09 Օգոստոսի 2022 17:52
Ադրբեջանը բազմիցս դարձել է տարբեր միջազգային «իրավապաշտպան կազմակերպությունների» անհիմն քննադատության առարկա։ Վերջիններիս դուր չի գալիս մեր երկրում ժողովրդավարության մակարդակը, մինչդեռ այն, որ Ադրբեջանը պետական անկախություն է ձեռք բերել ընդամենը 30 տարի առաջ, լիովին զեղչված է, և այս ժամանակահատվածն ակնհայտորեն բավարար չէ ԱՄՆ-ի և Շվեյցարիայի կերպարով ժողովրդավարական ինստիտուտներ կառուցելու համար: թեկուզ մեկ դար չպահանջվեր։ Նրանց դուր չի գալիս, թե ինչպես է Ադրբեջանը ազատագրել իր տարածքները, ավելին, դա արել է միջազգային իրավունքի շրջանակներում և նույն ՄԱԿ-ի համար, որի Անվտանգության խորհուրդը դեռ 90-ականներին պատրաստել է 4 բանաձև՝ պահանջելով հայկական զորքերը դուրս բերել ադրբեջանական հողերից։ Բայց չգիտես ինչի համար կարող են քննադատել օտարերկրյա իրավապաշտպանները, որոնք իրենց կողմից այդքան չսիրված Ստալինի ոգով են գործում, ասում են՝ միայն թե մարդ լինի, իսկ աշխատանք կգտնվի։ Մեր դեպքում կարելի է ասել՝ միան թե պետություն լինի, իսկ քննադատելու բան միշտ կլինի։
Թվում է, թե ինչու են նույն Amnesty International-ը, Freedom House-ը (FH) և այլ միջազգային կազմակերպություններ ամեն անգամ փնտրում, բառիս բուն իմաստով մատից հանում Ադրբեջանի վրա հարձակումների պատճառները։ Իսկապե՞ս ուրիշ խնդիր չկա Թեմզայի և Պոտոմակի ափերին, քան ուրիշի աչքում մի իծ փնտրելը։ Իսկ ինչո՞ւ պետք է բրիտանացի կամ ամերիկացի իրավապաշտպանը գիշեր-ցերեկ փորփրի նրանցից հեռու գտնվող Ադրբեջանի ու Թուրքիայի տակը։ Ըստ ամենայնի, կադրային նշանակումները կարեւոր դեր են խաղում Բաքվին ու Անկարային քննադատելու հարցում։
Դա տեղի ունեցավ, օրինակ, Վաշինգտոնում գտնվող «Freedom House» հասարակական կազմակերպության դեպքում, որը պարբերաբար անհիմն քննադատություններ է անում Ադրբեջանի հասցեին։ Էննի Ուիլքոքսը մի քանի տարի եղել է FH-ի քաղաքականության և շահերի պաշտպանության գծով փոխնախագահ: Թվում է, թե նման բան կա՞:
Բանն այն է, որ Ուիլքոքսը FH-ի փոխնախագահի օրիորդական անունն է։ Բայց ամուսնու կողմից նա Բոյաջյան է։ Արդեն հետաքրքիր է, այնպես չէ՞: Նրա ամուսինը՝ Շանթ Բոյաջյանը, քաղաքական փորձագետ է, ով ծառայել է որպես ԱՄՆ Սենատի շրջակա միջավայրի և հասարակական աշխատանքների հանձնաժողովի ավագ խորհրդական, որտեղ նա ղեկավարել է Ամերիկայի վերգետնյա տրանսպորտի ակտի (FAST) մշակումը, որը տրամադրել է ավելի քան 300 միլիարդ դոլար, տրամաչափ: Caliber.Az-ը գտել է վերգետնյա փոխադրումների ծրագրերը ֆինանսավորելու համար։ Մինչ Սենատում նշանակվելը, Շանթը ծառայում էր որպես Կոնգրեսի Տրանսպորտի և ենթակառուցվածքների հարցերով հանձնաժողովի ավտոճանապարհների և տարանցման հարցերով ենթահանձնաժողովի խորհրդական:
Բնականաբար, Բոյաջյան բնորոշ ազգանունով փորձագետը, ով ճանապարհ ընկավ ԱՄՆ օրենսդիր մարմնի Օլիմպոս, չէր կարող դուրս մնալ հայկական սփյուռքի և բուն Հայաստանի որոշ կառույցների, մասնավորապես՝ Իրավաբանների հայկական ասոցիացիայի հետ ամենասերտ համագործակցությունից։ Բոյաջյանը նաև գործընկեր է Nossaman LLP-ում, որը մեծ ներկայություն ունի հայկական սփյուռքում, ինչը իմաստ ունի հաշվի առնելով, որ ընկերության գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Կալիֆորնիայում: Բացի այդ, ընկերությունը պարգեւատրվել է հայերի երախտագիտությամբ՝ «ցեղասպանության» ճանաչման հարցում ցուցաբերած աջակցության համար։
Չնայած նրան, որ ՖՀ փոխնախագահը Չինաստանի մասնագետ է, այնուամենայնիվ, կազմակերպությունը երկար ժամանակ անհավասար շնչում է Բաքվի և Անկարայի նկատմամբ։ Դե, պարզ է, թե ինչու՝ ընտանեկան կապերն ու առատաձեռն հայկական սփյուռքն իրենց գործն են անում։ Ուստի պետք չէ զարմանալ, որ Ադրբեջանն ու Թուրքիան մեկ անգամ չէ, որ դառնալու են վաշինգտոնյան այս ՈԿԿ-ների հարձակումների թիրախը։

Уилкокс-Бояджян на службе у Freedom House
