Լաչինի շրջաններում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը:
Իսկ ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքներում տեղակայված հայկական անօրինական զինված կազմավորումները 4 անգամ գնդակոծել են Քելբաջարի, Գյորանբոյի և Ֆիզուլիի շրջաններում տեղակայված ադրբեջանական դիրքերը՝ կիրառելով դիպուկահար հրացաններ և տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքեր:
Անձնակազմի և տեխնիկայի կորուստներ չկան։
Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումների կողմից բոլոր դեպքերում ձեռնարկվել են համարժեք պատասխան միջոցառումներ։
«Հայտնում ենք, որ վերջին շրջանում ադրբեջանա-հայկական պետական սահմանին, ինչպես նաև ռուս խաղաղապահների ժամանակավոր վերահսկողության տակ գտնվող ադրբեջանական տարածքում առաջացած լարվածության ողջ պատասխանատվությունը ընկնում է Հայաստանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա», - ասվում է Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության հայտարարության մեջ։

Армяне 10 раз обстреляли позиции азербайджанской армии
6 обстрелов произошло с армянских позиций на азербайджано-армянской государственной границы в Басаркечарском, Гаракильсинском и Горусском районах в направлении позиций азербайджанской армии в Кяльбаджарском и Лачинском районах.
Еще 4 случая обстрела были осуществлены членами незаконных армянских вооруженных формирований на территории Азербайджана, где временно дислоцированы российские миротворцы, в Кяльбаджарском, Геранбойском и Физулинском районах из снайперских винтовок и стрелкового оружия различного калибра.
«Сообщаем, что вся ответственность за напряженность, возникшую в последнее время на азербайджано-армянской государственной границе, а также на территории Азербайджана, где временно находятся российские миротворцы, лежит на военно-политическом руководстве Армении», - говорится в сообщении Минобороны Азербайджана.