10 Օգոստոսի 2022 09:15
Շուշայի հռչակագրի ուժի մեջ մտնելուց հետո կրկին համակարգվեցին և ամրագրվեցին Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև սերտ կապերը տարբեր ոլորտներում, ինչը նոր խթան հաղորդեց այդ հարաբերությունների հետագա զարգացմանը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով TRT Haber-ին, այս մասին ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Եթե նայեք Շուշայի հռչակագրի տեքստին, ապա կտեսնեք, որ այն ընդգրկում է բոլոր ոլորտները՝ տնտեսություն, էներգետիկա, կոմունիկացիաներ, հումանիտար բոլոր ոլորտները, միջազգային հարաբերությունների համակարգում, համագործակցությունը մամուլի ոլորտում, համագործակցություն ռազմական ոլորտում, հատկապես պաշտպանական հատվածը։ Կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և Թուրքիայի կողմից համատեղ իրականացվող նախագծերը ոչ միայն ամրապնդում են մեր երկու երկրների դիրքերը, այլև մեր ժողովուրդների բարեկեցությունը», - ընդգծել է Բայրամովը։

Джейхун Байрамов: Проекты Азербайджана и Турции направлены на благо наших народов
После вступления в силу Шушинской декларации тесные связи между Азербайджаном и Турцией в самых разных сферах были вновь систематизированы и зафиксированы, что дало новый импульс дальнейшему развитию этих отношений.
Как сообщает Report со ссылкой на TRT Haber, об этом сказал министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов.
«Если вы посмотрите на текст Шушинской декларации, она охватывает все сферы: экономику, энергетику, коммуникации, все гуманитарные сферы, координацию международных отношений, сотрудничество в области прессы, сотрудничество в военной сфере, особенно оборонная часть. Считаю, что проекты, реализуемые совместно Азербайджаном и Турцией, не только укрепляют позиции наших двух стран, но и благосостояние наших народов», - подчеркнул глава МИД.