Դատավարություն Բաքվում. Արայիկ Հարությունյանը չպատասխանեց դատավորի հարցին ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
28 0Հոկտեմբերի 2025 10:11
Հոկտեմբերի 27-ին Բաքվում շարունակվել է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ Արայիկ Հարությունյանի, Արկադի Ղուկասյանի, Բակո Սահակյանի, Դավիթ Իշխանյանի, Դավիթ Բաբայանի, Լյովա Մնացականյանի և այլոց գործով դատավարությունը, որոնք մեղադրվում են խաղաղության և մարդկության դեմ հանցագործությունների, ռազմական հանցագործությունների, ներառյալ ագրեսիվ պատերազմ վարելու, ցեղասպանության, ահաբեկչության, ահաբեկչության ֆինանսավորման, իշխանության ապօրինի զավթման և Ադրբեջանի դեմ ուղղված այլ անօրինական գործողությունների մեջ:
Դատական նիստին մասնակցել են մեղադրյալները, նրանց պաշտպանները, որոշ տուժողներ, նրանց իրավահաջորդներն ու ներկայացուցիչները, ինչպես նաև պետական մեղադրանքը պաշտպանող դատախազները։
Դատական նիստում ընթերցվել են տուժողների և նրանց իրավահաջորդների ցուցմունքները։
Դրանից հետո ուսումնասիրվել են պաշտպանության կողմի ներկայացրած ապացույցները։
Պետական մեղադրող Վուսալ Աբդուլլաևի հարցին, թե մեղադրյալի ծննդյան վկայականում ծննդավայրը նշված է որպես Խանքենդի, Ադրբեջանական ԽՍՀ, մինչդեռ նրա անձնագրում նշված է Հայկական ԽՍՀ, «Սա նշանակո՞ւմ է, որ Հայաստանը Ղարաբաղը համարում է իր տարածքը», մեղադրյալը խուսափել է պատասխանել հարցին՝ նշելով, որ ինքը երբեք չի քննարկել այդ հարցը Հայաստանի համապատասխան մարմինների հետ, և որ այն երբեք քննարկման առարկա չի եղել։
Հիշեցնելով, որ մեղադրյալ Արայիկ Հարությունյանը սովորական մարդ չէ, պետական մեղադրողը նշել է, որ նա կոնկրետ պատասխան չի տվել հարցին և հավելել. «Եթե չեք ցանկանում պատասխանել, դա ձեր իրավունքն է»։
Դատավարությունը կշարունակվի հոկտեմբերի 30-ին։