Ադրբեջանի օմբուդսմեն. Հայաստանը պետք է տեղեկատվություն տրամադրի անհետ կորած անձանց մասին
Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի 30-ամյա ռազմական ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորել են մեր հազարավոր հայրենակիցներ, և մինչ օրս նրանց ճակատագրի մասին ոչինչ հայտնի չէ: Պաշտոնական տվյալներով՝ Ադրբեջանի դեմ Հայաստանի ագրեսիայի հետևանքով անհետ կորած է համարվում մոտ 4000 մարդ, այդ թվում՝ 71 երեխա, 284 կին և 316 տարեց մարդ:
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասվում է օմբուդսմեն Սաբինա Ալիևայի՝ օգոստոսի 30-ի՝ Անհետ կորածների միջազգային օրվա կապակցությամբ ուղղված ուղերձում:
«Անհետ կորած ադրբեջանցիների ճակատագրի հետ կապված հարցը բազմիցս բարձրացվել է միջազգային կազմակերպությունների առջև, և Ժնևի կոնվենցիաների պահանջներին համապատասխան՝ Հայաստանը պետք է տեղեկատվություն տրամադրի մեր հայրենակիցների մասին։ Որպես Ադրբեջանի Հանրապետության մարդու իրավունքների հանձնակատար՝ խորապես հարգում եմ պատերազմի և այլ հանգամանքների հետ կապված անհետ կորած անձանց հիշատակը և ուզում եմ ևս մեկ անգամ ընդգծել, որ համաշխարհային հանրությունը և միջազգային կազմակերպությունները պետք է ակտիվացնեն իրենց ջանքերը՝ մոտ 4000 մարդու ճակատագիրը պարզելու համար։ Հայաստանը պարտավոր է կատարել իր պարտավորությունները՝ համաձայն միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի», - ասվում է հայտարարության մեջ։