ԱԱՀ-ն՝ Տեր-Պետրոսյանի 32 տարվա վաղեմության ելույթի մասին
Հայաստանի նախկին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանի ելույթն ապացուցում է՝ այս երկրի քաղաքական շրջանակներում ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ արմատացած ռասիզմն ու ատելությունը։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է՝ 1993 թվականի հուլիսի 23-24-ը «Երկրապահ»-ի ժողովում՝ Տեր-Պետրոսյանի Youtube-ում տարածված ելույթի տեսագրության  վերաբերյալ Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի մեկնաբանության մեջ։
«Այս ձայնագրությունը վկայում է, որ Հայաստանը էթնիկ զտումների քաղաքականություն է վարել ադրբեջանական ժողովրդի նկատմամբ՝ հետևելով «Չկա բնակչություն, չկա խնդիր» մոտեցմանը։ 1987 թվականին Հայաստանի կողմից սկսված հակամարտության նպատակը՝ ադրբեջանական տարածքների հաշվին մոնոէթնիկ տարածք, առասպելական «Մեծ Հայաստան» ստեղծելն էր, և Հայաստանի ներկայիս իշխանությունները շարունակում են այդ հանցավոր գործողությունները՝ թույլ չտալով տեղահանված ադրբեջանցիների վերադարձը։
Թեև այդ իրադարձություններից անցել է ավելի քան 30 տարի, սակայն հայ հասարակությունը և հայկական սփյուռքը կամ փորձում են թաքցնել, կամ աջակցել Լևոն Տեր-Պետրոսյանի վերոհիշյալ ելույթը։ Մենք կոչ ենք անում միջազգային հանրությանը՝ դատապարտել Երևանի կողմից իրականացվող ռասիզմի քաղաքականությունը և կոչ անել Հայաստանին՝ երկխոսություն սկսել Արևմտյան Ադրբեջանի համայնքի հետ»,- ասվում է մեկնաբանության մեջ։