Азербайджан не раз становился объектом необоснованной критики со стороны различных международных «правозащитных организаций». То последним уровень демократии не нравится в нашей стране, при этом абсолютно сбрасывается со счетов тот факт, что Азербайджан приобрел государственную независимость всего 30 лет назад, и этого срока явно недостаточно для построения демократических институтов по образу США и Швейцарии, пусть к чему у них занял не одно столетие. То им не нравится, как Азербайджан освобождал свои территории, причем, делал он это в рамках международного права и за ту же самую ООН, Совет безопасности которой еще в 90-е годы подготовил 4 резолюции с требованием вывести армянские войска с азербайджанских земель. Да мало ли за что могут критиковать зарубежные правозащитники, действующие в духе столь нелюбимого ими Сталина, мол, был бы человек, а дело найдется. В нашем же случае можно сказать так – было бы государство, а за что критиковать его всегда найдется.
Казалось бы, с чего бы это тем же самым Amnesty International, Freedom House (FH) и прочим международным организациям всякий раз изыскивать, буквально высасывать из пальца поводы для нападок на Азербайджан? Неужели на берегах Темзы и Потомака нет иных проблем, кроме как выискивать соринку в чужом глазу? Да и зачем британскому или американскому правозащитнику денно и нощно копать под далекие от них Азербайджан и Турцию? По всей видимости, кадровые назначения играют далеко не последнюю роль в деле критики Баку и Анкары.
Так получилось, например, в случае с Freedom House - неправительственной организацией, штаб-квартира которой располагается в Вашингтоне, и которая регулярно выступает с необоснованной критикой в адрес Азербайджана. Пост вице-президента FH по политике и защите прав вот уже несколько лет занимает Анни Уилкокс. Казалось бы, что тут такого?
Дело в том, что Уилкокс – это девичья фамилия вице-президента FH. А вот по мужу она – Бояджян. Уже интересно, не правда ли? Как удалось установить Caliber.Az, ее супруг Шант Бояджян является экспертом по политическим вопросам, работал старшим советником в Комитете Сената США по окружающей среде и общественным работам, где он руководил разработкой Закона о наземном транспорте Америки (FAST), который обеспечил более 300 миллиардов долларов в финансирование программ наземного транспорта. До своего назначения в Сенат Шант работал советником Подкомитета по автомобильным дорогам и транзиту Комитета Палаты представителей по транспорту и инфраструктуре.
Естественно, пробившийся к олимпу законодательной ветви власти США эксперт с характерной фамилией Бояджян никак не мог остаться вне самого тесного сотрудничества с армянской диаспорой и определенными структурами в самой Армении, в частности, Ассоциацией адвокатов Армении. Бояджян также является партнером компании Nossaman LLP, в которой представлено много представителей армянской диаспоры, что и логично, учитывая, что головной офис компании расположен в Калифорнии. Кроме того, компания удостоилась признательности армян за поддержку в вопросе признания «геноцида».
Несмотря на то, что вице-президент FH является специалистом по Китаю, тем не менее, организация давно «неровно» дышит в сторону Баку и Анкары. Что ж, понятно почему - родственные связи и щедрая армянская диаспора делают-таки свое дело. А потому, не стоит удивляться тому, что Азербайджан и Турция еще не раз будут становиться объектами нападок со стороны данной вашингтонской НПО.