Բաքվում քննարկվել է կլիմայական օրենսդրության ամրապնդումը
Բաքվի կլիմայի շաբաթվա շրջանակներում անցկացվել է «Կլիմայական օրենսդրության և ինստիտուտների ամրապնդման վերաբերյալ բարձր մակարդակի կլոր սեղան»։
Report-ի փոխանցմամբ՝ քննարկումներին մասնակցել են Միլլի մեջլիսի (խորհրդարան) անդամներ, փորձագետներ և մասնավոր հատվածի ներկայացուցիչներ։
Հիմնական թեմաներն էին նոր ազգային կլիմայական պարտավորությունների (NDC) ձևավորումը, ածխածնի շուկաների զարգացումը և զրոյական արտանետումների արդար անցման համար պայմանների ստեղծումը։ Հատուկ ուշադրություն է դարձվել գիտության, բիզնեսի և քաղաքացիական հասարակության դերին։
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվել է GLOBE խորհրդարանական ուղեցույցը 6-րդ հոդվածի և ածխածնի շուկաների վերաբերյալ, որը պատրաստվել է Փարիզի համաձայնագրի 6-րդ հոդվածի երկխոսության համար, որը տեղի կունենա Բրազիլիայի Բելեմ քաղաքում COP30-ում։
Քննարկումների ժամանակ ներկայացվել են կլիմայական օրենսդրության ոլորտում փորձը, ուսումնասիրվել են անկախ խորհրդատվական խորհուրդների դերը և ընդգծվել մասնավոր հատվածի դերը ազգային կլիմայական ծրագրերի իրականացման գործում։