Դատարանը մերժեց Ռուբեն Վարդանյանի միջնորդությունը ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Օգոստոսի 19-ին շարունակվել է Հայաստանի քաղաքացի Ռուբեն Վարդանյանի դեմ հարուցված քրեական գործով դատավարությունը, ով մեղադրվում է խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման մեջ և Ադրբեջանի Քրեական օրենսգրքի այլ հոդվածներով։
AZERTAC-ի փոխանցմամբ՝ Բաքվի ռազմական դատարանում դատավոր Զեյնալ Աղաևի նախագահությամբ կայացած բաց դատական նիստում մեղադրյալին տրամադրվել է թարգմանիչ իր խոսած լեզվով՝ ռուսերենով, ինչպես նաև փաստաբան, որին նա ընտրել է։
Դատավարության ժամանակ մեղադրյալի փաստաբան Աբրահամ Բերմանը բողոքարկեց գործը քննող դատավորների կազմը։ Ռուբեն Վարդանյանը աջակցեց բողոքարկմանը։
Զեյնալ Աղաևը հայտարարեց, որ պաշտպանությունը բազմիցս նմանատիպ բովանդակության բողոքներ է ներկայացրել, և այս դեպքում, կրկին, որևէ նոր հանգամանք չի ներկայացրել։ Այս հիմքով դատարանը մերժեց միջնորդությունը։
Այնուհետև Աբրահամ Բերմանը խնդրեց գաղտնի հանդիպում իր պաշտպանյալի հետ։ Դատավորը բավարարեց միջնորդությունը, և դատական նիստում ընդմիջում հայտարարվեց։ Ընդմիջումից հետո ցուցմունք տվեցին տուժողները և տուժողների իրավահաջորդները։
Հաջորդ դատական նիստը նշանակված է օգոստոսի 26-ին։