Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն արձագանքել է Փաշինյանի վերջին հայտարարություններին
Հունվարի 25-ին Հանրային հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պնդումներն այն մասին, թե « իբր տարածաշրջանային էսկալացիա հրահրելու նպատակով անջատողական ռեժիմի ներկայացուցիչների դեմ հոգեմետ նյութեր են կիրառվել» անհիմն են և «շատ ծիծաղելի»։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով Հայաստանի վարչապետի վերոհիշյալ հայտարարությունները:
«Ամբաստանյալների իրավունքներն ու պարտականությունները պատշաճ կերպով ապահովվել և բացատրվել են, դատավարության ողջ ընթացքն ու ցուցմունքները ֆիքսվել են։ Ադրբեջանում բանտարկյալների նկատմամբ բռնությունների մասին պնդումները հետաքննվել են անկախ կարգով, այդ թվում՝ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի կողմից, և պարզվել է, որ այդ պնդումները սուտ են:
Ակնհայտ է, որ Հայաստանի նման հայտարարությունը ցույց է տալիս, թե որքան նյարդայնացած է այս երկրի քաղաքական ղեկավարությունը ռազմական հանցագործությունների մեջ մեղադրվողների շարունակվող դատավարությունից, որոնց նրանք ժամանակին ամեն կերպ աջակցել են Ադրբեջանի դեմ ագրեսիան շարունակելու համար։
Ոչ ոք չի մոռացել, թե ինչպես Հայաստանի վարչապետը, որը խոսքով ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը, 2023 թվականի սեպտեմբերի 2-ին՝ անջատողական ռեժիմի ներկայացուցիչների ձերբակալությունից մի քանի շաբաթ առաջ շնորհավորեց անջատողական խունտային «անկախության» կապակցությամբ։
Հայաստանի պետական պատասխանատվությունը՝ որպես օկուպանտ և ագրեսոր երկիր, ինչպես նաև նրա մի շարք անօրինական գործողություններն անվիճելի փաստ են։ Այսպիսովայդ գործողությունների մեջ մեղադրվողներին պատասխանատվության ենթարկելը արդար գործ է, որը չի կարող խաթարվել քաղաքական շահարկումներով», - հայտարարել է Այխան Հաջիզադեն: