Ադրբեջանը ստիպված էր վերականգնել իր ինքնիշխանությունը այն պայմաններում, երբ ԵԱՀԿ-ն չէր կատարում իր մանդատը
1975 թվականի Հելսինկիի համաձայնագրերը սահմանների անձեռնմխելիությունը և դրանց դեմ ուժի կիրառումից հրաժարումը հռչակեցին որպես Եվրոպայում խաղաղության և անվտանգության անհրաժեշտ պայմաններ։ Սակայն, եկեք ազնիվ լինենք ինքներս մեզ հետ. այս և ԵԱՀԿ այլ սկզբունքների և պարտավորությունների ընտրովի կիրառումը տասնամյակների ընթացքում լուրջ հարված է հասցրել ԵԱՀԿ տարածաշրջանում անվտանգությանը և համագործակցությանը։
Ինչպես տեղեկացնում է Report-ը, այս մասին ընդգծվել է ԵԱՀԿ-ում Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչության կողմից Հելսինկի+50 համաժողովում, որը նվիրված էր Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի 50-ամյակին։
«Հիմնվելով այս սկզբունքների կոպիտ խախտումներից տուժած Ադրբեջանի ցավալի փորձի վրա՝ մենք խորապես համոզված ենք, որ այս սկզբունքները մնում են ուժի մեջ և պետք է լինեն ԵԱՀԿ տարածաշրջանում անվտանգության և կայունության հիմքը։
Ադրբեջանը ստիպված էր վերականգնել իր ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը այն պայմաններում, երբ ԵԱՀԿ-ը չեր կատարում հակամարտության կարգավորման իր մանդատը։ Մինչ ԵԱՀԿ-ն չկարողացավ համարժեք արձագանքել, Ադրբեջանը վերականգնեց արդարությունն ու օրինականությունը՝ ստեղծելով պատմական հնարավորություն Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության համար։ Միջազգային սահմանների խախտումների վերացումը և տարածքներ զավթելու համար ուժի կիրառման դադարեցումը բացում է մեր տարածաշրջանում խաղաղ ապագայի ճանապարհը», - ասվում է հայտարարության մեջ: